Results 1 to 6 of 6

Thread: A/C functioneaza corect?

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Avensis T27 1.8

Question A/C functioneaza corect?

Salut oameni buni. Acum o luna am mers la un service pt ca vroiam sa verific cantitatea de refrigerant din instalatie . La sfarsit am fost anuntat ca imi lipseau 200gr.
    Motivul pt care am mers este ca nu imi parea ca aerul iesit din gurile din bord ar fi fost foarte rece.
    Situatia nu s-a imbunatatit semnificativ dupa reincarcare.
    Asa ca va intreb pe voi: Are avensisul instalatia de AC putin subdimensionata pt marimea habitaclului? Aerul ce iese din AC are temperaturi asa de scazute la voi ca va ingheata mana daca o tineti prea mult pe o gura de evacuare?
    Pot compara cu vechea masina(Fabia) unde aerul era foarte rece.

Forum Fan
    BasicPost Thanks/Likes
    Toyota C-HR hibrid,Hilux 2.4 D4D AT
    Cam trebuie sa iti cada degetele cand pui mana pe grila aia. Daca ai freon, poate radiatorul de AC e vechi, colmatat, sau ventilatorul de la el vezi daca merge bine. Iti baga la fel indiferent de viteza masinii ?

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Avensis T27 1.8
    La fel mereu.Ventilatorul merge.

Forum Fan
    BasicPost Thanks/Likes
    Atunci acolo m-as uitat prima data, la radiatorul AC. Daca are o varsta, de regula doar cand atingi cu degetele lamele alea fine, se sfarama, treaba e clara. El in sine nu e foarte costisitor ca piesa, dar e ceva de munca, plus ca trebuie sa mergi undeva sa iti scoata tot freonul, apoi schimbi radiatorul, apoi te duci iar sa pui freonul care l-ai scos...

Membru junior Ruplessa's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    AVENSIS 2.2 D4D 148hp
    Avensisul are aceasta problema, nu prea face fata ac-ul la caldura mare. poti cauta si pe net la reviewuri. baga rece dar nu ingheata ca la alte masini

Forum Fan
    BasicPost Thanks/Likes
    Nu prea cred, compresoarele sunt cam identice la aceasi clasa de masini, gen un compresor de bmw seria 3 e identic cu unul de avensis, difera prinderile doar, cam acelasi lucru e valabil si la alte componente, gen radiatorul de AC, la ala fluxul de aer poate fi diferit in functie de design-ul masinii, dar in general au ceva extracapacitate proiectata. Ce difera mult intre marci e controlul electronic al climei daca e automata.