Results 1 to 8 of 8

Thread: Pilot automat

Membru junior R@ul's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Toyota Avensis D-4D 2.0, 2008

Pilot automat

Salut,
    Detin o Toyota Avensis model 2008, D4D, 1AD-FTV, si vreau sa ii montez un pilot automat.
    Topicuri si discutii am vazut pe forum, da nu am vazut poze sau filmare de la cine a facut aceasta operatie.
    Asa arata la mine volanul cu airbagul dat jos, pot sau nu pot sa il instalez maneta?
    Multumesc!
    Click image for larger version. 

Name:	WhatsApp Image 2020-07-10 at 7.22.54 PM.jpeg 
Views:	42 
Size:	195.1 KB 
ID:	19792

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Corolla 1,6 Luna / 2015
    Am montat asa ceva la o Corolla din 2015 urmarind filmul de aici : https://www.youtube.com/watch?v=vLyRH5eSpps
    Dupa cum arata conectorul din volanul tau se pare ca nu poti pune maneta de cruise control. Fotografia nu este foarte clara insa ar trebui sa fie un loc gol in conector undeva in partea stanga (sau dreapta ... nu-mi amintesc exact), si nu vad asa ceva in fotografie.

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Avensis D4-D 126cp
    Quote Originally Posted by R@ul View Post
    Salut,
    Detin o Toyota Avensis model 2008, D4D, 1AD-FTV, si vreau sa ii montez un pilot automat.
    Topicuri si discutii am vazut pe forum, da nu am vazut poze sau filmare de la cine a facut aceasta operatie.
    Asa arata la mine volanul cu airbagul dat jos, pot sau nu pot sa il instalez maneta?
    Multumesc!
    Click image for larger version. 

Name:	WhatsApp Image 2020-07-10 at 7.22.54 PM.jpeg 
Views:	42 
Size:	195.1 KB 
ID:	19792

https://drive.google.com/drive/folde...zg?usp=sharing

In fisierul pdf este prezentata metoda de montare a unei manete de corolla pe avensis (maneta este in jur de 40-50 ron ) pe aliex...
    In fotografii este prezentata metoda de montare prin achizitionarea manetei si carcasei de la un avensis din dezmembrari (150-200 ron)
    Eu am ales prima metoda si functioneaza perfect de 3 ani, dezavantajul este ca trebuie sa fii atent la pozitionarea gaurilor din placa claxonului si decupajul din carcasa volanului . Iti trebuie ceva scule (bormasina, dremmel si multa rabdare)
    Metoda din fotografii mai scumpa ce-i drept dar este plug and play deci foarte simplu.
    spor

BasicPost Thanks/Likes
    Quote Originally Posted by Ionutzz2015 View Post

In fisierul pdf este prezentata metoda de montare a unei manete de corolla pe avensis (maneta este in jur de 40-50 ron ) pe aliex...
    In fotografii este prezentata metoda de montare prin achizitionarea manetei si carcasei de la un avensis din dezmembrari (150-200 ron)
    Eu am ales prima metoda si functioneaza perfect de 3 ani, dezavantajul este ca trebuie sa fii atent la pozitionarea gaurilor din placa claxonului si decupajul din carcasa volanului . Iti trebuie ceva scule (bormasina, dremmel si multa rabdare)
    Metoda din fotografii mai scumpa ce-i drept dar este plug and play deci foarte simplu.
    spor
    In afara de indicatiile din pdf si din poze, mai trebuie pus ceva pe masina, computerul recunoaste comanda de "cruise" sau trebuie adaugat ceva cabluri etc.?
    Multumesc.

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Avensis D4-D 126cp
    https://www.forumtoyota.ro/forum/o-t...-control/page4
    Postarea nr #47- trebuie verificat daca din ecu iese acel fir galben (foto2), la mine era existent si a mers fara adaos de alte fire.
    Din ce spun cei de pe forum la ave 126cp , nu mai trebue facut nimic decat conectat maneta la mufa din volan si atat.

BasicPost Thanks/Likes

spor
    Salut,

Tot pe varianta din PDF am incercat si eu sa instalez pilotul, dar m-am lovit de o problema: am cele doua fire (rosu si negru) care vin introduse in mufa din volan, am vazut pozele din PDF dar nu imi dau seama care fir vine introdus in care gaura...nu vreau sa gresesc si dupa sa nu le mai pot scoate ca atunci nu am rezolvat nimic.
    Ma poti ajuta cu problema asta!?
    Multumesc

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Avensis D4-D 126cp
    Te uiti pe foto . Este notat pe acel postit galben scris cu pixul albastru. Indiferent daca maneta este de corolla sau avensis ,firele au aceleasi culori si se introduc la fel in mufa volanului

Trimis de pe al meu SM-N950F folosind Tapatalk

BasicPost Thanks/Likes
    Te uiti pe foto . Este notat pe acel postit galben scris cu pixul albastru. Indiferent daca maneta este de corolla sau avensis ,firele au aceleasi culori si se introduc la fel in mufa volanului

Trimis de pe al meu SM-N950F folosind Tapatalk
    Eu am un fir rosu si unul negru, ma gandesc ca cel rosu din schema este rosu si la mine, iar cel negru la mine este cel alb din schema.