Results 1 to 4 of 4

Thread: Stiti ceva de elementii cilindrici pentru bateriile de G2 si G3?

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Prius G2 2005, Prius G3 2012

Stiti ceva de elementii cilindrici pentru bateriile de G2 si G3?

Stie cineva ceva despre celulele facute de chinezi pentru bateriile de Prius? Trebuie sa imi refac bateria la Prius-ul 2012 cu care m-am tepuit de cateva zile si sunt tentat de idee- ar insemna o baterie absolut noua cu o mie si ceva de euro.
    https://www.alibaba.com/product-deta...1d9d314fnp2x6c

Membru senior
    BasicPost Thanks/Likes
    Prius G3 'con todos'
    Ce probleme are bateria Pirusului 2012 cu care te-ai tepuit acum cateva zile?

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Prius G2 2005, Prius G3 2012
    Triunghiul mortii aprins deja de 4 ori- am pus Torque pe ea si am tensiunea cam cu un volt mai mica la grupurile 1, 6,7 si 14. Am pus si Dr. Hybrid, versiunea platita si nici macar nu a terminat testul, am mesajul ca grupul 1 nu are suficienta putere, "viata" estimata ramasa a bateriei e de 23%. Se incarca foarte repede, se descarca repede.....Masina e din 2012 si am cumparat-o de la "vanzator cinstit" cu 168.000 km. Nu-l condamn, EU am fost prost si credul, m-a luat valul vazand cat de bine arata (estetic e impecabila si nu are absolut nici o urma de batranete nici pe deasupra nici pe dedesubt). Legenda, pe care am inghitit-o ca un bou nemestecata, a fost ca "a fost masina de "Follow me" pe un aeroport din Spania"- deci nu alergata, nu forjata, vezi-doamne nici nu a vazut autostrada. Ulterior am descoperit la reprezentanta Toyota ca ultima revizie se facuse anul trecut la vreo 300.000 km. In plus, desfacand sub bord plansa ca sa imi trag firele pentru o camera de bord am gasit conectorii de la in aparat de taxat- deci a fost Taxi, de unde si kilometrii multi si bateria foarte prost exploatata. Din cate m-am documentat inlocuirea catorva elementi in baterie nu ma ajuta pe termen lung asa ca prefer sa o refac cu celule noi si cele cilindrice scoase de chinezoi mi se par tentante- ar fi o baterie absolut noua, ei se lauda ca au aduranta celor originale plus ca forma celulelor- cilindrice, 14 pachete de 14 volti si ceva in loc de 28 de celule dreptunghiulare de 7 volti si ceva permite o aerisire mult mai buna in interiorul carcasei bateriei. Si pretul e destul de bun pentru o baterie ca noua- cam 1300 de dolari cu transport. speram ca cineva sa fi folosit deja elementii astia si sa imi poata da o idee daca sunt in regula sau nu.

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    PRIUS 3 Business Executive White Pearl
    Salut, de unde ești ? Un test hibrid nu i ai făcut la mașină īnainte să o cumperi? Aveai eroare dacă km nu erau reali.De unde ești ,cea mai buna variantă este sa schimbi elementii cu unii de pe mașinii daune totale cu km și anii buni de fabricație,Auris,CHR,RAV,PRIUS.In funcție de zona țării sunt băieții care se ocupă,Despa Ionuț la Timișoara,Joe Emerick la Oradea,la Cluj Călin Adrian,pe zona Moldovei Tiron,și Burduja aduce piese,pe București ar fi Alex Garbaciuc zona Faur,dar sa i spui din start că vrei elementii second buni nu noi din aia chinezești,la Brașov ar mai fi George la fel cu service foarte bun.Vb in privat dacă vrei detalii mai multe