Results 1 to 19 of 19

Thread: Sfat achiziție Auris Hibrid 2016

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    -

Sfat achiziție Auris Hibrid 2016

Salutare membri,
    În primul rând vreau să precizez că nu am deținut, până acum, nici o mașină Toyota.

Aș dori să aflu părerile unora dintre voi, care dețineți această mașină: Toyota Auris 1.8 - Hibrid - Automatic - 136 hp.

Mașina intenționez să o folosesc 80-90% urban(București, bară la bară, etc....).
    Ar fi o variantă bună în comparație cu un diesel(Skoda Rapid 1,6 spre exemplu)?

Ce probleme au aceste mașini?
    Consumul cum este?

Vă mulțumesc anticipat.

Forum Fan Methane's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Auris TS Hybrid
    Cred că un hibrid ce va fi utilizat preponderent în oraș e o idee bună. Eu nu am probleme după 2 ani și 48.000 km.

Ai vreo variantă în minte (hatchback, break, variantă de echipare)?
    Auris 2017 TS Hybrid
    Ex Auris '12 1.6 Unique Plus. Ex Yaris '08 1.3 Luna

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Auris hybrid 2015
    eu am unul de 2 saptamani si am media de 4,8 in Bucuresti. Ce-i drept mi-a schimbat stilul de condus, nu mai sunt nervos la volan, nu mai plec primul la semafor dar deja m-am obisnuit. Masina merge f misto, e ff silentioasa. Drum natonal consum 5,5 cu viteza max 120 si autostrada cam 6,3 parca cu 140. Ea este gandita pt oras , acolo lucreaza hybridul. Intrebai de fiabilitate: Toyota este un brand. Personal peste ei doar pe Mazda ii mai vad. Daca intri pe net si cauti clasamente TUV masini cu probleme in primele 3 locuri mereu stau Mazda si Toyota, concluziile sunt evidente. Dacia este pe undeva pe locul 450. Am mers dimineata si cu 3,6 (Otopeni-Unirii) sau m-am intors cu 6,2. Opel corsa 1,3 diesel imi lua medie 5,6 asta pe benzina imi ia 4,8.

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    -
    Quote Originally Posted by Methane View Post
    Cred că un hibrid ce va fi utilizat preponderent în oraș e o idee bună. Eu nu am probleme după 2 ani și 48.000 km.

Ai vreo variantă în minte (hatchback, break, variantă de echipare)?
    Înclin către hatchback. Mașina va fi folosită de soție. Acum conduce o Skoda Rapid 1,6 diesel. Daca iau break o să îi fie un pic greu cu locurile de parcare. Se mișcă destul de mult(nu mulți km) prin oraș dintr-un loc într-altul.
    Nu cunosc variantele de echipare de la Toyota, dar vreau să aibă, în primul rând, scaune încălzite...ca orice femeie moare de frig... și pentru reprizele scurte de deplasare, când motorul nu se încălzește rapid, are nevoie de căldură ca în Sahara....
    @Sorin MICU - nici cu masina actuală nu face liniuțe sau altele... mă interesează și consumul dar și fiablitatea.

BasicPost Thanks/Likes
    Auris TS Hybrid
    LISTA DE PRETURI Auris HSD Apr18 web_tcm-3040-182266.pdf

Cam așa arată versiunile de echipare pentru mașinile vândute în Ro. Dacă o iei din afară, e posibil să fie diferențe.
    Dacă vrea căldură, motorul termic va funcționa mult mai mult pentru a asigura căldura necesară, cu impact asupra consumului.
    Auris 2017 TS Hybrid

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Auris hybrid 2015
    Quote Originally Posted by phantomas View Post
    Înclin către hatchback. Mașina va fi folosită de soție. Acum conduce o Skoda Rapid 1,6 diesel. Daca iau break o să îi fie un pic greu cu locurile de parcare. Se mișcă destul de mult(nu mulți km) prin oraș dintr-un loc într-altul.
    Nu cunosc variantele de echipare de la Toyota, dar vreau să aibă, în primul rând, scaune încălzite...ca orice femeie moare de frig... și pentru reprizele scurte de deplasare, când motorul nu se încălzește rapid, are nevoie de căldură ca în Sahara....
    @Sorin MICU - nici cu masina actuală nu face liniuțe sau altele... mă interesează și consumul dar și fiablitatea.
    Pt Bucuresti este indicat hatchback , break-ul este mai lung si evident mai greu de parcat(in primul rand pt o femeie). Cu toate astea si hatchback-ul are un handicap si anume luneta este ff mica. Una peste alta sotia mea, ca ea o conduce, este f incantata de ea si atentie: inainte de asta a mers vreo 4 ani cu un bmw.

BasicPost Thanks/Likes
    Auris TS Hybrid
    Hatchback clar pentru folosire exclusivă în oraș. Luneta e la fel e mică și la break. Ajută mult camera de mers înapoi la manevre.
    Auris 2017 TS Hybrid

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    -
    Mai am o întrebare dar să nu râdeți, vă rog.

Am intrat pe site-ul Toyota România să vad cum sunt echipate câteva modele. Nu găsesc Toyota Auris nici normal, nici hybrid. Să înțeleg că nu se mai fabrică modelul? nu se vinde în România sau nu știu eu să găsesc modelul Auris, la ei pe site.

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    -
    Quote Originally Posted by Sorin MICU View Post
    : inainte de asta a mers vreo 4 ani cu un bmw.
    știu cum e ... am avut un E46 din 2009 până în 2019 și acum am un X3 de 8 luni.... A zis să îmi iau eu Toyota(că e urâtă) și să îi las ei X-ul...

Moderator
    BasicPost Thanks/Likes
    Corolla 1.6 2014
    Quote Originally Posted by phantomas View Post
    Mai am o întrebare dar să nu râdeți, vă rog.

Am intrat pe site-ul Toyota România să vad cum sunt echipate câteva modele. Nu găsesc Toyota Auris nici normal, nici hybrid. Să înțeleg că nu se mai fabrică modelul? nu se vinde în România sau nu știu eu să găsesc modelul Auris, la ei pe site.
    Nu mai exista modelul Auris. Au renuntat la denumire. Cauti o Corolla, din cele 3 variante de caroserie, care te satisface.

Trimis de pe al meu SM-J530F folosind Tapatalk

Toyota Addict
    BasicPost Thanks/Likes
    Toyota C-HR hibrid, Landcruiser AT 2009.
    Auris in restul lumii era cunoscuta sub numele de Corolla.
    Acum si in Europa au pus acelasi nume, ce vezi pe site la ei Corolla e noua generatie de Auris practic..

Forum Fan jijiman's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    VAG
    Mai exact, s-a revenit la denumirea dinainte de 2007, când exista Corolla și Corolla hatchback. În 2007 hatchback-ul a devenit Auris, Corolla rămânând doar sedanul. Asta în Europa. În alte părți ale lumii este/a fost Auris, Axio etc.

Cheers!

Trimis de pe MI 8 folosind Tapatalk
    Last edited by jijiman; 03-02-2020 at 07:21 PM.

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Opel astra H
    Salutare tuturor,
    Nu am detinut niciodata o toyota dar sunt interesat de achizitionarea unei toyota auris ts, motor 1.6 benzina, 132cp, dupa 2015. Din pacate in Bucuresti si in zona apropiata nu am gasit spre vanzare sau vizionare o asemenea masina. As fi dorit sa aflu cum este scaunul si pozitia la volan, locul pentru pasagerii din spate, garda la sol (drumuri neasfaltate pentru pescuit), costuri orientative de intretinere, consum de oras.
    Detine cineva o asemenea masina in Bucuresti si este dispus sa piarda 5-10minute sa ne vedem pe undeva?

Multumesc in avans!

BasicPost Thanks/Likes
    Auris TS Hybrid
    Ce vrei tu să afli, exceptând costurile și consumul, le poți afla de la unul cu hibrid.
    Auris 2017 TS Hybrid

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Opel astra H
    Multumesc mult pentru raspuns. Inteleg ca auris pe benzina in aceasta configuratie nu este foarte intalnita. Cel putin in Bucuresti.

BasicPost Thanks/Likes
    Auris TS Hybrid
    Sau cine are pe benzină nu are cont pe forum.
    Auris 2017 TS Hybrid

Moderator
    BasicPost Thanks/Likes
    Corolla 1.6 2014
    Auris sau Corolla cam tot pe acolo la ce ai intrebat.
    Pozitie la volan buna, la 1.80-1.90 m inaltime ai loc suficient si ramane loc pentru pasagerii din spate. Daca esti insa corpolent, 90-110 kg, apare o problema. Ii cam stramta....s-a plans un pasager.

Scaunele fata sunt decente, sufera insa la sustinerea lombara. Materialele din care sunt facute rezista bine in timp. In spate este ok, 2 persoane adulate si un copil stau bine, sau 3 copii.

La drum lung 3 adulti vor sta incomod din cauza faptului ca masina nu este lata, iar locul din mijloc este mai ridicat.
    Garda la sol e mica, nu poti urca borduri inalte, pe drumurile de munte/pescuit neasfaltate trebuie mers cu grija(la balans poate sa atinga) si nu poti intra oriunde.
    Se justifica, daca esti pasionat de pescuit, un scut metalic pentru motor si daca insisti sa mergi cu Aurisul. Un Logan o bate la acest capitol.
    Despre motor. 1.6 aspirat 132 cp. Lesinat la plecari de pe loc, isi face bine treaba daca il turezi, in depasiri la 3000 rpm plus se simte perfect si trage cu toti poneii. Silentios, elastic si cu consum bun. Plus, lipsit de probleme. Cutia de viteze manuala e fiabila, dar nu seamana cu cele germane la feeling.
    Consumul, in Bucuresti iarna 10-11 sau 9 daca parcurgi distante mai lungi si ai portiuni unde mergi cat de cat intins. In rest, semafoarele omoara consumul. Vara 8 – 8,5.
    In afara de la 5 - 7,5 in functie de viteza.
    Costurile de intretinere sunt mici daca eviti reprezentantele.

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Opel astra H
    Multumesc mult pentru raspuns. Cred ca ai sintetizat in cateva propozitii esenta multor pagini de citit si discutii pe forum. Jos palaria pentru ca ti-ai luat din timpul tau si ai impartit ce stiai cu mine/cu noi. Am avea o tara un pic mai buna daca am fi mai multi ca tine.

Numai bine!

Moderator
    BasicPost Thanks/Likes
    Corolla 1.6 2014
    Cu placere!