Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 30 of 63

Thread: Accesorii C-HR

Membru senior mjustin's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    C-HR HYBRID

Accesorii C-HR

Ce accesorii considerati ca ar fi utile?
    Pe mine ma tenteaza presuri si tavita portbagaj din cauciuc(pentru sezon toamna-iarna). Pe voi?

Membru junior Mirq's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    C-HR
    Eu unul am optat pentru protecția transparenta a mânerelor ușilor față și pentru prezoane antifurt. Mă interesează și pe mine preșurile din cauciuc și tăviță portbagaj dar, aftermarket sunt mult mai ieftine.

Trimis de pe OnePlus 5T folosind Tapatalk

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    C-HR
    - preșuri de cauciuc peste tot, inclusiv portbagaj;
    - prezoane antifurt;
    - kit senzori de parcare (la solicitarea expresă a clientului = nevastă-mea );
    ... și, eventual, un set de jante mai ochioase pe care să pun separat gumele de vară (dar aici mă mai gândesc).

Membru senior
    BasicPost Thanks/Likes
    Prezoane antifurt ? Mai folosește cineva așa ceva ?

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    C-HR
    Quote Originally Posted by Gremlin View Post
    Prezoane antifurt ? Mai folosește cineva așa ceva ?
    Poate ca ne-am speriat de titluri de genul : https://www.cnet.com/roadshow/news/t...ll-axle-bolts/

Mods Fan LittleM@n's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Brevis, Yaris T-Sport, Prius & CarinaE
    Si-au dat seama ca au pus sa stranga suruburile la suspensie unul beat?
    '07 Rover 75 Connoisseur KV6 2.5 | '10 Subaru Legacy B4 2.5i | '02 Brevis 2.5 Ai250 | '03 Prius 1.5 NHW11 | '04 Yaris 1.5 T-Sport | '92 CarinaE 1.6 GLi
    Ex '16 Mazda CX-5 2.0 AT FWD | Ex '03 Avensis T25 2.0 D-4D Tspirit Liftback | Ex '08 Honda Civic 1.8 S | Ex '99 Yaris 1.0

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Toyota CHR C-Enter 1.2T
    Salut,

Astept si eu cu nerabdare, prin mai, un c-enter 1.2 CVT si ma batea gandul sa ii pun senzori la toyota (cost 200E).
    Am inteles ca ar fi 4 senzori fata, 4 spate. A incercat cineva? Merita? Pozitia senzorilor este fixa? Se pot monta la cerere la o distanta customizata?

Multumesc

BasicPost Thanks/Likes
    C-HR HYBRID
    Nu ai camera pe spate? Daca da, crezi ca mai ai nevoie de senzori?

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    C-HR
    Eu as zice ca da. Sunt situatii nu poti sa stai numai cu ochii lipiti de ecran, trebuie sa mai faci si ca girofarul pe geamurile si oglinzile laterale, iar atunci te pot ajuta destul de mult si avertizarile acustice ale senzorilor. Eu sunt patit: Cu toata camera de "marshalera", intr-o noapte n-am apreciat cum trebuie gabaritul masinii la intrarea cu spatele pe o poarta cam mica si am raschetat-o un pic pe un colt. Si respectiva masina avea si linii dinamice, nu doar de astea statice ca C-HR. Ma rog, probabil a fost prostia mea, masina era noua si nu-i cunosteam prea bine gabaritul, m-am si grabit, etc. Parerea mea e ca senzorii m-ar fi salvat sa fac prostia respectiva. Nu sunt un mare talent al volanului, asa ca orice sistem de avertizare in trafic, chiar si redundant, este binevenit. Prefer oricand sa dau banii pe instalarea unui astfel de sistem, decat mai stiu eu ce briz-briz estetic (dar inutil).

BasicPost Thanks/Likes
    C-HR HYBRID
    Tu stii mai bine. Am avut pe vechea masina senzori fata/spate si nu pot spune ca au fost eficienti 100%. Mi se par eficienti cei spate dar avand camera... imi par inutili.
    Daca consideri ca pot fi utili pentru tine... spor!
    Last edited by mjustin; 18-04-2019 at 11:38 AM.

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Toyota CHR C-Enter 1.2T
    Masina are camera(pt mine ar fi suficient), dar nu voi fi singurul utilizator al jucariei si pentru a usura parcarile ma intereseaza sa pozitionez acei senzori mai spre colturi (sotia ar depune mai putin efort, iar eu as fi mai linistit). Din drive test mi se pare ca poti agata destul de usor colturile daca nu esti atent.

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    C-HR
    E doar o parere (de om patit). Trebuie avut in vedere ca (,) camera nu prinde chiar tot, senzorii acoperind putin mai bine colturile. Acum conduc un Kadjar care are si una si alta, si se completeaza reciproc (ma rog, are senzori perimetrici, acoperire 360 grade). Dar ce spun eu?... astea deja sunt mofturele! Ce faceau soferii de Dacia papuc care nici retrovizoare centrala nu aveau, la cele carosate? Se descurcau de minune si fara camere sau senzori. Cea mai buna camera la mersul inapoi era capul scos afara pe geam.

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Isi vinde cineva jentile pe 18 ?

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    CHR
    Asa am zis si eu ca sunt inutili senzorii daca ai camera, dar adevarul este ca-s utili in diverse situatii. Se intampla sa ai camera murdara de la drum cand ploua, pot fi obstacole joase, gen stalpisori pe care sa nu-i vezi pe camera prea bine etc.

Toyota Addict
    BasicPost Thanks/Likes
    Toyota C-HR hibrid, Landcruiser AT 2009.
    la orice e un compromis, ch-r arata bine, dar vizibilitatea e foarte proasta. Ajuta senzorii in multe situatii.

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Toyota C-HR
    A montat cineva pe o toyota C-HR Hybrid C Enter faruri ful led cumparate de pe internet originale? Se potrivesc,exista probleme de montaj,afecteaza garantia?

BasicPost Thanks/Likes
    C-HR HYBRID
    Quote Originally Posted by RCR View Post
    A montat cineva pe o toyota C-HR Hybrid C Enter faruri ful led cumparate de pe internet originale? Se potrivesc,exista probleme de montaj,afecteaza garantia?
    Crezi ca merita acum dupa achizitie?

Toyota Addict Oagamann's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Prius Plug-in 2014 & Peugeot 207
    Quote Originally Posted by RCR View Post
    In timpul garantiei TOATE lucrarile care nu sunt facute la reprezentanta pot creea probleme privind defectul aparut si remedierea lui pe garantie. Caz concret la Toyota Cluj cu probleme la sistemul electric de deschidere a geamului la usa spate...refuz de remediere pe garantie a defectului deoarece clientul a montat folii de protectie pe geamuri la alt service decat reprezentanta!!! Poate ca daca o lucrare nu poate fi facuta la reprezentanta dar cu acordul lor poti merge la un service autorizat si iti confirma ca nu iti afecteaza garantia atunci cred ca este in regula.

BasicPost Thanks/Likes
    C-HR HYBRID
    Quote Originally Posted by Oagamann View Post
    ... clientul a montat folii de protectie pe geamuri la alt service decat reprezentanta!!! Poate ca daca o lucrare nu poate fi facuta la reprezentanta dar cu acordul lor poti merge la un service autorizat si iti confirma ca nu iti afecteaza garantia atunci cred ca este in regula.
    Se monteaza folii in reprezentanta?
    E nevoie de acord scris al reprezentantei pentru montaj folii chiar daca foliile sunt omologate RAR iar montatorul e autorizat?

BasicPost Thanks/Likes
    Quote Originally Posted by mjustin View Post
    Se monteaza folii in reprezentanta?
    E nevoie de acord scris al reprezentantei pentru montaj folii chiar daca foliile sunt omologate RAR iar montatorul e autorizat?
    Reprezentanta poate avea service-uri autorizate pentru anumite operatiuni. De exemplu am inteles ca la sistemul de alarma Viper este service autorizat de catre Toyota. Detalii suplimentare eu cred ca le poti obtine de la reprezentanta.

Membru senior
    BasicPost Thanks/Likes
    Quote Originally Posted by Oagamann View Post
    Reprezentanta poate avea service-uri autorizate pentru anumite operatiuni. De exemplu am inteles ca la sistemul de alarma Viper este service autorizat de catre Toyota. Detalii suplimentare eu cred ca le poti obtine de la reprezentanta.
    Când mi-au schimbat farurile pe garanție nu mi-au zis nimic de faptul că n-am voie să-mi pun folii, ba chiar aceștia m-au îndrumat să dau un lac special sau să montez ceva de protecție pentru viitor.
    Nu văd ce complicații și bătăi de cap ar da niște amărâte de folii. Hai frate, astea sunt vorbe vehiculate fix ca atunci când am postat eu pentru prima dată problema cu condensul în condițiile în care câțiva de pe aici știau ei că îmi vor scoate nu știu ce capac și mi le vor usca că înlocuirea e foarte complicată și uite că nu a fost așa. Unii mănâncă gogoși...

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    CHR
    Legea spune altceva. Din cate stiu eu poti face toate operatiile la masina, inclusiv reviziile, la orice service auto autorizat si nu pierzi nicio garantie.
    Reprezntanta poate zice una alta, dar ei trebuie sa demonstreze spre exemplu in cazul de fata ca prin operatiile executate la punerea foliilor s-a stricat motorasul, s-a ciupit firul, etc. caz in care normal ca vor refuza garantia.

Membru senior
    BasicPost Thanks/Likes
    Quote Originally Posted by wall View Post
    Legea spune altceva. Din cate stiu eu poti face toate operatiile la masina, inclusiv reviziile, la orice service auto autorizat si nu pierzi nicio garantie.
    Reprezntanta poate zice una alta, dar ei trebuie sa demonstreze spre exemplu in cazul de fata ca prin operatiile executate la punerea foliilor s-a stricat motorasul, s-a ciupit firul, etc. caz in care normal ca vor refuza garantia.
    Asta încercam să subliniez și eu. Și dacă ar fi așa, ce mare lucru să dai foliile jos și te duci într-o altă reprezentanță și cu asta basta... La cât de fomiști sunt să faci reviziile la ei nu-i bai, că oricum pe planul acesta le merge cam prost, tocmai de-asta s-au băgat cu honda și alte mărci că nu prea îi vizitează lumea...
    În plus am auzit de prețuri măricele față de concurență...

BasicPost Thanks/Likes
    Quote Originally Posted by Gremlin View Post
    Când mi-au schimbat farurile pe garanție nu mi-au zis nimic de faptul că n-am voie să-mi pun folii, ba chiar aceștia m-au îndrumat să dau un lac special sau să montez ceva de protecție pentru viitor.
    Nu văd ce complicații și bătăi de cap ar da niște amărâte de folii. Hai frate, astea sunt vorbe vehiculate fix ca atunci când am postat eu pentru prima dată problema cu condensul în condițiile în care câțiva de pe aici știau ei că îmi vor scoate nu știu ce capac și mi le vor usca că înlocuirea e foarte complicată și uite că nu a fost așa. Unii mănâncă gogoși...
    Problema cu capacul scos pentru uscarea condensului a fost afirmata de inginer auto care a lucrat la reprezentante pe partea de garantii...dar daca se constata si alte probleme de etanseitate sau altceva poate duce la inlocuirea farului!!! Sa pui folii pe faruri este una si sa pui folii pe usa spate este alta. Si in primul rand la garantie se constata defectul si apoi se ia decizia de inlocuire pe garantie sau nu. Am avut injector la Avensis schimbat pe garantie pentru defect la partea electronica (daca era defect pe partea mecanica nu se schimba pe garantie...chiar daca am alimentat de la PECO autorizat cu combustibil conform normei de poluare).

Exemplele pot continua dar nu isi au rostul, cel mai bine este sa nu ai probleme nici pe garantie si nici in viitor, faci reviziile la timp, alimentezi si mergi in concedii.

Drumuri fara probleme la toata lumea!

BasicPost Thanks/Likes
    C-HR HYBRID
    De unde si la ce pret ati gasit/luat presuri si tavita portbagaj(care sa se potriveasca la C-enter).

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Toyota C-HR
    Vroiam sa cumpar aceasta optiune si nu se poate opta pentru ea,trebuia sa iau urmatorul model la care nu mai aveam beneficia de reducerea pe firma....Deci cred ca e pertinenta intrebarea mea. Sunt contra fake-urilor de acea intreb,daca as instala asa ceva,as cauta originale si as monta intr-un service autorizat toyota!

Membru junior floringfv's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Toyota CHR
    Quote Originally Posted by mstefan View Post
    Salut,

Astept si eu cu nerabdare, prin mai, un c-enter 1.2 CVT si ma batea gandul sa ii pun senzori la toyota (cost 200E).
    Am inteles ca ar fi 4 senzori fata, 4 spate. A incercat cineva? Merita? Pozitia senzorilor este fixa? Se pot monta la cerere la o distanta customizata?

Multumesc
    Eu am un C Enter si iti spun ca acea camera pe spate este suficienta.
    Eu in schimb am problema cu parcarea cu fata, in sensul ca mai lovesc bordura cu spoilerul fata.
    Am vrut sa montez numai pe fata senzori dar nu ajuta pentru ca acestia fac galagie de la o distanta prea mare, ori mie imi trebuie sa ma apropii la 2-3 cm de bordura.
    Cred ca interesanta ar fi fost o camera pe fata, similara cu cea de pe spate, care sa se activeze la momentul parcarii, dar nu am auzit ca ar exista asa ceva.

Toyota Addict Methane's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Auris TS Hybrid
    Quote Originally Posted by mjustin View Post
    De unde si la ce pret ati gasit/luat presuri si tavita portbagaj(care sa se potriveasca la C-enter).
    Eu am luat preșuri și tăviță de portbagaj pentru alte mașini de pe rimimg.ro. Au 2 modele și pentru C-HR. Aruncă o privire acolo dacă e vreunul care ți se potrivește
    Auris 2017 TS Hybrid
    Ex Auris '12 1.6 Unique Plus. Ex Yaris '08 1.3 Luna

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Toyota CHR C-Enter 1.2T
    Quote Originally Posted by floringfv View Post
    Eu am un C Enter si iti spun ca acea camera pe spate este suficienta.
    Eu in schimb am problema cu parcarea cu fata, in sensul ca mai lovesc bordura cu spoilerul fata.
    Am vrut sa montez numai pe fata senzori dar nu ajuta pentru ca acestia fac galagie de la o distanta prea mare, ori mie imi trebuie sa ma apropii la 2-3 cm de bordura.
    Cred ca interesanta ar fi fost o camera pe fata, similara cu cea de pe spate, care sa se activeze la momentul parcarii, dar nu am auzit ca ar exista asa ceva.
    Ma intereseaza sa acopar colturile masinii mai mult si in fata pentru ca va fi condusa in mare parte de sotie care nu are prea multa experienta.

BasicPost Thanks/Likes
    C-HR HYBRID
    Quote Originally Posted by Methane View Post
    Eu am luat preșuri și tăviță de portbagaj pentru alte mașini de pe rimimg.ro. Au 2 modele și pentru C-HR. Aruncă o privire acolo dacă e vreunul care ți se potrivește
    Nu am gasit nimic acolo pentru C-HR .

Page 1 of 3 123 LastLast