Results 1 to 12 of 12

Thread: Avensis- diesel sau benzina?

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes

Avensis- diesel sau benzina?

Vă salut cu respect! Intenționez să achiziționez o Toyota Avensis tocmai pentru calitățile ei ( siguranță, fiabilitate, dimensiuni generoase portbagaj, etc). Familia deja crește și nu mă mai descurc cu Skoda Octavia 1. De menționat că bugetul alocat este de pānă la 4000 de euro la o mașină de prin 2008/2009. Pānă mai ieri auzeam numai lucruri minunate despre Avensis și intenționam să aleg varianta pe motorină, găsind īntre timp și o mașină pānă īn 150.000 de km (motor 2.0-126 CP) dar căreia i-a fost schimbat motorul din cauza chiuloasei(īn garanție). Citind pe acest forum la cāte probleme crează nenorocita asta de chiuloasă, parcă mă iau tremuricii. Am două īntrebări la care vă rog mult să-mi răspundeți:
    - dacă a fost schimbat motorul acum cāțiva ani din cauza acelei chiuloase, ar fi șanse ca și după această operațiune să reapară aceeași problemă chiar dacă inlocuirea s-a făcut īn reprezentantă?
    - dacă aș alege varianta pe benzină, costurile ar fi mult mai ridicate( consum, īntreținere) avānd īn vedere că circul cam 25-30.000 km pe an?
    Aștept părerile dvs. Vă mulțumesc.

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Avensis T25 2.0D4D '06
    Salut,

Am fost si eu in situatia ta, am ajuns la concluzia ca daca o sa continui sa citesc n-o sa-mi mai cumpar masina...toate au bubele lor. Eu am luat diesel, 2006, 94k km , de la prim propietar desi am cautat benzina dar toti aveau preturi fff mari gen 6-7k euro.
    Daca a fost schimbat motorul, nu cred ca mai exista problema aia, mai ales ca a fost schimbat in garantie.

la 25-30k km pe an, nu crezi ca e cazul sa te uiti la ceva mai nou ? Nu de alta dar la rulajul ala..masina o sa necesite niste investitii specifice atat varstei cat si km.

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Mașina are 135000 de km. Motorul i-a fost schimbat la 90.000. Practic ar fi diferență majoră intre aceasta mașină și una care are peste 200.000 de km, iar riscul de a investi bani este mai mic la o mașină cu kilometraj mai puțin. Măcar teoretic. Dacă cei de la Toyota au greșit de prima dată cu problema chiuloasei, de ce nu ar fi dat-o īn bară și a doua oară? Oare au pus o garnitură mai rezistentă? 🤭

Toyota Addict Oagamann's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Prius Plug-in 2014 & BMW 220i Active Tourer 2019
    Quote Originally Posted by Nihil Sine Deo View Post
    Vă salut cu respect! Intenționez să achiziționez o Toyota Avensis tocmai pentru calitățile ei ( siguranță, fiabilitate, dimensiuni generoase portbagaj, etc). Familia deja crește și nu mă mai descurc cu Skoda Octavia 1. De menționat că bugetul alocat este de pānă la 4000 de euro la o mașină de prin 2008/2009. Pānă mai ieri auzeam numai lucruri minunate despre Avensis și intenționam să aleg varianta pe motorină, găsind īntre timp și o mașină pānă īn 150.000 de km (motor 2.0-126 CP) dar căreia i-a fost schimbat motorul din cauza chiuloasei(īn garanție). Citind pe acest forum la cāte probleme crează nenorocita asta de chiuloasă, parcă mă iau tremuricii. Am două īntrebări la care vă rog mult să-mi răspundeți:
    - dacă a fost schimbat motorul acum cāțiva ani din cauza acelei chiuloase, ar fi șanse ca și după această operațiune să reapară aceeași problemă chiar dacă inlocuirea s-a făcut īn reprezentantă?
    - dacă aș alege varianta pe benzină, costurile ar fi mult mai ridicate( consum, īntreținere) avānd īn vedere că circul cam 25-30.000 km pe an?
    Aștept părerile dvs. Vă mulțumesc.
    Motorul a fost schimbat sau remediata chiulasa si garnitura inlocuita?

Fost posesor de avensis 2.0d4d 124cp...am avut la 112.000 km probleme cu un injector, rezolvata problema pe garantie. Avea cuplu bun, consum ok dar cam zgomotos. Japonezii au pus motoare diesel pe masinile compacte doar pentru a avea succes pe piata europeana in "foame" de diesel.

Personal as recomanda benzina, intretinuta cu reviziile la zi.

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Motorul a fost schimbat. Sincer, am tot īntrebat īn toate părțile, pānă și la Toyota la reprezentantă iar pe cale neoficială mi s-a recomandat să aleg varianta pe benzină. Chiar dacă consumul de carburant este mai mare, pe viitor scapi de alte neplăceri. Din ce am citit pe acest forum, diferența īntre benzină și diesel legat de consum nu este atāt de mare. Am văzut postări cu motoare diesel ce au un consum mediu de 7-8%. Eu sunt un șofer mai disciplinat și nu calc foarte apăsat pedala de accelerație deci nici consumul de benzină nu ar trebui să fie atāt de mare. 😄

Membru senior
    BasicPost Thanks/Likes
    Toyota Avensis 1.8 vvti
    Eu iti recomand tot benzina, chiar daca sunt subiectiv. Diesel as lua numai daca as face mai mult de 20000 km pe an, in mare parte la drumuri lungi. Benzinarul e simplu si fiabil, daca nu vrei bataie de cap.
    Consum:
    -oras: 10.5-11 in conditii de trafic.
    -extern: 6-6.5
    -mixt: 7.5-8
    Consumul e orientativ, existand multi factori care-l influenteaza:cat o calci (cat mergi de sportiv), ce incarcatura ai, AC on or off, cauciucuri etc etc.

Bafta!

Toyota Addict
    BasicPost Thanks/Likes
    Corolla 2006 1.4 VVTi Sedan & Avensis 2008 1.6 sedan
    Din experienta directa, dar mai ales din citirea forumului Toyota si a altor forumuri (de la alte branduri) iti recomand benzina, mai exact Avensis T25 1.8l benzina (nici 1.6l nu-i de lepadat zic eu). In felul asta vei scapa de multe belele, foarte cunoscute la masinile diesel in general. Ca si consum, eu in Iasi am pe ultimul an 8.2l/100km si merg ceva mai repede. Nu am fost in concedii anul trecut, deci consum de oras. Probleme sunt destul de putine si se pot rezolva repede si fara cheltuieli mari. Nu vorbesc de placute de frana si discuri, dar mai schimbi un amortizor, se mai rupe o spira de arc daca iei niste gropi bengoase, in rest e o masina faina, o masina de familie.

Membru junior Marius1982.11's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    C-HR Edizione Speciale
    daca e sa rupi spira de arc in gropi oricum ai facut alegerea gresita, tancurile sunt doar cu motoare diesel.

Toyota Addict
    BasicPost Thanks/Likes
    Aici nu e vorba de tancuri, arcurile se rup atat la masinile benzina (motor mai usor), cat si la cele diesel (motor mai greu, necesita arcuri mai rezistente). Conteaza si ce gropi iei si cum le iei, iar Romania nu duce lipsa. Avensis este masina de familie, facuta sa fie confortabila, deci are arcuri mai moi, de aici cred ca apar probleme ca si ruperea de spire si necesitate de a fi schimbate dupa un numar mai mic de km.

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Toytoa RAV4
    Am benzină pentru că motorina are multe bagaje precum DPF, EGR și DMF.

Pentru mine, dieselurile recente sunt mai netede decāt mașinile mai vechi din trecut. Știu că benzinele sunt īn mod natural mai fine și la turații reduse ale motorului, dar pe autostradă, motorina este mai lungă. Benzinele sunt mai reduse, astfel īncāt se īnregistrează mai mare la viteza autostrăzii și pot fi zgomotoase.

Transmisia este redusă la cuplul motorului. Motorina poate avea cuplu aproape dublu față de rotația foarte mică. Apoi adăugați greutatea mașinii și ceea ce este conceput să facă. De asemenea, motorina are mai puține turații cu care să se joace, astfel īncāt angrenajul ajută la asta. De asemenea, observați că mai multe motorine au cutii de viteze cu 6 trepte față de 5 trepte la benzină. Acest lucru ajută la o croazieră mai relaxată.

Acum, tendința este de a face un motor pe benzină mai mic cu turbos. Aceasta īnseamnă un cuplu mai mare și, de asemenea, un consum mai bun de combustibil. Nu sunt un fan al acestor motoare, deoarece pe termen lung, turbo-ul este o slăbiciune.

Moderator
    BasicPost Thanks/Likes
    Corolla 1.6 2014
    Este un mesaj scris cu google translate? Vad ca esti din Bucuresti.

Toyota Addict
    BasicPost Thanks/Likes
    Nice accent.