Results 1 to 8 of 8

Thread: cruise control

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    toyota auris 1.4 D

cruise control

salut! am o Toyota auris 1.4 D, Luna, din 2014, de noua, si anul trecut am cerut la service-ul din Braila sa-mi monteze un CC; l-au montat, au facut probe si au zis ca nu vede computerul de bord maneta de CC, deci nu functioneaza; mentionez ca au spus ca au instalat un CC cu 2 saptamini inainte la o Corolla cu acelasi 1.4 D si a functionat ok, mai putin martorul din bord care nu se aprindea; mai spuneau ca nu trebuie umblat la softul masinii, este pur si simplu plug & play;
    daca are cineva un model la fel cu al meu si i s-a instalat CC, spuneti-mi si mie cum se face , va rog!

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Toyota Yaris 2015, 1.4 D4D
    Hello, si eu vreau sa montez pe un Yaris ( 2015, 1.4 D4D), cruise control.
    gasesc un tutorial ? am vazut pe ali.... maneta plus un kit de cabluri (nu am gasit nimic insa pt diesel), totul era pt 1.5 benzina ...
    Multumesc,

Toyota Addict kretzu77's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Corolla E15 Luna 1.4 D-4D, Prius 3 Executive Business Solar
    La 1.4 d4d nu merge.

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Prius 2012
    Trebuie sa mearga. E acelasi kit pentru toate motorizarile de pe toate modelele Toyota. Maneta si cablurile sunt identice.
    Nu ai neaparat nevoie de cablul din kit.. iti poti face singur dintr-un cablu FY 1.5mm si 2 conectori tata de 2mm. Te costa 1 ron. Cele mai multe toyote sunt cablate din fabrica iar daca nu sunt, merge si cu cably diy din mufa de pe cablu spirala de langa maneta pentru stergatoare in mufa ECU din spatele tropedoului.
    Eu mi-am comandat acum ceva timp de pe aliexpress pentru prius3 cu vreo 7-8 euro si nu mi-a mers din prima. Nu era conectat cablu spirala la ecu. I-am tras cablu si nici asa nu a mers. Am crezut ca este defecta maneta dar am conectat-o direct la ecu si asa a mers. De vina a fost cablu spirala care era intrerupt, chiar daca nu aveam eroare de airbag iar claxonul si butoanele de pe volan mergeau perfect.
    Am comandat si un clockspring (cablu spirala) de pe aliexpress cu 8-9 euro. Am preferat sa astept 3 saptamani decat sa cumpar acelasi lucru de pe olx cu 300 ron.
    Acum merge perfect!

Montaj maneta tempomat / dificultate usoara / 5 minute / tutorial: http://prius-club.su/index.php/topic...sv6qtp7rjoto25
    Montaj cablu tempomat / dificultate usoara / 10 minute / tutorial: http://prius-club.su/index.php/topic...sv6qtp7rjoto25
    Montaj cablu spirala / dificultate medie / 10 minute / tutorial: https://www.youtube.com/watch?v=3-GxcVBeGy4

Nu va incredeti in oameni care nu-si dau interesul. E mai usor sa spuna ca nu se poate dacat sa-si bata putin capul.
    Nici eu nu ma pricep cine stie ce la mecanica sau elecronica dar totul se gaseste foarte detaliat pe forumuri si youtube.

Forum Fan Methane's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Auris TS Hybrid
    Din ce am īnțeles de la alți posesori care au īncercat, motorul 1.4 D4D nu suportă instalarea cruise control indiferent de mașina pe care e montat.
    Auris 2017 TS Hybrid
    Ex Auris '12 1.6 Unique Plus. Ex Yaris '08 1.3 Luna

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Prius 2012
    Vrei sa zici ca masinile Toyota care vin cu motoru asta nici macar nu au optiunea CC din fabrica?

Forum Fan Methane's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Auris TS Hybrid
    Din ce am mai citit, inclusiv pe alte forumuri sau și aici, se pare că CC nu e disponibil din fabrică pe motoarele 1.4 D-4D. Din experiența altor posesori cu acest motor care au īncercat să instaleze CC aftermarket, se pare că este o problemă a calculatorului.

Acum, dacă alte persoane au alte informații, ar fi util să le īmpărtășească.
    Auris 2017 TS Hybrid
    Ex Auris '12 1.6 Unique Plus. Ex Yaris '08 1.3 Luna

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Prius 2012
    Interesant.. daca e intradevar asa, au dat-o in bara rau de tot. Tind totusi sa cred ca problema e lipsa cablajului la ecu si a interesului mecanicilor fata de clienti.
    Auzi la ei.. operatiune complicata, care costa o caruta de bani. Citeam pe link-ul postat ca numai verificarea prezentei cablului costa 160 ron. Adica sa dai jos torpedoul si carcasa volanului in sub 2 minute, costa 2 ore de manopera. Strigator la cer!
    Eu zic ca merita totusi o comanda de pe aliexpress de 10 euro (maneta+cablu+transport) si 15 minute pentru instalare in regim diy (oricat de putina mecanica/electronica ar sti persoana respectiva). Daca merge, satisfactia e enorma. Daca nu merge, macar ai incercat cu o cheltuiala infima.
    N-as mai cumpara masina fara CC. Mi se pare o dotare esentiala care are trebui sa fie standard pe absolut toate masinile moderne.
    Eram gata sa nu cumpar priusul doar pentru ca nu avea CC. L-am platit doar dupa ce m-am documentat putin si am vazut cat de usor e de montat.