Results 1 to 2 of 2

Thread: Consum mare Avensis T25 D-CAT

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    2007 Toyota Avensis Combi T25 2.2 D-CAT

Consum mare Avensis T25 D-CAT

Buna ziua,
    am o Toyota Avensis 2.2 D-CAT din 2007 (2AD-FHV) din 2007, 222.000 de km. Masina consuma foarte mult, aproximativ 12 L/100 km in oras. Cand am cumparat-o reuseam sa scot si mai putin de 8 litri. Pe langa problema legata de consum, recent a aparut un zgomot la motor, ca si un ciocanit "infundat" (nu legat de tacheti sau de supape, altfel de zgomot). Am inlocuit mai multe piese: debitmetrul a fost schimbat cu unul original Denso, supapa SCV a fost inlocuita tot cu originala Denso, sonda lambda, am refacut DPF-ul (nu curatat, ci au fost inlocuite elementele interne si dupa sudat din nou), am refacut turbo la o firma din Arad (doar carcasa a ramas cea originala, toate piesele din interior au fost schimbate). Am schimbat si EGR-ul, tot cu original Denso, dupa ce am avut eroarea P0400. Dupa toate aceste interventii masina tot consuma foarte mult. Cateodata plecand de pe loc consumul instant ajunge la 99,9 L/100 km, si sunt momente cand motorul are mici "intreruperi" sau nu se accelereaza linear sub 2000 de ture. Am bagat diagnoza (originala Techstream) ca sa verific parametrii motorurlui si e un test la EGR care tot imi da FAIL. E legat de ceva senzor de temperatura, dar nu reusesc sa imi dau seama care este. Atasez si o poza. In afara de problemele acestea in rest masina merge bine, trage impecabil peste 2000 de ture, nu consuma mult in autostrada la mers constant si motorul merge rotund la relanti. Compensatiile la injectoare nu depasesc +- 0.7. Cineva ma poate ajuta? Nu reusesc sa ii dau in carare nici cum, sunt ingrijorat de consumul foarte mare si de zgomotul ala ciudat. Va multumesc.

Click image for larger version. 

Name:	IMG_20200730_155529.jpg 
Views:	21 
Size:	3.92 MB 
ID:	19802

Forum Fan
    BasicPost Thanks/Likes
    Toyota C-HR hibrid,Hilux 2.4 D4D AT
    E un sensor pe langa valva EGR si/ sau evacuare. EGR raceste gazele pe care le baga inapoi in motor, si daca nu stie ce temperatura au..nu merge bine. Intodeauana cand exista o problema la EGR consumul de regula creste.
    Specific la motorul tau nu stiu unde e dar daca un mecanic se uita, il gaseste, daca nu direct, macar arunca un ochi pe EPC...
    Cateodata e integrat in valva ( de exemplu la landcruiser ) . In cazul asta sper ca mai ai factura de la senzorul ala nou..