Results 1 to 3 of 3

Thread: Sfat achizitie Toyota Avensis T25

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    -

Question Sfat achizitie Toyota Avensis T25

Salutare !
    Sunt incepator si am 19 ani. Am un buget de 2500-4000 euro si in ultima perioada m-a atras Avensis T25, in principiu prin fiabilitatea si calitatea constructiei pentru care este laudata pe internet. Am cateva intrebari :
    -ar trebui sa evit modelele pre-facelift?
    -este adevarat ca inainte de facelift existau probleme mari cu condensarea farurilor, caseta de directie si consumul de ulei ? e posibil sa fi fost rezolvate pe garantie?
    -fiind o masina din clasa medie, este cu mult mai scumpa decat o compacta (ex: Golf 5) ?
    -un buget de 1000-2000 lei pe an ar fi suficient pentru taxe, revizii si reparatii , in conditiile in care nu depasesc rulajul propus si o ingrijesc?
    -calitatea interiorului este buna?
    -unele piese se gasesc greu, fiind o japoneza?
    -manopera la service e scumpa? e o masina la care sa pot invata singur sa lucrez ca sa scutesc astfel de costuri ?
    Motivele pentru care ma orientez catre acest model sunt fiabilitatea, aspectul si spatiul interior. Nu vreau masini germane fiindca le stiu ca fiind mai stricacioase si in plus de astea au aproape toti. Masinile franceze mi se par dubioase la condus si tehnologie. Am facut o comparatie cu Astra G pe autodoc la piese si am observat ca diferentele nu sunt foarte mari, iar preturile sub Passat cu mici exceptii. As prefera de asemenea benzinara datorita reglementarilor contra-diesel si sportivitatii (cand zic sportivitate tot ce imi doresc sunt turatii inalte - cam asa se comporta orice benzinar japonez din ce stiu).

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Avensis 2004, T25, 2.0 vvti benzina, automata, 147 CP
    Salut. Nu te-ai gandit rau sa-ti iei Avensis. Eu am Avensis II (T25) din 2004 2.0 benzina. Am avut niscai probleme (s-au smuls filetele din bloc la 3 sau 4 prezoane) dar care in cele din urma s-au rezolvat contra unei sume frumusele (vreo 2000 EURO ca au fost si pagube colaterale). Inteleg ca modelul pana in 2006 risca sa aiba aceasta problema. Una peste alta trecand peste aceasta problema m-am indragostit iremediabil de aceasta masina. Este silentioasa, eleganta, puternica atunci cand ai nevoie, te anunta cand nu-i convine ceva (se aprinde becul in bord - asta nu e de rau desi poate asa suna) una peste alta e prietenoasa cu proprietarul. Habar n-am daca e scumpa la piese fata de alte masini. Eu am avut un Renault inainte si stiu ca acolo dupa ce schimbai ceva in urmatoarele zile dupa reparatie sigur mai aparea ceva asa ca sumele cheltuite se dublau. Cu Toyota nu am avut aceasta problema schimbi ce e de schimbat si functioneaza iar ca noua. Motorul meu de 2000 cmc este cam insetat dar inteleg ca cel de 1800 cmc e mai ok din acest punct de vedere. Interiorul iti ofera tot ceea ce ai nevoie dar acum sunt subiectiv intrucat a mea a fost cam full options deci nu mi-a lipsit nimic. Piesele nu se gasesc greu doar de injectoare sa nu ai nevoie (sunt scumputze si vin mai greu). In ceea ce priveste lucrul la ea depinde de situatie si de priceperea ta. Eu am facut cateva reparatii singurel dar nu chiar cu usurinta in fata blocului. Daca ai un garaj si eventual rampa lucrurile se simplifica si poti lucra singur la ea. In timp plasticele de pe ea devin casante asa ca grija la demontare. Una peste alta eu desi am avut cateva probleme cu ea iti recomand cu caldura Toyota. Daca ai putin mai mult noroc decat mine ar trebui sa nu ai probleme majore. Bafta!

Toyota Addict
    BasicPost Thanks/Likes
    Corolla 2006 1.4 VVTi Sedan & Avensis 2008 1.6 sedan
    Iti recomand T25 facelift(dupa 2006) 1.8 benzina. Masina este fiabila, apar destul de rar probleme, din experienta mea au legatura cu drumurile proaste de la noi, preturile sunt rezonabile, comparative cu cele de la alte marci, gasesti si piese care nu sunt originale si sunt mai ieftine (aici e alta discutie, sunt cazuri cand nu se merita decat OEM).

Tags for this Thread