Results 1 to 9 of 9

Thread: Putere / cuplu motor Corolla 1.5, 123 cp

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    -

Putere / cuplu motor Corolla 1.5, 123 cp

Salut,

Va rog sa ma ajutati cu o informatie.

Doresc sa imi cumpar o Toyota Corolla Sedan, noua, versiunea 1.5, 123 CP, cuplu maxim 153 nm.

Imi doresc aceasta masina datorita renumelui, numarului mare de unitati vandute, fiabilitatii iar daca am noroc sa mai strang niste bani poate reusesc sa imi iau varianta hybrid ca sa castig si la consum.
    Imi place ca este spatioasa, are un portbagaj mare deci este exact ce imi doresc pentru familie. Doresc sa o folosesc cat mai mult timp deci imi va fi utila pentru a merge din punctul A in B.

Nu sunt un tip care sa conduca sportiv dar ceea ce as vrea sa aflu de la dv. este cum se comporta la depasiri.
    Dupa cum puteti vedea mai sus cifrele referitoare la putere si cuplu sau puterea raportata la greutatea masinii nu sunt prea incurajatoare iar eu imi doresc o masina in care sa am incredere atunci cand fac o depasire.

Multumesc anticipat pentru ajutor.

Moderator
    BasicPost Thanks/Likes
    Corolla 1.6 2014
    Nu cred sa fie cineva pe aici cu 1.5L TNGA. E un motor nou. Performante ca 1.6L 1zr-fae, dar cu 3 pistoane. E singura chestie descurajatoare. Nu stiu cum sta la vibratii. Eu as merge pe hybrid. 1.8 e altceva plus electricul care te ajuta.
    La depasiri cu siguranta va trage bine dupa 3500. Masina e usoara si te ajuta acest aspect.

Trimis de pe al meu SM-A405FN folosind Tapatalk

Forum Fan Methane's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Auris TS Hybrid
    Dacă ar fi să mă uit la cifre, are cuplul maxim valabil īntre 4800 și 5000 rpm și o accelerație de 12,1 secunde pānă la 100 km/h. Cred că modelul anterior cu motorul de 1,6 Valvematix avea puțin peste 10 secunde pentru demarajul pānă la 100 km/h. Nu am găsit diagrama putere-cuplu ca să văd exact distribuția cuplului pe īntreaga plajă de turații, ca să văd dacă o bună parte din cuplu e disponibilă de la turații joase.
    Un test-drive ar fi util ca să īți verifici așteptările legate de mașină, asta dacă e o astfel de mașină disponibilă la test.
    Auris 2017 TS Hybrid
    Ex Auris '12 1.6 Unique Plus. Ex Yaris '08 1.3 Luna

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    -
    In primul rand, multumesc frumos pentru mesaje.

Da Alre, ar fi disponibila si varianta hybrid, 1.8, automata (CVT), cu urmatoarea configuratie.

90kw, 121 CP, CC 1798, 4 cilindrii, putere motor termic 72 kw, 97 CP la 5200 rpm, cuplu maxim 142 / 3600 rpm, atinge 100 km/h in 11 s si are masa proprie 1310 kg.

Din cate am vazut pe you tube sau in alte materiale masina asta ar fi putin mai lenesa dar "cica" nu ar avea o problema cu demarajul in depasiri tocmai datorita cuplului care se face instant gratie partii electrice.

Chiar azi (02.03.2021) o sa fac un drive test cu acesta varianta (hybrid). Sper sa o simt cat de bine se infige. Probelma este ca drive test-ul se face in oras si nu stiu daca o sa am ocazia sa apas putin acceleratia. Am sa revin catre voi cu parerea mea personala, poate va ajuta pe cineva in viitor.

Cele bune,

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    -
    Am revenit ...
    Azi am făcut drive testul de care ziceam mai sus.
    Am mers aproximativ 1 km din care 4 semafoare la care am stat ceva ...
    Am reușit să īmi fac cāteva păreri dar nu sunt clarificat 100%.

Īn primul rānd experiența pe un hybrid este una unică și sincer īmi place.

Din păcate nu am avut ocazia să "o calc" prea mult ținānd cont pe unde am mers deci nu am putut să īmi fac o părere clară.
    Ideea este că are puțin "lag" de aprox 1-2 secunde dupa ce apăs accelerația mai tare.
    Sper să nu induc pe cineva in eroare ... viteza maximă pe care am atins-o a fost 80 deci este posibil nici măcar să nu fi atins turațiile necesare unei accelerări mai mari.

Forum Fan Methane's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Auris TS Hybrid
    La hibrid, la puterea motorului termic mai adaugi și puterea motorului electric (fără a aduna īnsă cele 2 valori, cele două nefiind disponibile īn mod egal pe plaja de turații a motorului termic). 1.8 de pe hibrid nu are aceleași valori de putere și cuplu precum un 1.8 aspirat normal (147 CP și 180 Nm cuplu maxim), fiind optimizat pentru eficiență (ciclu Atkinson simulat, puterea și cuplu reduse īn detrimentul unei eficiențe ridicate).

Īn mod sigur găsești secțiuni de drum unde poți să testezi accelerația mașinii.
    Auris 2017 TS Hybrid
    Ex Auris '12 1.6 Unique Plus. Ex Yaris '08 1.3 Luna

Mods Fan LittleM@n's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Brevis, Yaris T-Sport & CarinaE
    Cu motorul ala de 1.5, probabil o sa mergi decent, daca nu ai pretentii.
    Pana la urma si cu Yarisul de 1.0 si 68CP, rupeam serpentinele. Depinde cat de lunatic esti.
    Sincer, la ora actuala, daca iti permiti un hibrid, what's the point sa te mai uiti la una normala? Asta e viitorul oricum, ia-ti electrica din timp and get used to it.
    '04 Jaguar XJ6 | '08 Kia K2900 | '02 Brevis 2.5 Ai250 | '04 Yaris 1.5 T-Sport | '92 CarinaE 1.6 GLi
    Ex '07 Rover 75 Connoisseur KV6 2.5 | Ex '10 Subaru Legacy B4 2.5i | Ex '03 Prius 1.5 NHW11 | Ex '16 Mazda CX-5 2.0 AT FWD | Ex '03 Avensis T25 2.0 D-4D Tspirit Liftback | Ex '08 Honda Civic 1.8 S | Ex '99 Yaris 1.0

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    -
    Da, am sa exclud una normala ...

Am sa imi iau hybrid ... ori Toyota ori altceva.

Voiam sa mai vin cu o completare poate importanta. Dupa drive test, in discutia pe care am avut-o cu consultantul de vanzari ... acesta mi-a spus ca pentru ca masina sa aiba un comportament bun intr-o depasire ar trebui sa apas pedala de acceleratie pana la fund ... pe tot parcursul depasirii. Eu nu am avut cum sa fac asta in oras unde am mers cu maxim 80 km/h.
    Ce parere aveti despre asta ... pedala blana pentru o accelerare ok?

Moderator
    BasicPost Thanks/Likes
    Corolla 1.6 2014
    Da, hybridul de la Toyota asa trebuie condus in depasiri. Pedala la podea, motorul urca la turatia la care poate da totul(ramane acolo) si apoi restul face cutia de viteze. Inveti sa o conduci si sa ignori ca motorul sta la 5 mii de ture secunde bune in depasiri. Dealtfel, si pe cel de 1.5 tot turat il vei conduce ca sa simti ce poate.

Trimis de pe al meu SM-A405FN folosind Tapatalk