Salut, am scris si in probleme tehnice in thread-ul unui coleg dar scriu si aici, ca poate se uita mai multa lume si vine cu idei de rezolvare, din experienta sau teoretice.

De vreo 3 luni am observat ca atunci cand trec peste denivelari, gropi mici, proeminente in asfalt sau bumpere se aude ceva din zona stalpului mijloc sofer (cred) cam la nivel umar dar nu am detectat inca de unde. Se aude ca un troncanit dupa ce trece roata din spate de denivelarea respectiva, parca de plastic pe plastic. Parca e ceva slabit sau are un mic joc care la socuri scurte se aude. Nu are legatura cu centura, daca e stransa sau nu, cu ornamentele de pe stalp (le-am dat jos si tot asa se aude), cu scaun sofer (l-am dat jos si l-am verificat), cu panourile usilor (sofer si pasager) de pe partea stanga, se aude si cu ele pus si cu ele scoase de tot, nici cu tetiera sofer, face la fel si fara ea.

Doar presupun, nu am stat sa bibilesc, ori e ceva in stalp, de la sistem centura sau altceva, ori in usa din spate, in interior, nu stou poaet la balamale...

Cel mai ciudat e ca am facut un experiment, am pus sotia sa conduca dar ea nu sesiza acel troncanit, eu stand in spate. Culmea ca nici eu nu prea mai auzeam nimic ca sa identific mai exact zona.

Orice idee/sfat ma ajuta, stiti cum e cand vrei sa rezolvi ceva dar nu stii de la ce e... Merci.