Results 1 to 12 of 12

Thread: Accesorii C-HR

Membru junior mjustin's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Aspirant C-HR

Accesorii C-HR

Ce accesorii considerati ca ar fi utile?
    Pe mine ma tenteaza presuri si tavita portbagaj din cauciuc(pentru sezon toamna-iarna). Pe voi?

Membru junior Mirq's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    aspirant C-HR :)
    Eu unul am optat pentru protecția transparenta a mânerelor ușilor față și pentru prezoane antifurt. Mă interesează și pe mine preșurile din cauciuc și tăviță portbagaj dar, aftermarket sunt mult mai ieftine.

Trimis de pe OnePlus 5T folosind Tapatalk

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    C-HR
    - preșuri de cauciuc peste tot, inclusiv portbagaj;
    - prezoane antifurt;
    - kit senzori de parcare (la solicitarea expresă a clientului = nevastă-mea );
    ... și, eventual, un set de jante mai ochioase pe care să pun separat gumele de vară (dar aici mă mai gândesc).

Membru senior
    BasicPost Thanks/Likes
    Prezoane antifurt ? Mai folosește cineva așa ceva ?

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    C-HR
    Quote Originally Posted by Gremlin View Post
    Prezoane antifurt ? Mai folosește cineva așa ceva ?
    Poate ca ne-am speriat de titluri de genul : https://www.cnet.com/roadshow/news/t...ll-axle-bolts/

Mods Fan LittleM@n's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Brevis, Yaris T-Sport, Prius & CarinaE
    Si-au dat seama ca au pus sa stranga suruburile la suspensie unul beat?
    '07 Rover 75 Connoisseur KV6 2.5 | '10 Subaru Legacy B4 2.5i | '02 Brevis 2.5 Ai250 | '03 Prius 1.5 NHW11 | '04 Yaris 1.5 T-Sport | '92 CarinaE 1.6 GLi
    Ex '16 Mazda CX-5 2.0 AT FWD | Ex '03 Avensis T25 2.0 D-4D Tspirit Liftback | Ex '08 Honda Civic 1.8 S | Ex '99 Yaris 1.0

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Toyota CHR C-Enter 1.2T
    Salut,

Astept si eu cu nerabdare, prin mai, un c-enter 1.2 CVT si ma batea gandul sa ii pun senzori la toyota (cost 200E).
    Am inteles ca ar fi 4 senzori fata, 4 spate. A incercat cineva? Merita? Pozitia senzorilor este fixa? Se pot monta la cerere la o distanta customizata?

Multumesc

BasicPost Thanks/Likes
    Aspirant C-HR
    Nu ai camera pe spate? Daca da, crezi ca mai ai nevoie de senzori?

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    C-HR
    Eu as zice ca da. Sunt situatii nu poti sa stai numai cu ochii lipiti de ecran, trebuie sa mai faci si ca girofarul pe geamurile si oglinzile laterale, iar atunci te pot ajuta destul de mult si avertizarile acustice ale senzorilor. Eu sunt patit: Cu toata camera de "marshalera", intr-o noapte n-am apreciat cum trebuie gabaritul masinii la intrarea cu spatele pe o poarta cam mica si am raschetat-o un pic pe un colt. Si respectiva masina avea si linii dinamice, nu doar de astea statice ca C-HR. Ma rog, probabil a fost prostia mea, masina era noua si nu-i cunosteam prea bine gabaritul, m-am si grabit, etc. Parerea mea e ca senzorii m-ar fi salvat sa fac prostia respectiva. Nu sunt un mare talent al volanului, asa ca orice sistem de avertizare in trafic, chiar si redundant, este binevenit. Prefer oricand sa dau banii pe instalarea unui astfel de sistem, decat mai stiu eu ce briz-briz estetic (dar inutil).

BasicPost Thanks/Likes
    Aspirant C-HR
    Tu stii mai bine. Am avut pe vechea masina senzori fata/spate si nu pot spune ca au fost eficienti 100%. Mi se par eficienti cei spate dar avand camera... imi par inutili.
    Daca consideri ca pot fi utili pentru tine... spor!
    Last edited by mjustin; 18-04-2019 at 11:38 AM.

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Toyota CHR C-Enter 1.2T
    Masina are camera(pt mine ar fi suficient), dar nu voi fi singurul utilizator al jucariei si pentru a usura parcarile ma intereseaza sa pozitionez acei senzori mai spre colturi (sotia ar depune mai putin efort, iar eu as fi mai linistit). Din drive test mi se pare ca poti agata destul de usor colturile daca nu esti atent.

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    C-HR
    E doar o parere (de om patit). Trebuie avut in vedere ca (,) camera nu prinde chiar tot, senzorii acoperind putin mai bine colturile. Acum conduc un Kadjar care are si una si alta, si se completeaza reciproc (ma rog, are senzori perimetrici, acoperire 360 grade). Dar ce spun eu?... astea deja sunt mofturele! Ce faceau soferii de Dacia papuc care nici retrovizoare centrala nu aveau, la cele carosate? Se descurcau de minune si fara camere sau senzori. Cea mai buna camera la mersul inapoi era capul scos afara pe geam.