Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 39

Thread: Jante + Anvelope iarna - variante?

Membru senior Mirq's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    C-HR

Jante + Anvelope iarna - variante?

Salutare,
    Cum mai avem putin si vine 1 Decembrie as vrea sa va cer opinia legat de următorul aspect: ce jante (marca/tip/diametru) si ce anvelope de iarna aveti/m-ati sfătui sa cumpăr? Bineînteles ca bugetul nu este nelimitat dar nici la preturile din reprezentanta nu vreau sa ajung.
    Multumesc anticipat
    Last edited by Mirq; 02-08-2019 at 10:12 PM. Reason: typo

Toyota Addict mjustin's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    C-HR HYBRID
    Pentru a gasi preturi acceptabile cred ca poti alege pentru iarna un set de 17”(normal ar trebui sa fie trecute in cartea de identitate de catre RAR). Din ce am observat poti gasi ceva placut la DEZENT sau cauta pe OLX.
    Eu unul am gasit la un coleg de forum un set de jante pe 17” de la C-HR C-enter. Voi cauta in toamna anvelope de iarna M+S, de preferat (dupa experientele anterioare): Continental, Nokian sau Michelin Alpin.
    Last edited by mjustin; 05-08-2019 at 03:16 PM.

BasicPost Thanks/Likes
    C-HR HYBRID
    Sfarsit de vara, cu vreme in racire. Ce oferte bune aveti pentru cauciucuri de iarna?

Membru senior abrakadaver07's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    C-HR Hybrid '17
    Eu n-am mai stat sa caut jante si anvelope pe alta dimensiune pentru ca mi-a venit la sfarsitul lui noiembrie masina si se apropiau ninsorile. Am mers pe niste Pirelli Winter Sottozero cu care ma impac de minune. Poate anul asta ma uit dupa un set de jante, dar ar trebui tot pe 18.

Vezi ca daca schimbi jantele ar trebui sa iei si alt set de senzori de presiune.

BasicPost Thanks/Likes
    C-HR
    Sau sa stai cu becul aprins in bord până la primăvară

Trimis de pe al meu ONEPLUS A5010 folosind Tapatalk

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    C-HR Hybrid (C-Enter 2019)
    eu ma gandeam pentru iarna la R16: BFGoodrich G-FORCE WINTER2 SUV 215/65 R16 XL 102 H si geanta otel: Janta otel ALCAR Toyota Corola 4 / Auris, Black, 6.5x16 5x114.3 ET 45 . Le-am gasit pe emag la pret decent (cred) Intrebarea mea este, oare se potrivesc? (janta cu cauciucul si prezoanele mele de la chr? ) masina mi-a venit din fabrica cu r17 de vara in Iulie 2019 (215/60/R17 96H * 17x6 1/2J ET45 C1 B). Nu ma deranjeaza 2-3 luni de bec aprins la senzori :-)
    Last edited by razvar; 28-09-2019 at 04:52 PM.

BasicPost Thanks/Likes
    C-HR HYBRID
    Quote Originally Posted by abrakadaver07 View Post
    ...
    Vezi ca daca schimbi jantele ar trebui sa iei si alt set de senzori de presiune.
    Am luat un set de jante originale C-HR 17" echipate deja cu senzori. Acum caut cauciucuri. Ma gandeam ca are cineva informatii calde. Cautam.

Membru junior id_cvf's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Toyota C-HR Hybrid
    Salut.
    Si eu ma uit pentru roti de iarna pentru C-Enter-ul meu El vine cu jante de 17" si ma gandeam care varianta ar fi mai buna: alt set de jante (otel/aliaj?!) de 16" (ca am vazut ca sunt mentionate in manual-ul masinii) / 17" SAU aleg doar niste anvelope mai bune de 17" sa nu mai dau bani pe alti senzori si alte jante
    Credeti ca merita mai mult sa iau anvelope ranforsate (XL) fata de cele standard?!
    Multumesc pentru lamuriri.
    Numai bine.

BasicPost Thanks/Likes
    C-HR Hybrid '17
    Daca le ai in manual, as trece pe 16. Dai ceva bani acum dar faci economie in the long run si nici nu mai pierzi cate o ora doua la cozi cand incepe iarna/vara. Plus ca mereu exista riscul sa iti zgarie jantele cand faci schimbul de anvelope.

Dar ambele variante sunt ok, e doar preferinta mea.

Cat despre XL sau nu: daca prinzi la pret similar ia XL, daca nu, nu. In mod cert nu strica. La o simpla cautare pe google:

When an XL tyre is run at the pressure recommended by the vehicle manufacturer, it will last longer. These tyres are considered to have greater grip and better traction. Because they are more rigid, they will corner better and maintain stability. They also transmit power from the engine to the road more quickly, which may be an important feature in performance cars. In addition, XL tyres can provide better resistance to the extra load from acceleration and braking, and the centrifugal force from cornering. On the other hand, these tyres are usually slightly noisier than standard load tyres.

Eu pentru iarna am un set de Pirelli Sottozero XL (pe 18, ca mi-a venit masina in noiembrie cu cauciucuri de vara si eram in criza de timp ) si ma impac de minune cu ele. Dar cred ca pe marimea asta nici nu exista non-XL, cel putin la modelul asta.

BasicPost Thanks/Likes
    C-HR HYBRID
    De exemplu NOKIAN WR D4 are

iar Pirelli Sottozero XL are

BasicPost Thanks/Likes
    C-HR Hybrid '17
    Alea-s orientative din ce stiu. E diferenta foarte mica intre A si E de exemplu la consum. Vezi review-uri mai bine. Poti sa dai peste o anvelopa foarte buna pe zapada, care are A la franare dar e varza pe uscat sau ud de exemplu.

BasicPost Thanks/Likes
    Toyota C-HR Hybrid
    Ca pret ar inseamna:
    1400 lei jantele noi pe 16"+1600 lei anvelopele noi pe 16" de iarna + 1200 lei senzorii de presiune la Toyota..=4200 lei.
    Niste anvelope de iarna noi pe 17" ar fi doar 2040 lei (fara ghilimele
    Ar fi mai confortabila prima varianta, dar costa dublu
    In ceea ce priveste anvelopele XL de 17" mi-e teama sa nu fie mai rigide la gropi/limitatoare de viteza fata de unele normale de 17" ma gandeam initial la Falken EuroWinter HS01 XL 215/60 R17 100V 354 lei bucata, ca Goodyear UltraGrip Performance XL 215/60 R17 100V este 600 lei, dar daca as renunta la XL ma gandeam la KLEBER Krisalp HP3 SUV 215/60 R17 96H 423 lei sau chiar Nokian WR D4 215/60 R17 96H 512 lei.

BasicPost Thanks/Likes
    Toyota C-HR Hybrid

BasicPost Thanks/Likes
    C-HR Hybrid '17
    Senzorii trebuie luati neaparat de la Toyota? Nu se gasesc si aftermarket?

Cat despre XL sau nu, nu cred ca e diferenta atat de mare intre incat sa simti asta la gropi/limitatoare. Eu iarna tot roti de 18" am si cu XL e la fel de comfortabila masina. Pe 17" ma gandesc ca plutesti.

BasicPost Thanks/Likes
    C-HR Hybrid '17
    Stiu ce inseamna. La franare conteaza calificativul, ma refeream la cel de carburant ca e diferenta mica. Si chiar si asa, e un calificativ pentru o singura chestie, in speta franarea pe carosabil umed. Degeaba iti iei anvelope de iarna care franeaza bine pe ud dar pe uscat sau zapada sunt varza. De asta zic ca mai bine cauti review-uri. Ideea e sa nu te ghidezi doar dupa eticheta, ca gasesti chinezarii cu A la ambele dar asta nu inseamna ca sunt bune in rest.

Moderator
    BasicPost Thanks/Likes
    Corolla 1.6 2014
    Senzori gasiti la 180-200 de lei bucata. In Bucuresti gasiti la service-urile mari de roti.

Toyota Addict
    BasicPost Thanks/Likes
    Toyota C-HR hibrid,Hilux 2.4 D4D AT
    90 % din iarna mergi pe carosabil ud. Cate zile efectiv de carosabil ai cu zapada necuratata, mai ales daca traiesti undeva la oras, unde curata drumurile relativ repede ? poate 10 zile din 100 ? Pe uscat chiar daca guma nu e performanta, e uscat si oricum esti mai in siguranta decat ud. Cel putin asa vad eu lucrurile..

BasicPost Thanks/Likes
    C-HR Hybrid '17
    Quote Originally Posted by leeloo View Post
    90 % din iarna mergi pe carosabil ud. Cate zile efectiv de carosabil ai cu zapada necuratata, mai ales daca traiesti undeva la oras, unde curata drumurile relativ repede ? poate 10 zile din 100 ? Pe uscat chiar daca guma nu e performanta, e uscat si oricum esti mai in siguranta decat ud. Cel putin asa vad eu lucrurile..
    Complet de acord aici, dar voiam sa zic ca e bine sa ai imaginea de ansamblu in vedere. Eticheta aia nu se pupa mereu cu viata reala. Uite, Nokian WR D4 are A la franare pe umed, in schimb in teste e la jumatea clasamentului cand a fost testata franarea pe suprafata umeda, mai slab decat Michelin Alpin 5 sau Pirelli Sottozero 3 care au B pe eticheta.
    Attached Images Attached Images

BasicPost Thanks/Likes
    C-HR
    Salutare din nou, știți cumva vreo metoda de a acoperi centrul jantei (capul planetarei) fara a monta capace complete pe roata? Sunt pe 17, FALKEN - 215/60 R17 EUROWINTER HS01 - 100 XL V, jantele de TABLA R17 - ALCAR STAHLRAD 9016 R17 6,5 5X114,3 ET45, 2900 cu totul. Pentru prezoane am comandat niste capacele de plastic, aștept să ajungă luni Mulțumesc anticipat

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

BasicPost Thanks/Likes
    C-HR HYBRID
    Quote Originally Posted by Mirq View Post
    Salutare din nou, știți cumva vreo metoda de a acoperi centrul jantei (capul planetarei) fara a monta capace complete pe roata? Sunt pe 17, FALKEN - 215/60 R17 EUROWINTER HS01 - 100 XL V, jantele de TABLA R17 - ALCAR STAHLRAD 9016 R17 6,5 5X114,3 ET45, 2900 cu totul. Pentru prezoane am comandat niste capacele de plastic, aștept să ajungă luni Mulțumesc anticipat

NU cred ca ai sa gasesti altceva decat capace pentru janta.
    In pretul de 2900 sunt inchluse doar jante si anvelope?

BasicPost Thanks/Likes
    C-HR
    Doar "piesele", montajul a fost 180 cu tot cu echilibrat

BasicPost Thanks/Likes
    C-HR HYBRID
    Ca sa va puteti documenta mai usor am gasit niste teste pentru anvelope de iarna: 2019 , 2018 SUV 4x4 si 2018. Asa cum se spunea mai sus trebuie tinut cont de zona de exploatare si utilizare a anvelopelor: zapada/gheata sau umed.
    Din constatarile personale: anvelopa ideala NU exista. Fiecare anvelopa are plusuri si minusuri, pe langa faptul ca si preturile sunt diferite. Nu poti spune ca o anvelopa scumpa sta bine la toate testele.
    Un test complex aici.
    Test Auto Bild's 2019/20
    Last edited by mjustin; 14-10-2019 at 02:09 PM.

BasicPost Thanks/Likes
    C-HR HYBRID
    Quote Originally Posted by Mirq View Post
    Doar "piesele", montajul a fost 180 cu tot cu echilibrat

FARA senzori inteleg.

BasicPost Thanks/Likes
    C-HR
    Exact

BasicPost Thanks/Likes
    C-HR
    Quote Originally Posted by mjustin View Post
    NU cred ca ai sa gasesti altceva decat capace pentru janta.
    Intrebam pentru ca la Proace, pentru jantele de tabla exista ceva de genul:
    s-l300.jpgAETV38306871_34.jpg$_86.jpg

BasicPost Thanks/Likes
    C-HR HYBRID
    E un semicapac. E diferit de capacul jantelor de aliaj, acopera prezoanele si centrul rotii.

BasicPost Thanks/Likes
    C-HR HYBRID
    'Bocancii' NOKIAN WR D4 215/60 R 17 96H gata pregatiti pentru sezonul rece. Momentan am 'sandalele' cu care a sosit.

BasicPost Thanks/Likes
    C-HR HYBRID
    Poate ajuta pe cineva care are nevoie de Senzori sau set de 4 senzori.

BasicPost Thanks/Likes
    C-HR HYBRID
    Dimineata pe bord imi arata 2 grade C si... martorul senzorului de roti a ramas aprins. Am oprit imediat si am dat roata in jurul masinii, totul parea normal. Cred ca de la frig, ori s-au contractat anvelopele, ori au mai pierdut presiune. Am oprit la Mol si am verificat presiunea, aveam intre 2,1-2,2 bar. Cand era cald verificasem si era 2,3. Clar temperatura influenteaza.
    Cred ca acest produs ar fi util, poti monitoriza presiunea pe fiecare roata individual.

Moderator
    BasicPost Thanks/Likes
    Corolla 1.6 2014
    Fenomenul e normal cand scade brusc temperatura. In primul an cu Tpms am crezut ca am pana.
    De obicei, becul se stinge dupa cativa kilometri parcursi in oras. De la frane (la hybrid mai putin probabil) se incalzeste aerul din anvelope. E semnul ca totusi nu a pierdut aer, ci doar temperatura a facut ca presiunea sa scada.

Page 1 of 2 12 LastLast

Tags for this Thread