Results 1 to 6 of 6

Thread: Martor motor + VSC OFF

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Toyota Auris

Martor motor + VSC OFF

Buna ziua!

Detin o Toyta Auris (2011), 1.6 V, benzina, automata si de vreo saptamana mi s-a aprins pe bord martorul motor + mesajul VSC OFF. Urmare a acestei erori, are probleme si la acceleratie, asa ca nu mai am curaj sa ies cu ea pe drumuri. După doua diagnoze in service-uri non-Toyota, am ajuns cu ea si la reprezentanta Toyo Motor Center Sud, Bucuresti.
    Concluzia lor: inlocuire controller valve admisie aer (cod piesa: 222A0-37023 Controller Assy, Continuously Valve Lift).
    Deviz reparatie: 8000 RON (soc si groaza!).

Intrebarile mele sunt:
    1) piesa aceasta poate fi cumva si reparata (ma gandesc ca o fi mai ieftina repararea ei decat inlocuirea propriu-zisa) sau trebuie obligatoriu inlocuita?
    2) este obligatoriu sa fac interventia asta numai la reprezentanta sau pot merge in orice alt service (inteleg ca piesele noi care se monteaza e masina trebuie resoftate, recalibrate si numai cei de la reprezentanta au softurile necesare pentr astfel de operatiuni). Desi, din ce am cititi aici, pe forum, mulți utilizatori nu mai recomanda deloc sa ducem masinile la reprezentanta, pentru ca nici acolo nu mai avem garantia lucrului bine facut si, pe deasupra, costurile sunt duble sau chiar triple).
    3) legat de intrebarea 2, imi poate recomanda cineva un service/mecanic/electronist profesionist si serios, īn Bucuresti, care ar putea face asa cum trebuie interventia respectiva?

Mulțumesc anticipat pentru ajutor si astept cu interes sugestii.

Membru senior Mirq's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    C-HR

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Toyota Auris
    Multumesc frumos.

Membru senior
    BasicPost Thanks/Likes
    Toyota Prius Gen 3 + Suzuki Swift
    Toate 3 diagnozele au relevat acelasi lucru, sau dupa primele doua nu ai aflat mare lucru, si de aia ai mers si la o reprezentanta Toyota care ti-a zis ca trebuie inlocuita piesa respectiva?

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Toyota Auris
    Primele 2 diagnoze nu au putut fi interpretate exact de cei care le-au facut. Nu stiau exact ce anume este defect si ce masura ar trebui intreprinsa ulterior, de aceea mi-au zis sa merg mai bine la reprezentanta Toyota, sa fie citit calculatorul masinii cu testerul lor.

Membru senior
    BasicPost Thanks/Likes
    Toyota Prius Gen 3 + Suzuki Swift
    Codul de eroare il stii? Intreb in sensul in care, poate totusi nu e dusa piesa respectiva. Pe cei de la reprezentanta nu ii doare nimic sa inlocuiasca o piesa care nu trebuie de fapt inlocuita (n-ai fi nici primul, si nici ultimul care pateste asa ceva...nu ma refer la Toyo Motor Center Sud, ci la reprezentante in general). Eventual mai fa un test la o alta reprezentanta, fara sa spui ce ti-au spus cei de la Toyo Motor Center Sud, sa vezi daca si ei iti spun acelasi lucru.