Results 1 to 4 of 4

Thread: Toyota Yaris 1.0 revizie

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Toyota Yaris 2004 1.0 68hp

Toyota Yaris 1.0 revizie

Salutare! As avea nevoie de sfaturi, sugestii, orice este bine venit. Detin un Toyota Yaris 1.0, din anul 2004, recent depasiti 100.000 km, a fost masina mamei mele care folosea doar in oras si am luat eu la 45.000 km si am facut in 5 ani de studentie peste 55.000 km. Ma gandeam, fiind prima mea masina si cum pun suflet la ea, ma gandeam sa fac o revizie mai generala.
    Ce consumabile, in afara de ulei, filtre, placute si discuri de frana imi recomandati sa schimb? Eu aveam in gand sa schimb toate lichidele, in afara de ulei ( lichid de racire, de frana, de cutie de viteze, altceva daca mai este, ziceti) si filitre ce mai are.

Am o intrebare, sau daca este specific yaris-ului 1.0 benzinar, cu pedala de acceleratie, este in regula sa aiba un gol, gen ca trebuie apasat putin mai mult pana face "cuplajul", sa prinda mult mai repede din viteza?
    Frana mi se pare prea moale cand apas, de la ce o fi? Cred ca este de la un cablu,ceva. Nu cred ca are legatura cu lichidul de frana. Sau are?

Astept orice sugestie si recomandare cu ce ar fi de facut. Multe lucruri la ea nefiind schimbate, in afara de ulei si filtru de ulei, alternator (schimbat la 90.000), cureaua si placute de frana. Masina se prezinta in stare buna, dar as dori un refresh. Multumesc anticipat!

Moderator
    BasicPost Thanks/Likes
    Corolla 1.6 2014
    In principiu te-ai gandit foarte bine. Obligatoriu trebuie schimbat lichidul de frana(nu e nici un cablu pe frana de serviciu, doar la frana de mana) si verificate garniturile de la pistonasele de frana si inlocuite dupa caz. La fel si discurile, se verifica daca au trecut de uzura maxima admisa. Daca nu au fost schimbate niciodata nu cred ca sunt in stare buna.
    Daca se schimba lichidul de frana, obligatoriu se aeriseste si circuitul ambreiajului(probabil e negru de atatia ani). Lichidul de frana e folosit si pentru actionarea ambreiajului.
    Antigelul o fi el garantat 10 ani, dar la tine au trecut de mult(obligatoriu pui SLLC de la Toyota si stai linistit). Mecanicul trebuie sa verifice cu aceasta ocazie si pompa de apa pentru eventuale scurgeri/jocuri.
    Uleiul in cutie trebuia schimbat la 60 k km. Acum e musai.
    Nu ai ce filtru de benzina sa schimbi.
    O inspectie pe partea de suspensie nu strica(cauciuc bucsi, verificat scurgeri amortizoare).

Trimis de pe al meu SM-J530F folosind Tapatalk

Mods Fan LittleM@n's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Brevis, Yaris T-Sport, Prius & CarinaE

Toyota Yaris 1.0 revizie

Pai alre a scris tot ce trebuie, noua nu ne-a mai lasat nimic
    Tot ce mai pot mentiona, la uleiul in cutie, pune-i tot Toyota (ca si SLLC-ul la antigel). Parca la 1.0 era 75W90, desi o ar trebui sa-ti mearga bine si cu Toyota 75LV.
    Vezi ca-ti scrie in carte exact ce iti trebuie.

Iar cu acceleratia, desfa tubulatura si curata-ti clapeta, si relantiul.
    Chiar si cu filtru, se fac depuneri in timp

Si sa nu uit, sa schimbi bujiile.
    Pui Denso Iridium, te mai tin 100k km
    Last edited by LittleM@n; 07-03-2019 at 08:00 AM.
    '10 Subaru Legacy B4 2.5i
    '02 Brevis 2.5 Ai250
    '03 Prius 1.5 NHW11
    '04 Yaris 1.5 T-Sport
    '92 CarinaE 1.6 GLi
    Ex '16 Mazda CX-5 2.0 AT FWD
    Ex '03 Avensis T25 2.0 D-4D Tspirit Liftback
    Ex '08 Honda Civic 1.8 S
    Ex '99 Yaris 1.0

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Toyota Yaris 2004 1.0 68hp
    Va multumesc domnilor de raspuns! Utile sfaturile, am mai adaugat sfaturile voastre la lista de ce ar fi de facut. O sa duc zilele astea si vad care va fi diagnosticul final! Sper sa nu fie costuri mari in final!