Results 1 to 9 of 9

Thread: Avensis T25 2.0 benzina

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    -

Avensis T25 2.0 benzina

Salut,
    De cateva luni sunt posesorul unei toyota avensis 2.0 benzina T25. Sper sa gasec aici raspunsuri la cateva probleme pe care le am la masina.
    Unul dintre ele sunt farurile; nu sunt multumit de ele. Masina are xenon din fabrica D2S.

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    -
    In sfarsit pot circula si eu noaptea.

Se ia o pereche de faruri sh (nu conteaza daca sunt faruri xenon sau halogen);
    - se dezlipesc folosind o cutie de carton si un uscator de par.
    - se schimba proiectoarele cu tot cu lupa (aliexpress - 3.0 inch Koito Q5 35W D1S D2S). Pe masina sunt de 2.5" dar se potrivesc si cele de 3".
    - mufe si cabluri alimentare xenon d2s deoarece farurile erau ptr halogen, iar pe masina am xenon din fabrica.
    - am cumparat si balasturile tot din china, deoarece am vrut ca farul sa fie complet (plug&play)
    - pentru lipire se foloseste adeziv special pentru faruri - costa cca 45 de lei in Romania. Comandasem si in china, dar ulterior chinezul a binevoit sa mai ceara bani in plus pentru transport.
    La sfarsit se foloseste aceiasi cutie de carton si uscatorul de par pentru a lipi farul.

Reglajul se face foate usor folosind o surubelnita electrica si un pic de rabdare.

Bara fata se da jos foarte usor - https://www.youtube.com/watch?v=JY5t2VM0eCk

Proiectoarele originale aveau oglinzile negre. Cand le voi desface voi posta poze.

Succes.

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    -
    Astazi am avut timp sa desfac unul dintre farurile originale date jos de pe masina si lupele sunt exact cum ma asteptam; negre.

Click image for larger version. 

Name:	lupe.jpg 
Views:	31 
Size:	647.7 KB 
ID:	19311

Farul s-a desfacut folosind aceiasi cutie de carton si uscatorul de par.

Name:	far.jpg 
Views:	29 
Size:	1.22 MB 
ID:	19312

Surprinzator este faptul ca proiectorul este identic cu cel folosit pe farurile cu halogen (cu lupe). Dar la fel de proaste.

Name:	proiector.jpg 
Views:	28 
Size:	914.6 KB 
ID:	19313

Membru senior abrakadaver07's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    C-HR Hybrid '17
    Pune poze cu masina!

Master of VVT-i Legionaru''s Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Toyota Yaris 1.5 VVT-iE & Honda Accord 2.4 i-VTEC Type S
    La ce ti a folosit cutia de carton?
    Toyota & Honda Fan

Moderator
    BasicPost Thanks/Likes
    Corolla 1.6 2014
    Ca sa incalzeasca farul si sa se inmoaie adezivul folosit la lipirea ''sticlei'' de corpul farului. A facut o gaura in cutie cat sa intre capatul uscatorului de par. Unii am vazut ca baga farul in cuptor.

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    -
    Quote Originally Posted by abrakadaver07 View Post
    Pune poze cu masina!
    Nu cred ca iti dai seama de diferenta. Dar iti spun ca e diferenta mare fata de ce aveam inainte. Asa e o poza inainte sa reglez farurile.

Name:	faruri1.jpg 
Views:	21 
Size:	1.14 MB 
ID:	19315

Quote Originally Posted by Legionaru' View Post
    La ce ti a folosit cutia de carton?

Name:	cutie.jpg 
Size:	1.56 MB 
ID:	19316

https://www.youtube.com/watch?v=rd2uz72gA7s

https://www.youtube.com/watch?v=r7D8dex_Sqg

In videoclip am vazut ca se incalzeste cutia la 200 de grade timp de 12 minute. Mie mi se pare enorm. Sau bagate la cuptor. Nu as incerca nici una nici alta.
    Eu le-am incalzit timp de 4-5 minute, cate 2 reprize si incercam cu o surubelnita lata sa le desfac putin cate putin. Masticul devine moale ca o guma de mestecat. Totul e sa nu fortezi prea tare.

Multumesc Alre pentru completare.

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    -
    Lupele de la farurile cu halogen sunt metalice, iar cele de la xenon sunt din plastic. Am crezut ca pot folosi lupele de la halogen si sa refac farul, dar desi au aceiasi forma sunt un pic mai mici. Va trebui sa comand lupe noi. Asta e. Iarna e lunga.

Name:	lupe.jpg 
Views:	27 
Size:	1.34 MB 
ID:	19317 Click image for larger version. 

Name:	lupe1.jpg 
Size:	930.5 KB 
ID:	19318

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    -
    Am tot "sapat" pe internet dupa o firma/persoana care sa poata reface reflectoarele originale. Se pare ca aproape nimeni nu se mai ocupa cu asa ceva. Cineva care momentan nu se mai ocupa cu asa ceva imi spunea de un pret de 200-250 de bucata. Mi se pare totusi cam mult. Dar in Germania am gasit o firma care poate sa refaca reflectoarele inegrite cu 60 euro pret ptr ambele cu transport inclus. Pare tentant. Sau mai bine cumpar proiectoarele cu tot cu lupe de pe aliexpress? In jur de 40 de dolari ar costa si as avea avantajul de a trece de la 2,5" la 3.0" si de la reflectoare de plastic la cele metalice? Sincer as inclina la a doua varianta.