Results 1 to 5 of 5

Thread: Probleme incalzire motor+senzor temperatura exterioara

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes

Probleme incalzire motor+senzor temperatura exterioara

Salut, am un prius din 2009, hibrid si de vreo 2 luni am ceva probleme:
    1. La o viteza de max 70km/h, cu accelerari bruste, se aprinde triunghiul rosu din bord iar pe display apare termometrul cum ca s a incins apa si cu o banda pe care scrie - problem-. Pe tester la Toyota nu apare nicio eroare,deci au zis ca nu stiu ce are.
    2. La viteze mai mici,pana in 80 km/h, senzorul de temperatura exterioara urca pana la 50 de grade iar clima nu mai functioneaza. Se comporta ca o aeroterma. La viteze de peste 80 km/h incepe sa scada si temperatura exterioara afisata pana la cea normala si incepe sa bage si rece. Se comuta singura pe recircularea aerului. Daca vreau sa selectez aer din exterior nu vrea. Alterneaza cand vrea ea recirculare sau esterior. Cei de la Toyota au spus ca poate mai are nevoie de freon.
    Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Membru senior
    BasicPost Thanks/Likes
    Toyota Prius G2 2007
    Daca analizezi logic, nu are treaba viteza cu clima. Daca senzorul exterior de temperatura o ia razna, posibil ca acela sa fie vinovatul. Ori este defect, ori s-a desprins si atinge pe conducta de antigel de la radiator. La partea cu triunghiul rosu, sa nu ai probleme cu pompa de apa. Orice ar fi, nu are treaba cu freonul.

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Asa am zis si eu, doar ca atunci cand merg incet creste temp exterioara si nu mai baga rece. Cum accelerez peste 80,si sa mentin totusi viteza,incepe sa scada temperatura exterioara si sa bage rece. Are legatura senzorul exterior cu clima? Iar la pompa de apa m am gandit si eu.

Membru senior
    BasicPost Thanks/Likes
    Toyota Prius G2 2007
    Cu tester poti sa-ti dai seama. Daca afara sunt 27 grade si el arata altceva, el este vinovatul. La viteza mare tinde sa se raceasca de la curentul de aer. La viteza mica imprumuta caldura de la motor. Vezi sa nu fie cazut din suport.

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Multumesc.