Results 1 to 2 of 2

Thread: Avensis 2010

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    avensis

Avensis 2010

Buna seara,
    Vreau sa cumpar o avensis din 2010, motor 2.2 litri D-cat, 150 hp, cutie automata. niste pareri din partea celor care detineti una la fel ar fi de ajutor. Multumesc

Toyota Addict
    BasicPost Thanks/Likes
    Toyota Avensis T27 -2.2 DCat - Automata
    Quote Originally Posted by sorin111 View Post
    Buna seara,
    Vreau sa cumpar o avensis din 2010, motor 2.2 litri D-cat, 150 hp, cutie automata. niste pareri din partea celor care detineti una la fel ar fi de ajutor. Multumesc
    Salut,
    Am un Avensis cu aceleasi specificatii date de tine( an:2010, motor 2.2, cutie automata). Ce te intereseaza mai exact ?

De cand o am ( 2016 ) sunt foarte multumit de cum se simte masina la drum, confortul pe care il am ca sofer si nici pasagerii nu s-au plans .Despre fiabilitate chiar nu am ce sa reprosez. Daca vei cauta gadgeturi care se gasesc pe alte marci sau poate pe masinile mai noi nu este masina potrivita, insa daca ai nevoie de ceva care sa functioneze bine, amplasat la locul potrivit ( in mare parte ) atunci este o alegere buna. Mie imi place break ca design exterior si pentru ca are portbagajul foarte incapator si usor accesibil. Fata de alte marci nu face zgomot absolut deloc hayonul sau partea care acopera portbagajul.
    Singurul lucru care nu mi-a placut la masina incepand din toamna anului trecut au fost luminile fazei scurte care s-au rezolvat cu xenon. Am incercat becuri cu x% in plus lumina, polish pe sticla si tot nu s-a simtit o imbunatatire pana nu am pus xenon. Acesta este un "defect" cunoscut la Avensis pe multe forumuri.
    Ce-mi mai place la Avensis este garda la sol : nici foarte mare nici foarte mica, insa potrivita pentru drumurile din Romania. Suspensia este foarte bine setata astfel incat sa nu fie o barca dar nici sa nu te doara spatele de la gropi, damburi. Insonorizarea ajuta si ea pentru un confort sporit la drumurile lungi. Si la partea electrica sta destul de bine fata de alte marci unde schimbi destul de des becuri, senzori, cabluri.
    Reviziile nu mi s-au parut scumpe, singura diferenta fiind cantitatea de ulei mai mare fata de un motor de 2L, dar cred ca are si acest lucru un beneficiu.

Daca vei cauta in sectiunea dedicata ( http://www.club-toyota.ro/forum/foru...Toyota-Avensis) vei gasi multe informatii mai detaliate, iar daca ai intrebari punctuale poti sa intrebi si raspund in masura in care stiu.
    Succes !