Results 1 to 5 of 5

Thread: Sfaturi la achizitia unui Prius din afara

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Prius 2015

Sfaturi la achizitia unui Prius din afara

Salutari,

Sunt un pasionat Prius Gen3, si as dori sa achizionez un Prius 2015 din USA sau UE, deoarece in tara se pare cam este de dificil de gasit acest model fara probleme.
    Din pacate nu am conectii in UE si nici timp de cautat pe teren, dar cu ceva efort pot gasi, testa, si expedia una in stare buna de pe coasta de vest.
    Orice informatie recenta in legatura cu importul si inmatricularea este bine primita.

O zi buna !

Mods Fan LittleM@n's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    CarinaE
    Pai cred ca ai o gramada de posturi despre inmatriculare si probleme pe care le poate avea acest model pe forum. Da un search.
    Dar de ce ti se pare ca nu gasesti una buna in tara? Poate nu te uiti la bugetul corect. Eu nu as fi asa sigur ca ce as aduce de afara e mai bun decat ce pot sa testez cu mana mea acasa.
    De asemenea, intreaba prin prieteni, gaseste-ti pe cineva care aduce masini de la licitatii, poate prinzi ceva bun
    '09 BMW 740i | '08 Kia K2900 | '92 CarinaE 1.6 GLi
    Ex '09 BMW 120i | Ex '04 Yaris 1.5 T-Sport | Ex '04 Jaguar XJ6 | Ex '02 Brevis 2.5 Ai250 | Ex '07 Rover 75 Connoisseur KV6 2.5 | Ex '10 Subaru Legacy B4 2.5i | Ex '03 Prius 1.5 NHW11 | Ex '16 Mazda CX-5 2.0 AT FWD | Ex '03 Avensis T25 2.0 D-4D Tspirit Liftback | Ex '08 Honda Civic 1.8 S | Ex '99 Yaris 1.0

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Prius 2015
    Nu am reusit sa gasesc inca experiente recente pe acest forum legate de import si inmatriculare din State. Probabil ca nu prea merita oboseala decit in anumite situatii.
    Partea buna este ca am conectiile necesare sa selectez ceva decent de la licitatii IAAI, de preferinta un singur proprieter, sub 100.000km, intretinuta la dealer Toyota, dar avariata in urma unui accident usor. Nu sunt probleme cu piesele de caroserie detasabile sau alte reparatii usoare, testare Techstream, resoftare si inmaticulare cu Restored Title la sursa.
    Bugetul pentru acest proiect este aproximativ $10000.

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Toyota Corolla Sedan Hybrid
    Vezi ca alea de State au stopurile diferite, nu se va omologa masina daca nu le schimbi cu ceva conform UE. In SUA semnalizarea e cu rosu, in UE asta e un no-go mare cat casa. Ia si asta in considerare.
    PS ce motive ai sa crezi ca o masina f. buna, cu km. putini va costa in State mai putin ca in Europa? si la ei a lovit criza semiconductoarelor, si la ei au explodat preturile la piata second hand. Iar Prius e o masina fiabila, isi tine pretul sus.

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Prius 2015
    Uitasem de compatibiliatea semnalizatoarelor, nu am aflat inca daca stopurile respective ( versiunea LED ) se pot modifica prin schimbarea suprafetei reflectorizante, sau trebuie inlocuit intregul ansambul, probabil cu o chinezarie TYC pentru EU. Este adevarat, pretul unui Prius Gen 3 fara accident cu mile putine in jur de 55k este in prezent foarte ridicat $19k + Tax si in USA, deci singura solutie eficienta la pret este gasirea unui alternative la licitatie. Eu am procurat un Prius 2015 la 38k mile cu 3 ani urma, in prezent pretul la aceasi masina cu 55k miles este la fel sau chiar mai mare. Nu este usor de a localiza si procura orice model recent de Toyota cu acrosare usoara in perioda acesta, dar cu multa rabdare si ceva experinta se poate.

Tags for this Thread