Results 1 to 3 of 3

Thread: O Corolla..... ca multe altele

Moderator
    BasicPost Thanks/Likes
    Corolla 1.6 2014

O Corolla..... ca multe altele

E vorba despre o Corolla banala.
    Unii zic ca-i urata, altii ca-i de-a dreptul superba.
    Mie nu-mi spune mare lucru, dar nu de asta am cumparat-o.
    Dupa 4 ani cu o Avensis T25 diesel din 2008, de care eram indragostit, am zis ca vreau ceva mai nou.
    Tot Avensis.
    Dupa 2 luni de cautari, timp in care am vazut cateva masini, ingrijite dar scumpe, cu putini kilometri dar rupte de proprietari, am ajuns la Corolla asta. 2 ani avea atunci in 2016 si undeva la 22 k km. Varianta Luna, motor 1.6 benzina, cutie manuala.
    Colegul Little, cu care ma consultam, mi-a sugerat sa o vad, ca poate imi place. Mi-a placut ca era aproape noua, ca nu era mare diferenta la interior fata de Avensis si ca avea motor pe benzina. Sotia a zis ca nu gasim alta mai buna ca asta si cand spune ceva sotia nu mai o dai cotita.
    O verificare scurta si apoi dupa cateva zile de caraieli cu proprietarul am luat-o.
    Au trecut aproape 4 ani si acum pot recomanda varianta asta. A ajuns la 100 k km fara sa ma streseze. Singura problema, aparuta pe la 25 k km si rezolvata pe garantie, a fost coloana de directie sau flansele amortizoarelor. Cum service-ul nu-si dadea seama de la ce se aude un pocnet scurt in timpul manevrelor de parcare sau la urcarea bordurilor au fost schimbate aceste componente. De atunci e liniste.
    In rest, consumabile la timp. Interiorul se pastreaza perfect, la exterior au grija altii de ea si deja nu mai pun suflet. Sufera, asa cum am mai spus in alte posturi, de lipsa antifonarii(n-am ajuns sa-i fac macar usile). Plafonul e tabla goala si se aude binisor ploaia. La viteze de 140+ e un pic zgomotoasa. Niste anvelope cu zgomot sub 70 dB ajuta. Click image for larger version. 

Name:	20190713_210106.jpg 
Views:	37 
Size:	5.62 MB 
ID:	19478Click image for larger version. 

Name:	20200207_184938.jpg 
Views:	32 
Size:	3.27 MB 
ID:	19479Click image for larger version. 

Name:	20200207_185124.jpg 
Views:	32 
Size:	4.02 MB 
ID:	19480

Master of VVT-i Legionaru''s Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Toyota Yaris 1.5 VVT-iE & Honda Accord 2.4 i-VTEC Type S
    Sa o stapanesti sanatos!
    Sa te poarte la fel ca si pana acum!
    Toyota & Honda Fan

Moderator
    BasicPost Thanks/Likes
    Corolla 1.6 2014
    Multumesc! La fel si pentru japonezele tale!

Trimis de pe al meu SM-J530F folosind Tapatalk