Results 1 to 7 of 7

Thread: Prius 3 - probleme directie

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Prius 3

Prius 3 - probleme directie

Salut,

Primul meu post.... Pe scurt, am cumparat de aproximativ 3 saptamani un prius din 2011.
    Am facut imediat revizia (ulei motor, ulei cutie de viteze, filtre, bujii) + verificare amanuntita masina.
    Curatat egr, clapeta acceleratie, valva pvc.
    Bateria 80% lifetime.

Apoi m-am programat pt inlocuire: Protectie amortizoare fata, Bielete antiruliu, bbs, bieleta de directie, capat bara, Amortizoare spate.
    S-au dus ceva bani cu cele de mai sus. La care se mai adauga o curatare tapiterie + polish.

Inainte de inlocuirea acestor piese, masina tragea f usor dreapta. Dupa inlocuire, trage si mai mult dreapta. Plus ca s-a mai adaugat o problema. Cand virez stanga, volanul opune rezistenta, ca si cand servo nu ar functiona ok. Virajul spre dreapta se face foarte usor, ca si inainte.

Bun, am zis ca e de la geometrie. Oricum service-ul respectiv mi-a recomandat sa fac geometria.

Azi am fost la un service (bun ca nume, dar nu cred ca si la pricepere) sa fac geometria. Mi s-a reglat unghiul de fuga, a testat baiatul masina - nu a fost multumit. O pune iar la reglat. Moment in care ii apar urmatoarele informatii:
    WhatsApp Image 2020-11-10 at 15.07.29.jpeg

Deci nu mai erau aceleasi setari initiale (undeva la 0.5-0.7). A reglat iar, a testat - a zis ca ii pare ok. Dar sa revin daca nu e in regula.
    Si bineinteles ca trage la fel dreapta.

Mie acel baiat, mi se pare total nepriceput. nu stia sa foloseasca calculatorul, tot chema pe cineva sa il ajute. Reglajele le-a facut el, pe calculator ii apareau ok. dar de ce au aparut alte valori la a doua testare, daca prima data le facuse ok? probabil daca verifica si a 3-a oara, iar ii va da valori aiurea. ori aparatul lor nu e ok, ori nu fixeaza el bine senzorii aia pe roti.

Din ce am citit, ar mai putea fi si din cauza rotilor (jante sau cauciuri). Dar tot nu imi iese din cap ca ceva nu a facut bine cu aparatul ala. Si daca ar fi alta problema, ar trebui ca cei din service sa descopere problema. Am platit si am plecat cu aceiasi problema (120 Ron)

Si treaba cu volanul care merge greu la virajul spre stanga ce ar putea fi? m-am gandit ca este de la inlocuirea acelor articulatii si ca se rezolva la geometrie. o fi din cauza ca sunt noi?

Sa ma mai duc inca o data la cei cu geometria? totusi am platit pt ceva si nu s-a rezolvat. sau sa merg la altii? am primit recomandare sa ma duc la auto augasta.

Multumesc.

PS: la geometrie, se regleaza doar unghiul de fuga? nu si restul (unghiul de cadere si de convergenta)?

Toyota Addict
    BasicPost Thanks/Likes
    -
    Quote Originally Posted by djp3k05 View Post
    la geometrie, se regleaza doar unghiul de fuga? nu si restul (unghiul de cadere si de convergenta)?
    Totul. Inseamna ca ai dat peste nestiutori.

Membru senior burebista's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Prius Gen3 2009
    Numa' convergența se reglează din cheie. Restul din elementele de direcție (pivoți, bucșe, bieleta, sau ce dreq e pe acolo că nu le am cu mecanica). Asta pe față că pe spate nu se reglează nimic.

Am povestit cāte ceva p'aici http://www.club-toyota.ro/forum/show...ight=Geometrie

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Prius 3
    Legat de problema cu volanul ca se invarte mai greu spre stanga, am gasit asta pe forumurile de prius din afara:

You may need a zero null calibration. If they did any change to the steering centering by way of the tie-rods, I think the calibration has to be done.
    With the calibration being off, the steering torque sensor doesn't properly reflect what pressure you're applying to the steering wheel. One of the listed symptoms is that it is easier to turn the wheel in one direction than the other.

Adica in service la geometrie, trebuia sa se reseteze vsc. asta scrie in manualul de la masina. Si chiar in aplicatia celor de la service scria mare: dupa reglare unghi de fuga, vsc trebuie resetat.

La geometrie nu au verificat presiunea, starea cauciucurilor, nimic.

mi-am comandat cauciucuri noi de iarna. sper sa ajunga maine. o sa merg sa le schimb (tot la cei care au facut geometria). si sa fac si echilibrare jante si sa verifice si daca sunt strambe,
    cand am cumparat masina, m-am uitat atent la cauciuri, pareau uzate uniform. oricum, la primavara trebuie sa cumpar altele, astea sunt cam uzate. nu m-am uitat la dot, dar par batrane.

oricum, nu cred ca scap fara sa merg la Toyota. fara acel reset de vsc/zero point calibration nu am cum sa scap de volanul care se invarte mai greu spre stanga.

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Prius 3
    cred ca am rezolvat. dar nu mai detaliez. vad ca e cam pustiu pe aici...

Forum Fan kretzu77's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Corolla E15 Luna 1.4 D-4D, Prius 3 Executive Business Solar
    Nu e pustiu.
    Majoritatea intra numai cand au probleme, le rezolva si nu spun cum.
    Exact ca tine.
    Un forum se intretine cu intrebari si solutii. Nu numai cu intrebari.
    Tocmai am dat de cineva caruia i s-a rupt prezonul si e contrariat ca nu se schimba pe garantie, in conditiile in care el are jante+piulite aftermarket si strange "la mana".

Nu suntem mecanici. Nu potem da sfaturi decat din ezperiemte personale si a celor care posteaza aici. Multi posteaza, gasesc rezolvarea in alta parte si uita de postare. Nu asa se dezvolta un forum.

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Prius 3
    nu exact ca mine. Dar am impresia ca vorbesc singur.....
    anyway, poveste se incheie asa:

Am cumparat cauciucuri noi de iarna, verificat jante + echilibrare.
    La inlocuirea cauciucurilor am avut inspiratia sa ma uit pe sub masina.... m-au luat nervii:

Cand "mecanicul" a reglat unghiul de fuga, nu a scos si colierul de la burduf.

M-am intors la service, am prezentat situatia unui agent de acolo, i-am aratat pozele si i-am cerut sa rezolve problema. Si am cerut alt mecanic.

De data asta, a venit cel caruia i-a fost cerut ajutorul de mai multe ori de primul mecanic.

Pe aparat aveam asa (dupa ce mai fusese de doua ori reglata directia):

A facut reglajele, reparat burdufurile, dat o tura - mi s-a zis ca e ok.

Ce sa zic.... pare ok acum. Volanul este drept, nu pare sa mai traga in dreapta, dar tot mi se pare ca spre stanga se invarte mai greu. Dar sigur nu mai e la fel de greu.

Tags for this Thread