Results 1 to 5 of 5

Thread: Folosire alt tip de ulei decat cel specificat in manual

Membru senior dumping's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Corolla E15 2.0 D4D 2007 - Luna

Folosire alt tip de ulei decat cel specificat in manual

Salut, Am o nelamurire. Pina acum la toyota din semnatura am folosit ulei 5w30 ACEA B1 fuel economy, conform specificatiilor din manualul masinii. Masina nu are filtru DPF.
    Acum trebuie sa fac revizia si la reprezentanta, mi-au spus ca din program le recomanda un ulei 5w30 dar pentru varianta cu DPF, norma ACEA C2, si ca e mai performant ca varianta folosita de mine. A folosit cineva ulei pt motor cu filtru DPF pe un motor fara filtru DPF. Ar aparea probleme?
    Sa merg pe mana lor sau sa-l folosesc in continuare pe cel vechi (au si din ala dar mi-l pun pe semnatura mea ca imi asum, pt ca programul lor de mentenanta il recomanda pe cel pt variantele cu filtru DPF).
    Multumec mult pentru sfaturi!
    Last edited by dumping; 16-01-2020 at 04:06 PM.
    TOYOTA COROLLA 2007, E15, 2.0 D-4D, LUNA, 1AD-FTV

Toyota Addict tzepesch's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Auris Luna+ 2L D-4D
    http://www.club-toyota.ro/forum/show...-Toyota-altele

poate te ajuta

Eu folosesc de cativa ani Eneos Sustina 5w30. Si ma gandeam acum sa trec pe ulei PAO, care este superior chimic. Ceva de la Ravenol.
    Toyota ... Surprinzatoare Lexus ... HighTechShiet ...

Liberte, Fraternite, Toyote

reclamatii supreme fata de toyota romania, numai la cust.service(arond)toyota-europe.com sau http://www.toyota.eu/contact/Pages/default.aspx

BasicPost Thanks/Likes
    multumesc, am citit dar nu prea m-a ajutat!

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Avensis 2.0 D4D, 2008
    Am acelasi tip de motor pe Avensis. Primul schimb in 2009 a fost cu ulei Toyota, Acea B1/B5. Cativa ani dupa am folosit Acea C2, dupa Acea C3 si acum Eneos Sustina care este un C3. Nici o problema la motor. Poti folosi un C2 chiar daca nu ai Dpf pentru ca lasa cenusa mai putina in urma arderii. Si Egr-ul va fi mai curat. Daca iti convine pretul ramai pe Toyota. Probabil la reprezentanta ti-au pus asa ceva pentru ca nu se mai merita sa aduca uleiul B1/B5. Cate masini din 2008 mai fac servisarea acolo. Dupa anul 2009 tot ce s-a vandut in Romania sunt euro 5 cu dpf si problemele de rigoare.

BasicPost Thanks/Likes
    multumesc. o sa merg cu uleiul recomandat de ei si din motivul ca daca apare ceva, ai pot "trage de urechi"... asa mi-au zis si ei, ca e superior in sensul ca face mai putina cenusa si egr-ul va fi mai curat, iar despre masinile ce merg la ei, cred ca eu sunt singurul cu corolla din 2007... Multumesc inca odata.
    Last edited by dumping; 17-01-2020 at 10:26 AM.