Results 1 to 7 of 7

Thread: batai infundate roti fatza

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Toyota Avensis 1.8 VVT-i T25

batai infundate roti fatza

Salutare,

Am o mica problema si daca este cineva care a mai intalnit problema descrisa mai jos, si m-ar ajuta cu un sfat, as fi recunoscator
    Detin un Toyota Avensis T25 (an 2005, 1.8 VVTI) si aud niste batai pe la ambele roti cand virez mai strans. Initial am crezut ca sunt anvelopele de iarna, dar le-am schimbat cu cele de vara si face la fel.
    Bataile nu sunt de metal sau pocnituri, ci infundat. Se simte ca si cum anvelopele sunt dezumflate sau nu sunt perfect rotunde, dar am verificat deja presiunea - pare ca nu conteaza daca am 2.1 sau 2.3 presiune, tot asa face.
    Intamplandu-se doar in viraje, e posibil sa se atinga putin de vreo aparatoare? O sa incerc sa inregistrez momentul sa fie mai clar despre ce vorbesc.

Multumesc anticipat

Moderator
    BasicPost Thanks/Likes
    Corolla 1.6 2014
    Bataile sunt ritmate in functie de viteza masinii sau se aud o singura data in momentul virarii? Daca sunt ritmate probabil capetele planetarelor(greu de crezut ca s-au dus ambele in acelasi timp). Da se aude zgomotul o singura data la viraj te poti gandi la flansele amortizoarelor(ar trebui sa faca si pe loc).

Membru senior
    BasicPost Thanks/Likes
    Avensis D4-D 126cp
    Daca virezi in stationare, se aude ceva?.Trebuie sa verifici sub masina daca scuturile de plastic sunt prinse bine si nu agata pe undeva, sunt multe componente pe puntea fata care ar putea transmite zgomote!
    Cand virezi strans masina are tendinta sa se duca inainte , deci se pune presiune pe unele componente cum ar fi :bucsele bratelor, rulment roata,rulment amortizor,bucse bara stabilizatoare, cap planetara. Ar trebui sa mergi in service pt verificare cumponente mentionate mai sus, costa undeva la 50 ron.
    spor

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Am gasit pe youtube o filmare a cuiva care are un sunet asemanator, si persoana respectiva zice ca ar fi de la rulment (zgomotul pare ca al unui elicopter sau al unui piston al unei locomotive cu aburi).
    https://www.youtube.com/watch?v=QPf2ibWgBm8

Am ascultat mai bine si pare ca se aude in drum drept, amplificandu-se cand virez stanga. Cel mai bine se aude intre 60-90 km/h, in stationare nu se aude nimic cand invart volanul. Pe autostrada ritmul e asa alert incat pare ca e motorul mai galagios, de aia nici nu am sesizat pana nu a trebuit sa fac naveta pe drum serpuit ~700km pe sapatamana . M-am uitat la anvelope sa vad daca nu au umflaturi sau ceva dubios, dar pareau bune
    O sa merg la mecanic pt o verificare azi si vad care e problema mai exact.
    Multumesc de raspunsuri !

Toyota Addict
    BasicPost Thanks/Likes
    -
    Mecanicul isi va da seama daca e rulmentul. La o vulcanizare ai reusit sa ajungi?

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Da, am ajuns la un mecanic pana la urma si e intr-adevar rulmentul dreapta-fatza . O sa rezolv saptamana viitoare cand cumpar piesa. Multumesc tuturor pentru sfaturi!

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Un mic update la aceasta problema, masina e asa silentioasa acum ca am crezut ca merge subturat - cred ca aveam problema asta de ceva timp fara sa sesizez. Colac peste pupaza, imi scoate consum mai mic cu 1 litru la suta decat inainte. Eu acu 3 ani am avut un mic accident, am sarit cu toata masina intr-o bordura dintr-aia mare, cu plonjat+scantei etc. Janta dreapta-fatza (otzel)+anvelopa au fost irecuperabile, in rest masina nu avea nimic, nici macar o zgarietura, dar probabil rulmentul a fost slabit.
    Rulmentul m-a costat 26 euro (SKF, luat de pe Amazon) si manopera 60 euro (ce-i drept cam scumpel, dezavantajele traiului in Germania )

Tags for this Thread