Results 1 to 4 of 4

Thread: Urgent! nu se inchide o usa..

Membru junior Ruplessa's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    AVENSIS 2.2 D4D 148hp

Urgent! nu se inchide o usa..

Am patit asta azi: In timp ce apasam butonul de deschidere la telecomanda, sotia a tras de maner la portiera din spate ( in acelasi moment), si s-a intamplat ceva la mecanism...cand incerc sa inchid sau sa deschid...nu mai functioneaza, doar un bazait ca de motoras dar nu se inchide..
    A mai avut cineva problema asta? Merci

Moderator
    BasicPost Thanks/Likes
    Corolla 1.6 2014
    Da, multi dintre cei care au/au avut Avensis T25(poate se intampla si la alte modele). Se rupe un bolt de plastic din broasca/mecanismul de inchidere. Ai doua variante 1. mecanism nou sau sh. 2. repari actualul mecanism(se face bucati mecanismul si se inlocuieste boltul rupt cu ceva similar din metal, eu am folosit in 2 randuri un cap de bujie desurubabil).
    Intre timp inchizi deschizi usa manual.
    Care usa din spate este? Un mecanism dreapta spate am eu, dar tot stricat de cand am ajutat pe cineva cu unul gata reparat. N-am avut timp sa il repar.

Trimis de pe al meu SM-J530F folosind Tapatalk

Membru junior Ruplessa's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    AVENSIS 2.2 D4D 148hp
    Usa spate stanga. Dar nu merge inchis nici manual, ma refer la butonul din inauntru..
    Si ar trebui sa dau jos toata fata usii? sau unde gasesc mecanismul in cauza?

Moderator
    BasicPost Thanks/Likes
    Corolla 1.6 2014
    Quote Originally Posted by Ruplessa View Post
    Usa spate stanga. Dar nu merge inchis nici manual, ma refer la butonul din inauntru..
    Si ar trebui sa dau jos toata fata usii? sau unde gasesc mecanismul in cauza?
    Dai fata usii si vezi in ce stare sunt cablurile si parghia de la maner. Apoi, daca totul e in regula mai ramane de verificat broasca in sine. E prinsa in 3 suruburi cu cap torx, se vede de pe laterala usii. De obocei se rupe acel bolt de care vorbeam. Mai exista o discutie asemanatoare pe club.

Trimis de pe al meu SM-J530F folosind Tapatalk

Tags for this Thread