Results 1 to 4 of 4

Thread: Despre faruri (motoras, lumina slaba)

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Prius 3

Despre faruri (motoras, lumina slaba)

Salut,

Voi sunteti multumiti de cum lumineaza farurile pe faza scurta? Faza lunga e f ok, dar faza scurta pe lupe e sub orice critica. Am schimbat si becurile cu osram night breaker laser next generation 150%. Si tot nu e ok. Ma gandeam sa cumpar faruri noi. Poate astea din 2011 s-au deteriorat in interior. Policarbonatul este ok, nu e matuit.

O alta problema la faruri: mi se pare ca bat prea jos. Am ridicat la maxim farul (ca doar la cel de pe dreapta merge motorasul), dar parca tot nu e ok. Banuiesc ca ambele faruri au motoras pt reglare.

Pareri?

Multumesc.

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Prius 2012
    Am avut si eu problema asta. Chromul proiectoarelor din lupe s-a deteriorat din cauza timpului si a temperaturii ridicate. Eu am avut si probleme cu condensul.
    Ar fi 4 variante:
    1. Faruri noi aftermarket
    2. Faruri OEM sh
    3. Faruri OEM cu led. Asta e cea mai de efect dar si cea mai scumpa.
    4. Folosind tutorialul de mai jos, poti reimprospata farurile. Eu le-am demontat, le-am gatit in cuptor + desfacut + vopsit in negru mat (ca in tutorial) si am reconditionat proiectorul lupei. Sunt foarte multumit de cum bat si pe un prius alb.. arata intr-un mare fel! O zi de munca si cateva beri, dar merita!
    https://blog.machanon.net/2013/09/28.../#.X76ves0zap6

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Prius 3
    in sfarsit, un raspuns
    Si la mine a aparut condens in faruri, nu foarte rau, dar se vede. Dupa ce ai reconditionat proiectorul lupei, s-a vazut vreo diferenta? cat te-a costat/unde ai facut asta? in caz ca nu ai facut reconditionarea in regim propriu.
    Daca as sti ca dupa reconditionare, farurile ar lumina ca noi, atunci m-as baga la asta. dar cred ca mai sigur ar fi sa cumpar unele noi. am garantia ca vor lumina bine, ca nu vor mai face condens si ca plexiglasul e nou, nematuit. acum depinde si de costuri: reconditionare vs far nou.

1. la faruri noi aftermarket ma gandeam. am vazut ca preturile sunt undeva pe la 500-700
    2. Nu SH, ca nu vad de ce ar fi mai bune comparativ cu ale mele
    3. Asta ar fi cea mai "luminoasa" rezolvare. si imi si plac cum arata. dar ar fi ilegal. chiar daca au fost priusuri din fabrica cu acest far. stiu sigur ca acele faruri au autonivelare (au un senzor undeva pe bara din fata). nu stiu de spalator de faruri, daca este nevoie sau daca acele priusuri aveau asa ceva. oricum, ar trebui luat tot sistemul de pe un prius care a venit dotat cu faruri cu led si apoi facuta omologarea.
    4. da, chiar arata bine. am vazut si faruri aftermarket direct pe negru.
    Ai avut curaj si rabdare. felicitari!

Multumesc.

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Prius 2012
    Am vazut pe priuschat ca multi si-au pus faruri OEM cu led. Farurile led sh nu sunt cu mult mai scumpe dar trebuie sa cumperi in plus balastrele si sa bricolezi putin conectorii.
    Am reconditionat lupa din stanga cu banda autoadeziva de aluminiu. Am vazut pe multe forumuri ca lumea e multumita de rezultat.
    Eu sunt foarte multumit. Nu sunt genul de om care sa faca compromisuri, dar acum ambele faruri lumineaza la fel. Lupa din dreapta lumina perfect si proiectorul arata ca nou. Cel din stanga era aproape complet mat/cromul era compromis. Atentie! Am vaut doar nemultumiti despre vopsirea cu spray (crom).
    Totul a costat 20(banda de aluminiu/crom)+15(vopsea neagra mata)+0(mai aveam eu niste primer ptr plastic)+4 Ursus retro+1 zi de distractie(eu asa vad timpul petrecut pentru imbunatatirea masinii in regim propriu)