Results 1 to 2 of 2

Thread: Probleme flansa amortizor fata?

Membru junior Ruplessa's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    AVENSIS 2.2 D4D 148hp

Probleme flansa amortizor fata?

Salutare. Acum un an am schimbat amortizoarele+flansele fata (marca KYB). Masina avensis 2.2 d4d.
    Dupa numai 2 saptamani flansele au inceput sa scartaie si sa se comporte ciudat, stateau mai ridicate. Anul asta prin februarie am schimbat flansele cu unele noi (tot KYB) si pe celelalte le-am dat la garantie (aveau rulmentii dusi...)

Acum ma uit sub capota si parca iar stau mai ridicate, dar nu se mai comporta ciudat, nu mai scartaie. De asemenea amortizoarele parca sunt cam rigide, nu stiu. Adica daca apas pe aripa nu se duce deloc in jos. Pe drum se comporta parca ok, dar cam rigid totusi. A mai avut cineva problema asta??
    Pun mai jos cu flansele in stationare cu masina parcata. a 3-a poza este cu rotile virate maxim.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	image0.jpeg 
Views:	73 
Size:	86.0 KB 
ID:	19624   Click image for larger version. 

Name:	image1.jpeg 
Views:	87 
Size:	78.6 KB 
ID:	19625   Click image for larger version. 

Name:	image2.jpeg 
Views:	76 
Size:	82.6 KB 
ID:	19626  

Toyota Addict
    BasicPost Thanks/Likes
    Corolla 2006 1.4 VVTi Sedan & Avensis 2008 1.6 sedan
    Salut, cred ca e normal cand ai rotile bracate maxim.
    Legat de rulmenții de pe flanșele Kayaba...sucks. Am schimbat acu un an ambele flanșe la Avensis și au picat rulmenții,pe dreapta cam la5k km,pe stg cam la10k km,așa că le-am pus tot pe alea originale,au peste 12ani dar tot virile.Le țin pānă mor,asta īți recomand și ție,am īnțeles de la mecanic că īn ultima vreme sunt probleme cu flanșele Kayaba.

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

Tags for this Thread