Results 1 to 3 of 3

Thread: probleme pedala ambreiaj

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Avensis T 25, 1.8

probleme pedala ambreiaj

Buna ziua,

Am o mare nelamurire.

Am mai scris intr-un thread mai vechi de cateva luni, ca ambreiajul meu da semne de uzura prematura (Avensis T25, 1.8, 68.000 km - unic proprietar). Am kitul pregatit, in curand urmeaza sa-l schimb, treaba e clara, patineaza.

INSA: Am luat manualul de service la puricat, si am descoperit ca inaltimea pedalei de ambreiaj la masina mea este de 11 cm. Diferenta mare cu ce scrie in manualul de service, care specifica : intre 14-15 cm. Foarte interesant. Masina mea a fost servisata doar la reprezentanta Toyota, nu am ajustat singur absolut nimic . Banuiesc ca atunci cand inaltimea pedalei este incorecta, mai mica cu min 3 cm in cazul meu, actionarea ambreiajului nu se face corect, acest lucru putand explica, cel putin din punctul meu de vedere, uzura prematura. E probabil ca si cum ai merge cu piciorul pe ambreiaj.

Rugamintea mea: Daca sunteti posesor de T25 1.8, ati putea sa faceti o masuratoare scurta a inaltimii pedalei de ambreiaj, conform schitei din manualul de service atasate? Poate sunt eu nebun si asa vin masinile setate din fabrica, totusi. Multumesc anticipat

Click image for larger version. 

Name:	clutch_pedal.jpg 
Views:	57 
Size:	37.1 KB 
ID:	19125
    Last edited by lokido; 21-05-2019 at 07:57 PM.

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    2007 Avensis T25 1.8VVTi Luna Black
    Salut. Eu am schimbat ambreiajul acum cateva luni. Distanta la mine e de 12cm.

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Avensis T 25, 1.8
    Quote Originally Posted by In_a_state View Post
    Salut. Eu am schimbat ambreiajul acum cateva luni. Distanta la mine e de 12cm.
    Hmm..multumesc pentru feedback...inseamna ca e posibil ca specs-urile din manual sa fie de ordin general...