Results 1 to 4 of 4

Thread: Red Bullet Solenoid

Membru junior burebista's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Prius Gen3 2009

Red Bullet Solenoid

Cind ma plictisesc la munca ma dau pe net sa mai vad una-alta. Azi am dat peste niste discutii pe priuschat care m-au dus la asta: Red Bullet.

Basically ei zic ca au imbunatatit solenoidul OEM si cu dracia lor motorul se comporta mai bine de la ralanti la fugarit pe autostrada sau urcat dealuri. Basca si ceva economie de combustibil pe chestia asta.
    Pe priuschat sunt posesorii care zic ca e mai bine cu dracia rosie dar si Toma necredinciosii care asteapta ceva teste stiintifice in loc de pareri subiective.
    Chestia nu costa o avere (135 dolarei adusa la usa) daca ar face ce zice.

So dupa parerea voastra avem un Red Bullet sau un Red Herring? Ori mai rau, un Red Bullshit
    If it ain't broke... fix it until it is.

Toyota Addict kretzu77's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Corolla E15 Luna 1.4 D-4D, Prius 3 Executive Business Solar
    Mai adaugi 19% TVA la vama.
    Ne nastem pe rand si murim pe sarite!

Mods Fan LittleM@n's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Brevis, Yaris T-Sport & CarinaE
    Da, se poate ca ala sa se miste ceva mai repede ca ala OEM, daca este optimizat pentru asa ceva (canale mai largi, frictiune mai mica, etc). Dar cu cat se mista mai repede, ca sa merite?
    Un solenoid OEM se misca in aproximativ cateva secunde de la un capat la altul (testat de mine pe tester de multe ori acum cativa ani, cand credeam ca am probleme cu el). Pe langa faptul ca si la ala OEM, cand retrogradezi si bagi pedala la fund, revine in pozitia default destul de repede(2-3 refreshuri de OBD reader).

Sa zicem ca la un mers normal, in loc de 5 secunde, ii ia una...iaaa, nu stiu ce sa zic, cat beneficiu real aduce. Probabil va fi mai pregnanta trecerea intre moduri, si cam atat.
    In nici un caz nu vei avea putere mai mare (puterea maxima a motoarelor cu VVT-i se dezvolta cand solenoidul este dezactivat, sau pozitia total deshis; gen poti sa rulezi linistit si fara el daca vrei), si nici consum mai mic.

Daca ai de aruncat $150 pe fereastra, spune-ne si noua cum merge. Dar nu ma astept sa fie mare scofala.
    Macar asta nu e un “magic box” care il bagi in OBD, lickare led-uri, si iti scade consumul
    '07 Rover 75 Connoisseur KV6 2.5 | '02 Brevis 2.5 Ai250 | '04 Yaris 1.5 T-Sport | '92 CarinaE 1.6 GLi
    Ex '10 Subaru Legacy B4 2.5i | '03 Prius 1.5 NHW11 | Ex '16 Mazda CX-5 2.0 AT FWD | Ex '03 Avensis T25 2.0 D-4D Tspirit Liftback | Ex '08 Honda Civic 1.8 S | Ex '99 Yaris 1.0

Membru junior burebista's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Prius Gen3 2009
    @Cretzu. Stii vorba aia man, unde merge mia intra si suta.
    Masinuta asta nu mi-a cerut decit benzina si consumabile in astea 14 luni de cind o am si am zis ca poate e cazul sa o tratez si eu cu ceva specialitati daca a fost cuminte.

@Omulet. Man, nu stiu daca esti enciclopedie ambulanta sau te-ai nascut/traiesti intr-un garaj ca prea le stii pe toate.
    Din tot ce-am citit eu pe forumul ala intr-adevar tot ce face dracia asta e sa optimizeze motorul un pic mai bine decit ala default. Impresiile generale ale utilizatorilor sunt ca masina raspunde mai bine/repede la apasarea pedalei de acceleratie, se adapteaza mai rapid la drum si ei zic ca ajuta si la consum oleaca.

Am sa urmaresc subiectul si poate la vara daca n-am ce face o sa incerc.

Multam'.
    If it ain't broke... fix it until it is.