Results 1 to 25 of 25

Thread: Achizitie C-HR 2019

BasicPost Thanks/Likes
    -

Achizitie C-HR 2019

Buna ziua,

Doresc sa achizionez un C-HR luna viitoare, si as avea o intrebare..sau 2:
    Este vreo diferenta intre reprezentante legata de pret/echipare/termen de livrare? Daca sunt diferente, stie cineva care reprezentanta ar fi mai ok?

Multumesc.

Toyota Addict
    BasicPost Thanks/Likes
    Toyota C-HR hibrid, Landcruiser AT 2009.
    e bine sa intreb la cateva, diferenta poate fi la cat reusesti sa negociezi pretul, desi din cate stiu inca se vand ca painea calda si nu stiu cat success o sa ai.
    Mai poti avea noroc ca ce configuratie vrei sa fie o aibe pe precomanda si sa vina mai repede.
    Deci nu strica sa pui intrebari, sunt ceva bani, merita un effort.

Toyota Addict Methane's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Auris TS Hybrid
    Nu ai diferențe de echipări și nici de termene de livrare. Toate reprezentanțele au acces la același stoc de mașini, respectiv program de producție.
    Dar, vorba lui leeloo, dacă tot se dau ca pâinea caldă, ce interes ar avea să îți facă un discount?

Doar să mergi la un dealer care nu are vânzări ca să obții ceva în plus (accesorii, revizii). La Iași nu cred că stau rău la vânzări.
    Auris 2017 TS Hybrid
    Ex Auris '12 1.6 Unique Plus. Ex Yaris '08 1.3 Luna

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Lexus NX 300h F Sport 2018
    Intra pe mobile si vezi in Germania ce preturi au reprezentantele. Sigur e mai convenabil de la ei...

Toyota Addict
    BasicPost Thanks/Likes
    depinde cum vrei sa o cumperi, daca ai banii gheata, poti sa o iei sid e afara, dar e mai complicat, trebuie sa o iei fara TVA, platesti TVA cand ajungi in RO, apoi o inmatriculezi.. e ceva complicatie..
    Dealerii pot face comenzi pentru ei, o configuratie care crede el ca se vinde. Ce e pe stoc la Toyota romania e alta poveste. Nu stiu acum daca mai au apetit de risc dealerii in ro. IN vest se practia, daca nu strambi din nas la vreo culoare, poti prinde livrare in 3-4 saptamani in loc de 3 luni.

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Daca vrei sa o iei cash persoana fizica nu e complicat. Doar tre sa ai omul potrivit, care sa te ajute! Si ai de ales din sute de variante, imposibil sa nu fie ceva pe placul tau, fara a mai fi nevoie sa mai astepti nici macar alea 4 saptamani. Si garantat pret mult mai bun decat comanda in Ro...

Toyota Addict Oagamann's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Prius Plug-in 2014 & Peugeot 207: Ex Avensis 2.0 D-4D T27 sedan
    Dacă o cumperi din Germania posibil sa nu poți beneficia de garanția de la Toyota Romania de 6 ani sau 200.000 km ci doar de garanția standard de 3 ani iar pentru următorii 3 ani sa poți beneficia după ce achiți vreo 600 euro.

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    GARANTIE
    - 3 ANI in limita a 100.000 km de la data livrarii, cu posibilitate extindere pana la 6 ANI sau 240.000 km ( contra cost 2.394.96 lei fara tva ).

Ti am dat copy - paste din mail, oferta pe care o primeam la Lexus daca dadeam comanda din Ro. De oriunde iei masina, platesti suplimentar pt.cei 3 ani in plus. In unele cazuri poate iti zice ca e standard, dar iti baga japca suma aia in pretul masinii.

Membru senior
    BasicPost Thanks/Likes
    Știam că e maxim 6 ani sau 200.000, iar după anul 2015 a început o campanie... este inclusă automat în prețul mașinii, adică ai 6 ani orice ar fi...

Toyota Addict Oagamann's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Prius Plug-in 2014 & Peugeot 207: Ex Avensis 2.0 D-4D T27 sedan
    La Avensis 2013 am avut 3 ani standard plus 2 ani oferiți de Toyota Romana (160.000km) iar după cei 5 ani am putut face pentru încă 3 ani (limită 200.000km) contra sumei de 2250 (asta se întâmpla prin februarie 2018). Poate că acum oferta diferă de ce era în 2013, respectiv 2018.

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    O fi avand ele fiabilitate dar totusi, prosti nu sunt. Au interes, primesc suma asta de la fieare si au loc pentru garantie in caz ca e nevoie in anumite situatii, tot pe banii clientilor cum s ar zice. Plateste toata lumea, dar ei platesc rar, ca se strica rar. Mai raman si cu bani de o inghetata buna!

Membru senior
    BasicPost Thanks/Likes
    Mă uitam în contractul meu, este bifat 6 ani, și așa mi-au spus de la început că e o campanie de 6 ani sau 200.000 iar hybrid 5 ani sau 100.000... nu am plătit nimic pentru acest beneficiu.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Cred ca au si campanii de genul. In multe cazuri fac in asa fel incat, baga suma in pretul masinii. Si gen primesti prelungirea gratuit... Situatii si situatii. Ideea principala era ca de oriunde o cumperi poti sa ai parte de aia 6 ani de garantie si asta conteaza.

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Mi-am comandat si eu un chr, am testat in Timisoara si am comandat-o de la Cluj, dupa ce am testat prețurile prin tara. La mine in oras am primit 2% discount suplimentar la modelul dorit center hybrid, iar la Cluj, 10%..si culoarea inclusa + rabla..deci de la 24500 la 20 si un pic e ceva
    O achizitioneaza pt ei si ti-o vinde tie. La finalul lunii trebuie sa o ridic.

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Toyota C-HR Hybrid
    Quote Originally Posted by PaulBNK View Post
    GARANTIE
    - 3 ANI in limita a 100.000 km de la data livrarii, cu posibilitate extindere pana la 6 ANI sau 240.000 km ( contra cost 2.394.96 lei fara tva ).

Ti am dat copy - paste din mail, oferta pe care o primeam la Lexus daca dadeam comanda din Ro. De oriunde iei masina, platesti suplimentar pt.cei 3 ani in plus. In unele cazuri poate iti zice ca e standard, dar iti baga japca suma aia in pretul masinii.
    Eu am luat-o in ianuarie anul ăsta. Am garanție 6 ani sau 200.000 km. Fără niciun cost pentru ultimii 3 ani. Mașina mea e varianta c-lassy și nu mi s-a calculat niciun leu în plus față de oferta standard. Primii 3 ani din bară în bară, următorii 3 ani scoatem suspensia. 10 ani la bateria hibrid: primii 5 gratis, următorii 5 cu 220 lei/an verificarea.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Mna, la Lexus isi permit sa te faca cash suplimentar. Ce zic, ca daca dai mai multi bani pe masina poti sa dai si pentru garantie. Desi sa zicem ca poate s piesel mai scumpe si au o scuza...

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    C1
    Sunt anumite diferențe intre modelul 2019 și cel de pana în 2018? Întreb, deoarece am văzut informații cu privire la display-ul central infotainment, care avea butoane fizice de volum și shortcut-uri. De asemenea meniul avea alt aspect. Plus conectivitate pe Apple. Ați văzut aceste diferențe?

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    C1
    Știe cineva dacă culoarea plafonului unui CHR cu motor 1.2 diferă fata de cel hibrid? Întrebarea este mai ales pentru cei care au modelul 1.2, fără hibrid.

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Pai de ce ti ai cumpara fara hibird? Vrei sa ti consume mai mult sau ...

Toyota Addict
    BasicPost Thanks/Likes
    nici eu nu inteleg treaba asta, as lua motorul 1.2 doar daca am nevoie neaparat de 4x4..

Toyota Addict Methane's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Auris TS Hybrid
    Quote Originally Posted by aximisu View Post
    Știe cineva dacă culoarea plafonului unui CHR cu motor 1.2 diferă fata de cel hibrid? Întrebarea este mai ales pentru cei care au modelul 1.2, fără hibrid.
    Motorul de 1.2 este disponibil în Ro doar pentru primul nivel de echipare, care nu are schemă de vopsea în 2 culori (bi-tone). Dacă vrei vopsea diferită pentru plafon, trebuie să iei hibrid.
    Auris 2017 TS Hybrid
    Ex Auris '12 1.6 Unique Plus. Ex Yaris '08 1.3 Luna

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Eu am cumpărat de la Baia-Mare un C-HR C-enter 1.2 turbo, prețul de catalog cu opțiune de culoare era 18680 și am negociat până la 1750 euro. Deci, merită încercat. Succes

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Quote Originally Posted by AlexH View Post
    Buna ziua,

Doresc sa achizionez un C-HR luna viitoare, si as avea o intrebare..sau 2:
    Este vreo diferenta intre reprezentante legata de pret/echipare/termen de livrare? Daca sunt diferente, stie cineva care reprezentanta ar fi mai ok?

Multumesc.

criiss said:
    Today 02:23 PM
    Eu am cumpărat de la Baia-Mare un C-HR C-enter 1.2 turbo, prețul de catalog cu opțiune de culoare era 18680 și am negociat până la 1750 euro. Deci, merită încercat. Succes

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Quote Originally Posted by criiss View Post
    criiss said:
    Today 02:23 PM
    Eu urmeaza sa primesc de la Cluj un center hybrid, luat cu 21 900 din care scad si rabla, PS: culoare inclusa in pret 😎

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    C1
    Quote Originally Posted by aximisu View Post
    Intrebarea se referea la culoare plafonului pe interior, nu exterior (greseala mea ca nu am specificat).