Results 1 to 4 of 4

Thread: Scut rezervor

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Avensis 2.0 d4d 116 cai 1CD

Scut rezervor

Sambata trecuta mi-a aparut un sunet metalic pe undeva pe sum masina/la motor. Am descoperit scutul de la rezervor care fiind ruginit s-a rupt ajungand pe teava de esapament. Nou e 500 lei (o tabla mulata pe rezervor/esapament). Am preferat second 150 lei. Acum sunt la capitolul antirugin, spray grund apoi vopsea. S-a mai lovit cineva de aceasta situatie? Merita sa risc o "romanrasca" din tabla si foarfeca?

Moderator
    BasicPost Thanks/Likes
    Corolla 1.6 2014
    Se intampla des. Daca nu mai merge reparata cu o bucata de tabla pe post de saibe si alte piulite, ori second ori noua. Poti bricola tu o alta tabla daca ai asa indemanare.

Trimis de pe al meu SM-J530F folosind Tapatalk

Membru senior
    BasicPost Thanks/Likes
    -
    "Bricoleaza" linistit. Mie mi s-a desprins pe autostrada scutul de plastic (prinderile rupte). Solutia de moment a fost sa improvizez cu niste bride de plasic. Si a tinut vreo o luna pana am avut timp sa ma ocup de el. Toti insistau sa schimb scutul. Solutia? Niste urechi de tabla prinse cu suruburi si saibe. Are un an de zile si rezista.

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Avensis 2.0 d4d 116 cai 1CD
    😀 Imi pare rau ca am uitat sa iau masuritorile inainte de montare. Dar o sa maiverific starea scutului sa am ce masura in eventualitatea unor noi probleme. Dar la cat inhibator de rugina, grund si vopsea am bagat sper sa tina....