Avensis Break 2015 2L Diesel - stergatoarele au un sistem de prindere cu click(buton); nu au sistemul clasic, cu carlig
Vreau sa schimb stergatoarele, insa nu am gasit in niciun supermarket stergatoare care se potrivesc (am incercat toate variantele care aveau un sistem de prindere asemanator - cu click - sau cu tot felul de adaptoare, insa nu s-au potrivit niciunele, le-am returnat).

Daca ar vrea/putea sa ma ajute cineva cu intrebarile de mai jos, va rog, m-ar ajuta foarte mult:

1) Poate cineva sa imi confirme ca sistemul asta de prindere este sistem proprietar - adica sunt facute special sa nu se potriveasca nimic altceva decat cele pentru Toyota?

Daca asa este, ma deranjeaza foarte tare treaba asta - am avut si versiunea de Avensis anterioara - avea sistem normal, cu carlig, luam de unde voiam stergatoare, ce marca voiam.

2) De unde as putea sa iau sa fiu sigur ca se potrivesc, nu am luat niciodata piese de masina online ?

3) As putea sa schimb bratele stergatoarelor cu unele de pe varianta anterioara, in asa fel incat sa pot folosi stergatoare cu sistem clasic.

4) Toate reviziile le-am facut la Toyota, eu am avut impresia ca aveau sistem clasic de prindere. La revizia de 30 mii km, mi-au schimbat stergatoarele (fara sa le cer asta, stergeau foarte bine) si mi-au pus unele care scartaiau din prima. Tot cu ocazia asta am observat ca sistemul de prindere e cu buton. E posibil sa imi fi schimbat bratele cu totul, sau sunt eu paranoic ?

Multumesc,

Drive safe.

PS Sunt la a 3-a Toyota, cred insa ca asta va fi si ultima, insa asta e o alta poveste.