Results 1 to 3 of 3

Thread: Problema ABS

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes

Problema ABS

Hello!
    Sunt posesorul fericit al unui Avensis 2006 de aprox. 3 luni, menționez și că e prima mașină și cunoștințele mele tehnice sunt "as low as they can be".

În urmă cu vreo două luni am constat că atunci când frânez la viteze mai mari, mi se blochează roata din față stânga. Am fost la reprezentanță, ei mi-au spus că nu știu sigur care e problema, dar pare să fie senzorul de abs sau cititorul, 1000 lei schimbatul. Cu mențiunea că în bord nu îmi apare nimic.

Am condus așa, problema nu era foarte deranjantă, dar am zis să schimb totuși senzorul la un alt service. De atunci, când merg și frânez la 5-10 km/h, se aude un hârăit și simt trepidații în pedala de frână, bănuiesc că intră în funcțiune abs-ul. Astăzi am vrut să testez problema la frânat mai brusc, tot îmi fuge spatele + la o curbă în parcare, am frânat, am simțit că nu se oprește mașina, am apăsat și mai puternic și pur și simplu s-a oprit în bordură (menționez că aveam în jur de 15 km/h), cu senzația că nu a ținut frâna și am auzit același hârâit...

Plănuiesc să o duc zilele următoare la reprezentanță, dar totuși să fie problema de la senzor/cititor și nu de altundeva?

Moderator
    BasicPost Thanks/Likes
    Corolla 1.6 2014
    Cert este ca senzorul l-ai schimbat degeaba. Senzorul defect, fir intrerupt se lasa cu eroare in bord. Ai nevoie de o revizie pe partea de frana. Verificat discuri, placute, culise(posibil una blocata), pistonase(posibil gripate). Discurile pot fi ovalizate. Daca totusi problema persista, atunci ar putea fi blocul Abs.
    Pentru tot ce inseamna discuri, placute, pistonase cauta un service bun, daca nu vrei sa arunci cu bani in reprezentanta.

Trimis de pe al meu SM-J530F folosind Tapatalk

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    -
    Pai ai schimbat senzorul si n-ai facut o proba atunci? Si apoi spui ca la 15 km nu ti-a tinut frana si tu folosesti masina zilnic? Ceva nu se leaga aici.