Results 1 to 11 of 11

Thread: Scartait frane

Toyota Addict
    BasicPost Thanks/Likes
    Toyota Avensis T25, D-4D, 126CP

Scartait frane

Salut, deschid aici un subiect (am pus si la probleme tehnice dar cred ca e mai vizibil aici).

De cateva zile se aude o gajaiala la anumite franari, nu la toate, dinspre spate, cred ca pe partea sofer dar nu imi dau seama bine. La frane spate am discuri (nu par decat putin uzate, sub 1mm) si placute Herth+Buss, montate in septembrie 2020, am facut cam 40.000 km de atunci, chiar asa sa fi cedat sau poate fi altceva?

Pun si ceva poze poate se intelege ceva:

Click image for larger version. 

Name:	Frane spate dreapta 1.jpeg 
Views:	37 
Size:	66.2 KB 
ID:	20103Click image for larger version. 

Name:	Frane spate dreapta 2.jpeg 
Views:	38 
Size:	122.8 KB 
ID:	20104Click image for larger version. 

Name:	Frane spate dreapta 3.jpeg 
Views:	34 
Size:	55.4 KB 
ID:	20105Click image for larger version. 

Name:	Frane spate stanga.jpeg 
Views:	34 
Size:	69.5 KB 
ID:	20106

Multumesc

Toyota Addict
    BasicPost Thanks/Likes
    Salut, ieri, dupa ce m-am intors de pe un sens pe altul pe o sosea a aparut un gajait care la apasarea franei a disparut. Nu a mai aparut nici ieri nici azi. Cred ca e doua oara cand se intampla dupa ce iau de volan mult stanga/dreapta (spre maxim). O fi de la placutele de pe fata? S-or fi dus si alea de pe fata si alea de pe spate?

https://vimeo.com/682793535

Last edited by Techno; 28-02-2022 at 03:25 PM.

Toyota Addict
    BasicPost Thanks/Likes
    Salutare, am inlocuit discuri si placute fata si placute spate - toate Bosch, au disparut zgomotele. Acum, la frana un pic mai puternica (nu brusca) de la viteze de 70-80 sau mai mici, apare din nou trepidatia pe care o aveam si inainte de a schimba discurile. Acea trepidatiein pedala si volan s-a presupus a fi de la ovalizarea discurilor vechi dar acum, cu discuri fata noi si dupa 300 km sa prezinte cam aceleasi simptome?

Super Moderator
    BasicPost Thanks/Likes
    Corolla 1.6 2014
    Trepidatia de care vorbesti poate sa apara si de la anvelope sau jante. Fa o permutare de anvelope spate-fata si vezi. Verifica si la un service de roti, daca nu exista bataie radiala.
    De asemenea, rar se mai intampla sa trepideze daca la montarea discurilor noi nu a fost curatata de rugina flansa pe care se aseaza discurile.

Toyota Addict
    BasicPost Thanks/Likes
    Multumesc, la trecerea la cauciucuri de vara o sa fac permutarea si verificarea acelei batai radiale, cred ca Autosoft face astfel de verificari. Sa fac si geometria dupa ce pun anvelopele de vara?
    Last edited by Techno; 14-03-2022 at 07:57 PM.

Super Moderator
    BasicPost Thanks/Likes
    Corolla 1.6 2014
    Nu e nevoie de geometrie daca anvelopele nu sunt uzate neuniform, nu trage dreapta/stanga sau nu scartaie in viraje. Acum mai conteaza si ce s-a mai schimbat de curand la masina. Daca ai inlocuit amortizoare, pivoti, bielete directie sau capete de bara, trebuie geometrie.

Toyota Addict
    BasicPost Thanks/Likes
    Dupa ce am schimbat si cauciucurile de iarna cu cele de vara trepidatia persista la franare mai brusca un pic (de la 90 la 50-60 sa zicem) va rog ce sfat imi dati, ce ar fi si unde sa merg la service obisnuit sau la cei dedicati pentru roti (gen Autosoft)?

Membru senior
    BasicPost Thanks/Likes
    Avensis D4-D 126cp
    Ai inlocuit cauciucurile cu tot cu jante sau doar cauciucurile pe aceleasi jante?
    Daca ai inlocuit cauciucurile pe aceleasi jante e posibil ca jantele sa fie strambe sau ai depuneri de rugina intre flansa rulmentului si fata interioara a discului. Alte cauze nu vad care ar fi

Toyota Addict
    BasicPost Thanks/Likes
    Salut, am testat la service (altul, nu cel care a montat discurile si placutele) si apare o "bataie" de 24 (maxim ar fi 20) si de aici trepidatia. Acum trebuie sa merg la primul service, ca ei ar trebui sa garanteze instalarea, sa mai verifice, inclusiv rugina respectiva sau chiar discurile, am inteles ca pot fi ovalizate si din fabrica (chiar asa? La Bosch? Like a Bosch?).

Toyota Addict
    BasicPost Thanks/Likes
    Ovalizarea e de 24% si maxim ar fi 20%. In concluzie, merg azi la service-ul care le-a montat acum 3 luni, ce sa verificam?

Toyota Addict
    BasicPost Thanks/Likes
    Am verificat discurile cu aparatul acela ca un manometru rotind discul si la cel de pe dreapta e o deviere mare. Oare e de la disc sau se poate sa am deformat butucul sau cum se numeste (fuzeta, flansa rulment) si discurile sa fie bune? Cum se poate verifica doar butucul si unde? Imi da de gandit acea deviere pe orizontala si nu o ovalizare (pe verticala sa zicem) a discului... de fapt ce inseamna ovalizare?
    Last edited by Techno; 22-06-2022 at 04:27 PM.