Results 1 to 27 of 27

Thread: Salut

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes

Salut

Caut un service în București sau în apropiere care sa mă poată ajuta sa segmentez motorul avensisului meu. E un 2.0 benzina din 2005. Mănâncă ulei, și mi e prea dragă sa o dau. Toyota Focșani mi a spus că mă costă 9000 RON afacerea. Dacă aveți vreo recomandare, nu ezitați sa îmi spuneți. Mulțumesc.

Trimis de pe al meu PRA-LX1 folosind Tapatalk

Toyota Addict
    BasicPost Thanks/Likes
    -
    Cam cat ulei mananca? Scoate fum? Pentru ca unii producatori dau un consum normal de 1lt la 1000 km.

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Quote Originally Posted by ftoyo View Post
    Cam cat ulei mananca? Scoate fum? Pentru ca unii producatori dau un consum normal de 1lt la 1000 km.
    Păi, în 7000 de km era sub minim bine, și nici măcar nu s a aprins vreun bec. I am făcut schimbul, în 5000 de km i am completat 700 ml plus 300 ml de CeraTec de la Liqui moly. E destul de evident că mănâncă ulei, zic.

Toyota Addict
    BasicPost Thanks/Likes
    -
    Eu zic ca n-ai ce face cu banii. Sincer! Si nu mai pune solutii minune in motor. Mai degraba poti incerca sa schimbi uleiul.
    Si incearca sa verifici periodic nivelul si sa nu lasi sa scada sub minim.

Toyota Addict
    BasicPost Thanks/Likes
    RAV 4 HYBRID 2017
    Salut,
    Câți km are mașina si ce tip de ulei ai avut ?
    Peste 180.000 -200.000 km trebuie crescută vâscozitatea. As incerca 5W40 si nu aș depăși 10.000 km de la schimb la schimb.

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Eu zic ca n-ai ce face cu banii. Sincer! Si nu mai pune solutii minune in motor. Mai degraba poti incerca sa schimbi uleiul.
    Si incearca sa verifici periodic nivelul si sa nu lasi sa scada sub minim.
    , am ce face cu banii, tocmai. De când am găsit uleiul sub minim o verific dupa fiecare drum.

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Quote Originally Posted by CME View Post
    Salut,
    Câți km are mașina si ce tip de ulei ai avut ?
    Peste 180.000 -200.000 km trebuie crescută vâscozitatea. As incerca 5W40 si nu aș depăși 10.000 km de la schimb la schimb.
    Are 201. 000km. A avut de la fostul proprietar ELF, norma C2, iar actualul ulei e un Liqui moly 5w30.

Toyota Addict
    BasicPost Thanks/Likes
    RAV 4 HYBRID 2017
    E un ulei bun dar incearca Liqui Moly LEICHTLAUF HIGH TECH 5W-40

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Quote Originally Posted by CME View Post
    E un ulei bun dar incearca Liqui Moly LEICHTLAUF HIGH TECH 5W-40
    Chiar dacă producătorul zice 5w30?

Toyota Addict
    BasicPost Thanks/Likes
    -
    Daca te uiti in manual (daca il ai cumva) ai sa vezi ca recomanda de la 10w-40 pana la 5w-30. Inclusiv 5w-40. Gandeste-te ca sunt motoare proiectate la inceputul anilor 2000 sau chiar mai devreme.

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Daca te uiti in manual (daca il ai cumva) ai sa vezi ca recomanda de la 10w-40 pana la 5w-30. Inclusiv 5w-40. Gandeste-te ca sunt motoare proiectate la inceputul anilor 2000 sau chiar mai devreme.
    Manualul nu l am, mașina e din Olanda,iar garajul n a catadicsit sa mi dea și un manual.

Toyota Addict
    BasicPost Thanks/Likes
    -
    E destul de permisiv motorul de toyota.

Click image for larger version. 

Name:	268.jpg 
Views:	45 
Size:	506.6 KB 
ID:	19862

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    E destul de permisiv motorul de toyota.

Click image for larger version. 

Name:	268.jpg 
Views:	45 
Size:	506.6 KB 
ID:	19862
    Mulțumesc mult. O sa încerc și cu un 5w40. Vă țin la curent.

Toyota Addict
    BasicPost Thanks/Likes
    -
    Conduci in orasi, aurostrada, DN, viteze mari/normale....sau cum?

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Conduci in orasi, aurostrada, DN, viteze mari/normale....sau cum?
    80 la suta pe autostrada. De vreo trei ori a văzut peste 200 km la ora de la mine, în rest normal, 110 120 km pe ora. Tabelul ala cu uleiul e valabil pentru orice motor? Diesel sau benzina?

Toyota Addict
    BasicPost Thanks/Likes
    -
    Nu ma intereseaza decat motoarele pe benzina.
    Oil grade:
    API grade ”SJ” Energy–Conserving, ”SL” Energy–Conserving or ILSAC multi grade engine oil. Recommended viscosity is as shown in the illustration.

Mai atasez si un pdf

Am cautat asta primavara ulei original de la toyota 5W-40. Costa aproape 300 de lei bidonul de 5 lt. 5 litri de 5w-30 costa in jur de 140 de lei. Oare de ce? Daca era mai prost ar fi costat mai putin.
    Attached Files Attached Files

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Nu ma intereseaza decat motoarele pe benzina.
    Oil grade:
    API grade ”SJ” Energy–Conserving, ”SL” Energy–Conserving or ILSAC multi grade engine oil. Recommended viscosity is as shown in the illustration.

Mai atasez si un pdf

Am cautat asta primavara ulei original de la toyota 5W-40. Costa aproape 300 de lei bidonul de 5 lt. 5 litri de 5w-30 costa in jur de 140 de lei. Oare de ce? Daca era mai prost ar fi costat mai putin.
    Mulțumesc mult. O sa îi pun 5w40, cam în 3000 de km, am hotărât sa i fac schimbul la 10000 km.

Toyota Addict
    BasicPost Thanks/Likes
    Corolla 2006 1.4 VVTi Sedan & Avensis 2008 1.6 sedan
    Gasesti ulei ieftin Toyota la autokarma.ro.

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Quote Originally Posted by aiconomu View Post
    Gasesti ulei ieftin Toyota la autokarma.ro.
    5 W 40?

Toyota Addict
    BasicPost Thanks/Likes
    -

Mods Fan LittleM@n's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Brevis, Yaris T-Sport & CarinaE
    Exista probabil 5W40 OEM Toyota, dar cererea este mica, prin urmare pretul mare.
    Majoritatea motorarelor de Toyota din 2000 incoace au specificat de fabrica ori 5W30 sau 0W20. Ce motor ai de iti trebuie 5W40?

Ah, stai, ca acum am vazut despre ce e vorba.
    Da, iti consuma ulei, si fara o resegmentare nu vei scapa. Si nu numai, in realitate trebuie sa-i inlocuiesti si pistoanele cu cele revizuite (motivul initial al blocajului in segmenti aparand pentru ca sunt prea putine canale pentru scurgerea uleiului in piston).
    Pe de alta parte, ce te face sa crezi ca sunt segmentii? Este foarte posibil ca motorul sa fi fost supraincalzit, sau segmentii sa fii mancat in camasa cilindrului, iar daca cilindrii nu mai sunt drepti, good luck! Cel mai probabil nu vei gasi pe nimeni sa-ti refaca blocul. Eu am cautat 6 luni cu blocul de 1NZ in portbagaj, iar realitatea a fost ca nu s-a bagat nimeni dupa ce l-a vazut. Motivul? Blocul e de aluminiu, iar camasile sunt acoperite cu un aliaj dintr-un metal special (care evident ca nu e doar aluminium, ca e magnetic), si prin urmare nu-si asuma nimeni responsabilitatea sa-ti ia banii sa-l refaca, apoi sa-l bagi in masina si sa inceapa sa-ti consume ulei, ca le vei da cu el in cap.

Asa ca mergi sa iti faca o analiza un service sau mecanic competent, pentru ca altfel vei incepe sa bagi bani aiurea in masina.
    Ca preturi, un piston la 1NZ a fost 280RON de pe Amayama. Toyota vroia 800RON pe bucata.
    Alte chestii aveau preturi asemanatoare. Daca te apuci sa il refaci, ai grija de unde iti obtii piesele; ai de facut ceva research daca vrei sa iesi la un pret decent. Si folosesti 100% doar piese OEM. Orice piesa care nu este OEM ai sanse intre 80% si 100% sa nu-ti functioneze.

P.S.: Si Brevisul meu a inceput sa manance ulei dupa ce i-a fost bagat fara sa fiu intrebat Liqui Moly 10W40. Cand i-am schimbat distributia am facut si compresia pe motor, si toate pistoanele erau ok, mai putin pistonul 6 care avea compresia la jumatate. Am luat nota, am impachetat, si l-am lasat asa. In ziua de azi, la motoare standard, nici nu mai merita sa-ti bati capul; cel mai ieftin iesi cu motor la schimb, de departe.

TL;DR: Cineva care a dat peste 6000 de euro sa isi repare un 1NZ-FE montat pe un Yaris iti spune sa continui sa completezi in mod regulat cu ulei si aia e.
    '04 Jaguar XJ6 | '08 Kia K2900 | '02 Brevis 2.5 Ai250 | '04 Yaris 1.5 T-Sport | '92 CarinaE 1.6 GLi
    Ex '07 Rover 75 Connoisseur KV6 2.5 | Ex '10 Subaru Legacy B4 2.5i | Ex '03 Prius 1.5 NHW11 | Ex '16 Mazda CX-5 2.0 AT FWD | Ex '03 Avensis T25 2.0 D-4D Tspirit Liftback | Ex '08 Honda Civic 1.8 S | Ex '99 Yaris 1.0

Toyota Addict
    BasicPost Thanks/Likes
    -
    Quote Originally Posted by LittleM@n View Post
    Exista probabil 5W40 OEM Toyota, dar cererea este mica, prin urmare pretul mare.
    Majoritatea motorarelor de Toyota din 2000 incoace au specificat de fabrica ori 5W30 sau 0W20.
    In niciun caz 0w20. In manual sunt trecute mai multe vascozitati, dar nu 0w20. Nu greseste deloc daca foloseste 5w-40. Pana prin 2010 se folosea aceasta vascozitate in service la toyota. Acum am devenit brusc ECO.

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Quote Originally Posted by LittleM@n View Post
    Majoritatea motorarelor de Toyota din 2000 incoace au specificat de fabrica ori 5W30 sau 0W20. Ce motor ai de iti trebuie 5W40?

Ah, stai, ca acum am vazut despre ce e vorba.
    Da, iti consuma ulei, si fara o resegmentare nu vei scapa. Si nu numai, in realitate trebuie sa-i inlocuiesti si pistoanele cu cele revizuite (motivul initial al blocajului in segmenti aparand pentru ca sunt prea putine canale pentru scurgerea uleiului in piston).
    Pe de alta parte, ce te face sa crezi ca sunt segmentii? Este foarte posibil ca motorul sa fi fost supraincalzit, sau segmentii sa fii mancat in camasa cilindrului, iar daca cilindrii nu mai sunt drepti, good luck! Cel mai probabil nu vei gasi pe nimeni sa-ti refaca blocul. Eu am cautat 6 luni cu blocul de 1NZ in portbagaj, iar realitatea a fost ca nu s-a bagat nimeni dupa ce l-a vazut. Motivul? Blocul e de aluminiu, iar camasile sunt acoperite cu un aliaj dintr-un metal special (care evident ca nu e doar aluminium, ca e magnetic), si prin urmare nu-si asuma nimeni responsabilitatea sa-ti ia banii sa-l refaca, apoi sa-l bagi in masina si sa inceapa sa-ti consume ulei, ca le vei da cu el in cap.

Asa ca mergi sa iti faca o analiza un service sau mecanic competent, pentru ca altfel vei incepe sa bagi bani aiurea in masina.
    Ca preturi, un piston la 1NZ a fost 280RON de pe Amayama. Toyota vroia 800RON pe bucata.
    Alte chestii aveau preturi asemanatoare. Daca te apuci sa il refaci, ai grija de unde iti obtii piesele; ai de facut ceva research daca vrei sa iesi la un pret decent. Si folosesti 100% doar piese OEM. Orice piesa care nu este OEM ai sanse intre 80% si 100% sa nu-ti functioneze.

P.S.: Si Brevisul meu a inceput sa manance ulei dupa ce i-a fost bagat fara sa fiu intrebat Liqui Moly 10W40. Cand i-am schimbat distributia am facut si compresia pe motor, si toate pistoanele erau ok, mai putin pistonul 6 care avea compresia la jumatate. Am luat nota, am impachetat, si l-am lasat asa. In ziua de azi, la motoare standard, nici nu mai merita sa-ti bati capul; cel mai ieftin iesi cu motor la schimb, de departe.

TL;DR: Cineva care a dat peste 6000 de euro sa isi repare un 1NZ-FE montat pe un Yaris iti spune sa continui sa completezi in mod regulat cu ulei si aia e.
    M am tot gândit, și din nou m am tot gândit, o sa i caut motor de schimb. O reprezentanta Toyota mi a cerut 9000 RON ca să mi l reconstruiască pe ăsta de-l am pe mașină. Mi se pare destul de mult, mult pt bugetul meu, așa că o să i caut unul de schimb în stare buna.

Toyota Addict
    BasicPost Thanks/Likes
    -
    Si ce garantie ai ca motorul sh va fi ok? Eu spun sa mai stai si daca ai posibilitatea sa cumperi ulei de afara (de ex germania) ar fi mai bine. Pune 5w-40 si incearca sa nu te mai dai la ea. Nu e masina de curse.

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Si ce garantie ai ca motorul sh va fi ok? Eu spun sa mai stai si daca ai posibilitatea sa cumperi ulei de afara (de ex germania) ar fi mai bine. Pune 5w-40 si incearca sa nu te mai dai la ea. Nu e masina de curse.
    Nicio garanție,evident.O sa încerc sa i pun 5w40 la următorul schimb.

Toyota Addict
    BasicPost Thanks/Likes
    -
    Mai verifica supapa aceia din spatele chiulasei in stanga (PCV, parca).

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Mai verifica supapa aceia din spatele chiulasei in stanga (PCV, parca).
    E nouă. Are vreo doua luni.