Results 1 to 7 of 7

Thread: Faruri LED, merita?

Membru junior Ruplessa's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    AVENSIS 2.2 D4D 148hp

Faruri LED, merita?

Salut. Vreau sa imi pun faruri led pe masina, avensis cu lupe. Merita? Exista potentiale probleme la instalatia electrica sua ceva? merci. Sau xenon? vreau sa ma orientez pe ceva puternic

Membru senior
    BasicPost Thanks/Likes
    Toyota Avensis T27 -2.2 DCat - Automata
    Din cate m-am documentat eu becurile led nu sunt omologate pentru circulatia pe drumurile publice ceea ce inseamna retinerea certificatului de inmatriculare .
    Xeon se poate pune legal insa cu costuri ceva mai mari pentru ca toata instalatia nu consta doar in becuri , mai trebuie si spalatoare de faruri si acel mecanism de auto-leveling.
    Eu recomand niste becuri mai puternice daca farurile nu au oglinzile si sticla matuita. Eu am montat pe masina Osram Night Breaker 130+ si am vazut o diferenta majora fata de becurile clasice. Am pus poze in topicul "performanta si consum".

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    -
    La cat costa niste leduri poti incerca sa vezi daca e vreo diferenta. De unde stie politia ca ai leduri in loc de becuri normale?

Membru senior Mirq's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    C-HR
    Polita, RAR-ul...

Trimis de pe OnePlus 5T folosind Tapatalk

Toyota Addict
    BasicPost Thanks/Likes
    Toyota C-HR hibrid, Landcruiser AT 2009.
    niste LED H4 sau ce iti trebuie tie mai ieftine nu produc lumina ca un bec normal, au niste benzi care se aprind, la unghiuri diferite. Deci si ce iti reflecta tie oglida OEM din far calculata pentru bec normal e diferit. Ai sanse reale sa ii orbesti pe toti. Am incercat eu pe Landcruiser si le-am dat jos imediat., desi erau date la maxim sa bata in jos.
    A doua problema pe care o poti avea e ca la montare, desi e e formatul care trebuie, ele au o racire masiva in spate, si e posibil sa nu il poti pune fara sa tai etansarea aia de cauciuc din spate.
    UNele sa bata uniform si cu racirea cum trebuie sa se potriveasca, nu sunt ieftine, sunt cam de la 120 de euro in sus.
    UN kit cu adevart bun intre 150 si 220.
    Cumperi de 20 de euro.. 100% patesti ce am zis eu mai sus .

Mai bine faci cum zice Robertb, un polish ceva, becuri mai bune reglate bine si aia e..

Membru junior Ruplessa's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    AVENSIS 2.2 D4D 148hp
    Pana la urma am optat pt un xenon aftermarket de 55w 4300k (culoarea stock din fabrica cu care vin majoritatea masinilor cu xenon)
    Diferenta este foarte mare, vizibilitate foarte buna, zici ca e zi cand e intuneric.

Am pus singur instalatiile, am modificat putin din capacul ce etanseaza si gata. E alta masina acum.

Toyota Addict dan.gutu's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    corolla 1.4vvti & auris hybrid & autobuz Crafter
    Art.101: Constituie contraventii si se sanctionează cu amendă prevăzută în Clasa a III-a de sanctiuni următoarele fapte săvârsite de persoane fizice: montarea la autovehicul, remorcă sau tramvai a luminilor de altă culoare sau intensitate, a altor lumini ori dispozitive de avertizare sonoră sau accesorii ori modificări neomologate.
    Art.112: (1) Certificatul de înmatriculare sau de înregistrare ori dovada înlocuitoare a acestuia se retine de către polit›ia rutieră în următoa-rele cazuri: vehiculul circulă cu defect›iuni majore la sistemele de iluminare-semnalizare sau cu alte dispozitive decât cele omologate.