Results 1 to 6 of 6

Thread: Hilux 2016 GUN125 2GDFTV problem la cutia de viteza

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Hilux ExtraCab 2016

Hilux 2016 GUN125 2GDFTV problem la cutia de viteza

Pentru ca nu am gasit un post asemamantor, am deschis unul legat de probleme la cutia de viteza manuala cu 6 trepte.
    Masina e din 2016 cu 53000km la bord iar de 2 saptamani am observant ca in anumite conditii (de ex. la plecarea din rampa) cutia de viteza nu intra in treapta a 2-a, nici chiar daca fac dublu ambreiaj.
    Initial am crezut ca ar putea sa fie nivelul scazut de ulei in cutia de viteza, l-am schimbat acum 3 zile cu unul 75W-90 echivalent cu ce scrie in manual dar problema a ramas.
    Teoretic masina mai este in garantie pana in decembrie 2019 si as putea sa fac o vizita la reprezentanta pt reparatii in garantie. Problema este ca am deja ulei nou in cutia de viteza si reprezentanta o sa refuze garantia pe motiv ca i-am schimbat eu uleiul.
    A mai intalnit cineva astfel de problema si cum a rezolvat-o?

Multumesc si drum bun!

Toyota Addict Oagamann's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Prius Plug-in 2014 & Peugeot 207
    Sincer nu vreau sa critic...dar sa stii ca masina este in garantie si la aparitia unei probleme sa incerci sa o rezolvi singur mi se pare o "greseala copilareasca"!!!
    Sper sa fi facut schimbul la un service autorizat, cu factura pe manopera si ulei...ca daca l-ai facut in spatele blocului cu vecinu' cred ca tocmai le-ai dat motiv la reprezentanta de refuz a reparatiei.

Eu am beneficiat la Avensis de doua interventii pe garantie (injector si pompa ambreiaj) in anul 4 si 5 de garantie.

Sper sa o poti rezolva pe garantie. Toate cele bune.

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Hilux ExtraCab 2016
    Sincer nici eu nu critic pe nimeni dar serviciile in garantie la Toyota Romania sunt execrabile. O spun din proprie experienta conducand diferite modele Toyota achizitionate de noi din 2014. Aceeasi atitudine fata de clienti, aceleasi metode de tratare a problemelor asa ca nu ma astept la minuni din partea lor. Indiferent daca schimbam sau nu uleiul, reprezentantza o sa gaseasca un motiv sa refuze garantia, mai ales la astfel de modele facute pentru offroad si tractari. Explicatia oficiala pe care am auzit-o in ultimii 5 ani este "defectiune cauzata de uzura excesiva ca urmare a utilizarii necorespunzatoare".
    Merita incercat sa ii las sa o expertizeze, macar aflu ce am de reparat la ea la un service privat decent ca preturi la piese si manopera.
    Pentru Oagamann, mersi ca te-ai deranjat sa scrii

Moderator
    BasicPost Thanks/Likes
    Corolla 1.6 2014
    Quote Originally Posted by Hilux75 View Post
    Sincer nici eu nu critic pe nimeni dar serviciile in garantie la Toyota Romania sunt execrabile. O spun din proprie experienta conducand diferite modele Toyota achizitionate de noi din 2014. Aceeasi atitudine fata de clienti, aceleasi metode de tratare a problemelor asa ca nu ma astept la minuni din partea lor. Indiferent daca schimbam sau nu uleiul, reprezentantza o sa gaseasca un motiv sa refuze garantia, mai ales la astfel de modele facute pentru offroad si tractari. Explicatia oficiala pe care am auzit-o in ultimii 5 ani este "defectiune cauzata de uzura excesiva ca urmare a utilizarii necorespunzatoare".
    Merita incercat sa ii las sa o expertizeze, macar aflu ce am de reparat la ea la un service privat decent ca preturi la piese si manopera.
    Pentru Oagamann, mersi ca te-ai deranjat sa scrii
    Cum isi da seama reprezentanta ca ai schimbat uleiul? Din cate stiu nu e un surub cu sigiliu acolo. Daca ai vreun dubiu....baga masina in niste noroaie sanatoase ca sa dispara orice urma. Trebuie sa beneficiezi de garantie.
    Last edited by Alre; 21-05-2019 at 05:27 PM.

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Hilux ExtraCab 2016
    Dopurile de umplere si golire au fost desfacute corect, fara stricaciuni. Am pus la loc shaibele originale din aluminiu care nu erau stricate asa ca nu avea rost sa le inlocuiesc. Reprezentantza poate doar sa extraga ulei pe sus cu pipeta si sa constate ca e limpede si curat, pe cand cel vechi arata prajit si cafeniu.
    Intre timp am mai cautat subiecte similare pe alte forumuri si se poate verifica jocul levierului schimbator de viteza pe sus. Am desfacut consola centrala, acolo e un burduf de cauciuc sub mansheta exterioara. Sub burduf sunt 2 piese de cauciuc, am atasat o poza. Una era deplasata putin, am impins-o la loc si acum se pare ca merge.Click image for larger version. 

Name:	Image 22.05.19 at 10.15.jpg 
Views:	107 
Size:	162.3 KB 
ID:	19128

Problema la cutia de viteza cu 6 trepte esta ca pentru marsarier trebuie sa tragi tare spre stanga, treci peste pozitia de treapta 1 apoi impingi inainte. Eu am tot tras tare de ea si probabil piesa respectiva s-a deplasat. Rezultatul este ca pentru treapta a 2-a levierul se deplaseaza mai mult spre stanga si nu te mai lasa sa tragi in jos spre a 2-a.
    Oricum, nu strica sa fie schimbat uleiul la 50000km, strategia Toyota este sa lase cutiile de viteza sa se gripeze pentru a le schimba cu totul, indiferent daca e pe garantie sau pe banii cumparatorului.

Sper sa fie de folos!

Toyota Addict
    BasicPost Thanks/Likes
    Toyota C-HR hibrid, Landcruiser AT 2009.
    e treaba de vanzare de flote, niste nemernici au inceput prin anii 2000 cu interval lungi de service si au trebuit si ceilalti sa faca la fel.
    Sunt uimit ca Toyota inca da interval de 15k la ueliul de motor, la alde bmw e gen 30 k chiar..
    Last edited by leeloo; 22-05-2019 at 02:22 PM.