Results 1 to 11 of 11

Thread: 5000 km/an in afara orasului cu Aygo

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes

5000 km/an in afara orasului cu Aygo

Am evitat, cu toate ca am carnet de vreo 17 ani, sa conduc, pentru ca-mi pare impractic in Bucuresti iar in excursii plecam cu avionul. Sunt, deci, un sofer extrem de slab.
    In prezent, in conditiile epidemiei, tot cu Uber as merge in Bucuresti, dar n-as vrea sa merg prea des cu trenul la munte.

N-as vrea sa cheltuiesc prea multi bani pe o masina cu care as conduce, estimez, maxim 5000 km/an spre Carpati sau Nordul Greciei, as ca ma gandeam sa cumpar o Toyota Aygo la mana a 2-a, pentru ca au reputatia fiabilitatii, pare destul de mica incat sa stiu s-o parchez si eu si una veche de 3 ani pare sa coste doar in jur de 6000 de Euro: https://www.autovit.ro/autoturisme/t...%5Bcountry%5D=

Mi-as permite o masina mai scumpa si mai mare dar, pentru atat de putini km, e o decizie dificila. Daca iau in calcul deprecierea, si o Aygo ar avea un pret/km mult mai mare decat al unui taxi - (vreo 1000 Euro/an devalorizarea+ sa zicem ca 1000 asigurarile + sa zicem ca 1000 reparatiile + 500 combustibilul)/5000 = 0.7 Euro/km.

Credeti c-ar fi o idee buna o Toyota Aygo la mana a 2-a, in situatia mea?

Toyota Addict Oagamann's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Prius Plug-in 2014 & BMW 220i Active Tourer 2019
    Quote Originally Posted by razvan85 View Post
    Credeti c-ar fi o idee buna o Toyota Aygo la mana a 2-a, in situatia mea?
    Trebuie sa o vezi de aproape si sa o conduci putin, mie personal mi se pare strict doar de oras ...daca o vei folosi mai mult pentru drumuri in afara orasului (chiar daca vei face km putin pe an) eu as sugera Yaris (ar fi mai confortabila la drum lung), adevarat ca este mai scumpa dar poate apar oferte bune pe piata.

https://www.autovit.ro/anunt/toyota-...tml#8fe40713ba

Forum Fan Methane's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Auris TS Hybrid
    Și eu zic că Yaris e o soluție de compromis mai bună decāt Aygo, mai ales dacă vrei să faci drumul pānă īn Grecia.
    Am avut unul cu care m-am descurcat onorabil īn ambele medii (urban și extra-urban).

Acum am acces la un Yaris hibrid și mi se pare și ăla o soluție bună pentru un context ca al tău, cu un comfort mai bun și spațiu mai mare pentru pasageri și bagaje. Plus că īl poți parca gratuit īn București, dacă optezi pentru un hibrid.
    Auris 2017 TS Hybrid
    Ex Auris '12 1.6 Unique Plus. Ex Yaris '08 1.3 Luna

Membru senior
    BasicPost Thanks/Likes
    Avensis D-4D Linea Techno 2007 - 5 usiR 21 1.9 dT Corsa CDTI Kia Cerato CRDIMegane dci R 21 Turbo
    Asigurarile pe an nu au cum sa coste 1000 de euro, la 6000 de euro casco e maxim 300 de euro, RCA e undeva la 200 de lei pe an. Nu ai de ce sa bagi 1000 de euro pe an in reparatii intr-o masina aproape noua.
    Am avut o saptamana o Toyota Aygo pe mana, in Sicilia, masina de inchiriat. E suficient de confortabila la drum intins pentru doua persoane, pentru drumuri la noi si spre Grecia cred ca este un compromis bun, daca nu pleci cu multe bagaje - in portbagaj incap doar un troller si un rucsac.
    Avensis D-4D Linea Techno 5 usi - 2007

Forum Fan
    BasicPost Thanks/Likes
    Prius G3 2012+GPL, Honda NC 700 XA
    Dupa capul meu, la cat mergi tu cu masina, ma intreb de ce vrei sa ai banii blocati, griji si cheltuieli aiurea? Doar ca sa zici ca ai masina?
    Inchiriaza ce vrea muschii tai cand pleci in Grecia, in oras - ride sharing (in Bucuresti mergeam inainte de a apare guvidu' cu Zoe si Yaris hibrid de nu aveam treaba, fara bataie de cap la parcare - ieftin si bun) sau 2 roti, sau UBER si alte alea daca nu te aranjeaza transportul in comun. E horror sa mergi cu masina ta prin orasul asta infect.
    my 2 cents
    Last edited by AdrianR; 04-06-2020 at 07:17 PM.

Forum Fan Methane's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Auris TS Hybrid
    Și cum zice AdrianR e de luat īn seamă.
    Auris 2017 TS Hybrid
    Ex Auris '12 1.6 Unique Plus. Ex Yaris '08 1.3 Luna

Membru senior
    BasicPost Thanks/Likes
    -
    Pentru oras e ok aygo sau yaris. Dar sa mergi cu una din ele pe autostrada e cam obositor. Plus ca daca bate vantul mai tare te poate lua de pe sosea. Orienteaza-te spre auris sau corola daca vrei toyota.

Toyota Addict mjustin's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    C-HR HYBRID
    Quote Originally Posted by AdrianR View Post
    Dupa capul meu, la cat mergi tu cu masina, ma intreb de ce vrei sa ai banii blocati, griji si cheltuieli aiurea? Doar ca sa zici ca ai masina?
    Inchiriaza ce vrea muschii tai cand pleci in Grecia, in oras - ride sharing (in Bucuresti mergeam inainte de a apare guvidu' cu Zoe si Yaris hibrid de nu aveam treaba, fara bataie de cap la parcare - ieftin si bun) sau 2 roti, sau UBER si alte alea daca nu te aranjeaza transportul in comun. E horror sa mergi cu masina ta prin orasul asta infect.
    my 2 cents
    Pentru cineva care face putini km pe an este varianta optima cea propusa mai sus. Masina este „un rau necesar”, buna de achizitionat daca faci multi km si esti dependent de ea. Altfel este o investitie cu devalorizare mare.

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Financiar, sa inchiriez o masina e cea mai buna solutie, in situatia mea. Dezavantajul ar fi ca excursiile trebuie pregatite din timp, si ca e nevoie de un drum pana/de la firma de inchirieri auto.
    Nu ma asteptam sa primesc sfatul asta de la oameni pasionati de masini.

Chiar daca am supraestimat unele costuri, cum mi-a scris Dr.M. , am uitat sa adaug costul parcarii in care ar sta masina 99% din timp, care e deja destul de mare in Bucuresti.
    Luand o masina hibrid, cum mi-a sugerat Methane, as evita problemele parcarii (nu stiam asta), dar nu stiu daca primaria va mai oferi gratuitatea asta si anul viitor, iar devalorizarea ar creste odata cu pretul achizitiei.

Cel putin o vreme, o sa-i ascult pe AdrianR si o sa ma refamiliarizez cu condusul, folosind servicii cum e GetPony. Cu ocazia asta, o sa pot afla daca o masina din clasa mini e prea mica pentru scopurile mele (spre deosebire de Oagamann si ftoyo, poate, eu sunt un om destul de putin voluminos ce ar depasi rar).

Multumesc!

Forum Fan
    BasicPost Thanks/Likes
    Prius G3 2012+GPL, Honda NC 700 XA
    Heh, pasionatii de masini nu cred ca merg cu priusul . Aici mai degraba dai de oameni ceva mai practici, pentru care masina e mai degraba o unealta si mai putin o pasiune. Cel putin asa vad eu lucrurile.

Succes! Iti recomand si pe cei de la teleoport, servicii f bune.

Toyota Addict
    BasicPost Thanks/Likes
    Toyota Avensis T27 -2.2 DCat - Automata
    Vin si eu cu o parere personala:
    Eu mi-as cumpara o masina in care sa am incredere sa plec la drum, in care sa ma simt bine si care sa-mi placa .
    Varianta de car sharing este buna pentru mersul in oras evitand astfel multe neplaceri care ar putea sa apara in traficul aglomerat din Bucuresti, dar si uzura masinii in mersul bara la bara . Momentan sunt multe variante in Bucuresti si, cu toate acestea au fost momente cand nu gaseam masina la o distanta de 15 min de mers pe jos fata de locatia in care ma aflam.
    Am inchiriat si eu masini pentru mersul prin concedii insa : nu stii care este starea tehnica a masinii sau cum se comporta masina
    ( cum franeaza la o anumita viteza si incarcatura, cum merge la fiecare viteza,etc) iar pentru a invata aceste lucruri necesita mai mult timp si poti sa ai si surprize atat cu starea tehnica cat si cu firma de la care inchiriezi. Daca ai cel putin un copil care trebuie sa mearga intr-un scaun dedicat ce faci ?
    Cand am inchiriat de cele mai multe ori nu au avut exact modelul dorit , dar mi-au oferit o masina din aceeasi clasa... Pe langa toate acestea trebuie sa programezi foarte bine momentul plecarii si cel al sosirii, fara sa mai punem la socoteala suma de bani pe care o blochezi pentru garantie.