Results 1 to 11 of 11

Thread: Bara ranforsare rezervor - Auris 2007

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes

Bara ranforsare rezervor - Auris 2007

Salut,

De 3 saptamani sunt posesorul unei TOYOTA Auris 1.4 VVTi (71KW / 97CP) 2007, 57000 KM. Mentionez ca e prima masina, carnet am de 1 luna (desi am 31 de ani). Fiind incepator, am zis ca e locul potrivit unde pot sa cer cateva sfaturi.

In urma unei inspectii tehnice la Toyota mi s-a transmis ca ar trebui sa schimb urmatoarele:

1. Placute si discuri punte fata (90% uzate) - ma puteti ajuta cu recomandari?
    OEM:
    Pret Toyota = 1128 RON
    Pret toyoshop.ro = 812 RON

E vreo problema daca merg pe ATE sau e indicat sa merg pe OEM? Aveti idee cu ce vin echipate din fabrica?

2. Filtru polen + aer = ce se recomanda? Aveti idee cu ce vin echipate din fabrica?
    Pret de la Toyota = cam 100 RON bucata (voiam sa merg pe MANN, am inteles ca sunt cele mai bune).

3. Curea antrenare - aveti idee despre ce curea e vb? Distributia fiind pe lant.
    Pret Toyota = 225 RON
    Pret toyoshop.ro = 150 RON

4. Bara ranforsare rezervor = ruginita si ar trebui schimbata. Mi se pare enorm, aveti idee de unde pot achizitiona acest produs?
    Pret Toyota = 1054 RON

Ma puteti ajuta cu recomandari service Bucuresti?

Va multumesc anticipat pentru ajutor!

--
    Best regards,
    Alex Prodan

Toyota Addict Methane's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Auris TS Hybrid
    Salut! Felicitări pentru achiziție!
    Mai jos cu albastru răspunsuri la câteva din întrebările tale:
    Quote Originally Posted by Alex Prodan View Post
    1. Placute si discuri punte fata (90% uzate) - ma puteti ajuta cu recomandari?

E vreo problema daca merg pe ATE sau e indicat sa merg pe OEM? Aveti idee cu ce vin echipate din fabrica?

ATE sunt foarte bune și mai ieftine decât cele OEM

2. Filtru polen + aer = ce se recomanda? Aveti idee cu ce vin echipate din fabrica?
    Pret de la Toyota = cam 100 RON bucata (voiam sa merg pe MANN, am inteles ca sunt cele mai bune).

Din fabrică vin cu cele originale. Eu am folosit doar originale, nu pot evalua alte produse

3. Curea antrenare - aveti idee despre ce curea e vb? Distributia fiind pe lant.
    Pret Toyota = 225 RON
    Pret toyoshop.ro = 150 RON

Se referă la cureaua de antrenare a alternatorului. Se mai numește curea accesorii

4. Bara ranforsare rezervor = ruginita si ar trebui schimbata. Mi se pare enorm, aveti idee de unde pot achizitiona acest produs?
    Pret Toyota = 1054 RON

Epiesa?

Ma puteti ajuta cu recomandari service Bucuresti?

Altele decât reprezentanțe?

Alex Prodan
    Auris 2017 TS Hybrid
    Ex Auris '12 1.6 Unique Plus. Ex Yaris '08 1.3 Luna

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Salut,

Multumesc pentru urare si pentru raspunsuri!

1. O sa fac o comparatie dpdv cost intre ATE si ofertele de la toyoshop. Daca e diferenta mai mica de 200 RON, o sa merg pe OEM.
    2. O sa merg pe filtrele originale de la toyoshop.
    3. O sa caut epiesa.ro sau o comand de pe toyoshop.
    4. O sa caut pe epiesa.ro/autoeco.ro. Sper sa gasesc, pe autodoc nu am gasit.

Ma intereseaza alte service-uri din Bucuresti, deoarece nu cred ca ma pot duce cu produsele mele la reprezentanta si mi se pare destul de mult sa dau aproximativ 3400 RON (produse + manopera).

Peste 2-3 ani, dupa ce prind experienta si o sa-mi iau o masina noua (cel mai probabil Toyota), atunci clar toate reviziile si reparatiile vor fi exclusiv la reprezentanta. Dar pana atunci fiind o masina SH, nu vreau sa investesc foarte multi bani.

Multumesc!

--
    Best regards,
    Alex

Forum Fan jijiman's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Toyota Corolla E15 1.4 D-4D Luna (+VSC)
    Salut, privitor la service, cam greu mai găsești unul care să te accepte cu piesele tale. Eu de exemplu, la service-ul la care am fost în ultima vreme, acceptă piesele tale, dar crește prețul la manoperă cu 50%. Făcând calculul, ieșeam tot pe acolo cu costurile și am făcut cu piesele dorite de mine la prețurile cerute de ei. Era vorba de o schimbare de discuri și plăcuțe. Bașca faptul că nu te doare capul că nu s-ar potrivi piesele comandate (nu a fost cazul meu, dar am citit pe aici că s-a întâmplat). Cere oferte de la service și compară-le cu ce găsești tu și vezi dacă merită.

Cheers!

Trimis de pe MI 8 folosind Tapatalk

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Salut,

Poti sa-mi recomanzi un service?
    Clar o sa fac o comparatie, plus ca am inteles ca nu-ti dau garantie daca vii cu piesele tale, deci un alt minus.

Multumesc.

Quote Originally Posted by jijiman View Post
    Salut, privitor la service, cam greu mai găsești unul care să te accepte cu piesele tale. Eu de exemplu, la service-ul la care am fost în ultima vreme, acceptă piesele tale, dar crește prețul la manoperă cu 50%. Făcând calculul, ieșeam tot pe acolo cu costurile și am făcut cu piesele dorite de mine la prețurile cerute de ei. Era vorba de o schimbare de discuri și plăcuțe. Bașca faptul că nu te doare capul că nu s-ar potrivi piesele comandate (nu a fost cazul meu, dar am citit pe aici că s-a întâmplat). Cere oferte de la service și compară-le cu ce găsești tu și vezi dacă merită.

Cheers!

Forum Fan jijiman's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Toyota Corolla E15 1.4 D-4D Luna (+VSC)
    Eu personal am mers până anul trecut la GTC Auto, găsești datele de contact pe net, dar nu am mai fost așa de mulțumit la ultima revizie. Acum am fost la un service care este aproape de mine, ăsta a fost singurul criteriu pentru care l-am ales. Bet Auto, este pe șoseaua care duce la Dragonul Roșu. În ianuarie mi-a picat alternatorul și nu-mi permiteam să merg prea departe. Având în vedere că mi-au permis să optez pentru piesa pe care o doream, am făcut reparația la ei. Și în martie am schimbat discurile și plăcuțele de frână față la ei. Dar până să mergi la service îți recomand să suni să te interesezi de costuri.

LE: Nu mai da quote la postul anterior, se subînțelege că răspunzi la acel post. Dai quote la postări mai vechi .

Cheers!

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Salut,

Mesaj receptionat

Multumesc frumos!

Best regards,
    Alex

Membru senior
    BasicPost Thanks/Likes
    Corolla 2006 1.4 VVTi Sedan & Avensis 2008 1.6 sedan
    Salut,
    Iti recomand călduros sa faci comanda de piese de pe autokarma.ro, preturile sunt printre cele mai bune. Plăcuțe și discuri ATE, filtre MANN.
    Prețurile la reprezentanța și la atelierele cu ștaif sunt mari, soluția ideala este sa găsești un mecanic serios. Dacă erai din Iași te rezolvam, așa poate ca te vor ajuta colegii din zona.
    Tine cont ca masina nu este la prima tinerețe, ca să mergi la reprezentanța pentru orice fleac.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Salut,

Am ajuns la un service din Sector 6, urmeaza sa revin la ei dupa data de 26 august.
    Filtre - mi-au recomandat MAHLE
    Frane - nu prea sunt de acord sa vin cu piesele mele, deoarece nu-mi acorda garantie. Au zis sa merg pe ATE. Dar aici am o problema (am cautat pe autodoc24, autoeco), nu gasesc discuri frana ATE care sa corespunda cu CODUL 43512-YZZAC.
    Curea antrenare: aveti idee daca e bun codul 6PK1733 - am gasit de la Contitech.

Adevarata provocare ramane cu acea bara de ranforsare, sa vad unde gasesc (macar pret informativ). Aveti cumva un cod?

Multumesc.

--
    Best regards,
    Alex

Moderator
    BasicPost Thanks/Likes
    Corolla 1.6 2014
    Piesele le comanzi de la un magazin mare pe baza seriei de sasiu. Se intampla rar sa dea gres. Pentru discurile Ate fata, pretul corect e 200 lei pe bucata, placutele in jur de 230-250 tot Ate. La tine discurile sunt cele de 275 mm, cel putin asa arata pe baza anului si motorului. In orice situatie, piesele se pot returna.
    Legat de acea bara de ranforsare, nu cred ce exista aftermarket pentru ca, teoretic, nu se strica. Probabil merge demontata si intarita.

Trimis de pe al meu SM-J530F folosind Tapatalk

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Salut,

Am gasit toate produsele pe baza codului de produs, mai putin bara de ranforsare.
    Nu am idee daca se poate intari (e destul de mancata de rugina). Nici nu stiu cu cine as putea lua legatura, aveti vreo idee?

Multumesc.