Results 1 to 5 of 5

Thread: Caseta directie probleme?

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Rav4 III (2011) 2.2 Dcat A/T 150CP

Caseta directie probleme?

Buna ziua. Am o problema cu Rav4 2.2 Dcat 2011 A/T 150Cai. De o bucata de vreme cand merg pe denivelari am o bataie tare in stanga si cand intorc volanul pe loc stanga dreapta am se aude ca o bataie. Am fost la reprezentata in Cluj la noi si miau zis ca e o problema cu caseta de directie. De schimbat coloana la directie am schimbat-o. Este o problema des intalnita problema asta cu directia la RAV4? Daca e problema ce se recomanda? reconditionare , schimbare cu una reconditionata luata de noua de la SPIDAN sau din dezmembrari? Si ca idee ce impune schimbarea ei? Orice idee e buna venita. Multumesc

Membru junior rav410wrc's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Toyota Rav4 2.2 D-4D, VW T-Roc 1,5 TSI Evo
    Salut,
    Da, eu am schimbat caseta de directie in urma cu mai bine de 2 ani.
    Tot asa, cand bracam, mai ales pe loc sau la viteza redusa, se auzea o pocnitura dinspre coloana de directie.
    M-am dus la Toyota Ungaria si mi-au spus ca s-a degresat (nu mai are vaselina) si din lipsa ungerii face acele zgomote... Asta a fost in urma cu mai bine de 5 ani cand a inceput totul.
    Ulterior am inceput sa ma "pricep" sa dau eu cu vaselina, cand auzeam ca iar incepe sa ma "supere".
    In urma cu mai bine de 2 ani, cand nu se mai putea, pt ca ma deranja efectiv, am mers la Toyota France si mi-au spus ca ori coloana, ori caseta de directie trebuie inlocuita. Ei nu le schimba, decat impreuna, si ma costa in jur de 1500 EUR
    Asa ca am gasit un mecanic, care le-a desfacut si mi-a spus ca dupa parerea sa, coloana arata ca noua, dar caseta arata intr-adevar foarte rau, deci ea ar fi de vina.
    Dupa ce am schimbat caseta, cu una aftermarket, luata de pe net 200 EUR+140 EUR manopera(7h pt ca am schimbat si burduful de protectie al telescoapelor), n-am mai avut probleme..., o vreme.

https://www.yakarouler.com/cremaille...4d-150cv.34938

Apoi, avand deja urechea formata, mi s-a parut ca iar "incepe".
    M-am dus de aceasta data la Toyota Ungaria si mi-au spus ca nu este nici o problema la nici un element al directiei si dc mai aud cate-o scartzaiala din cand in cand, e ceva normal la o masina de 12 ani.
    E drept ca in 180k km, singurul elemnt de directie schimbat este aceasta caseta de directie "pacatoasa". In rest totul este original, cum a venit din fabrica si nici o alta piesa nu da semne ca s-ar cere schimbata.
    Apoi, eu si in ziua de azi am ramas cu parerea ca ar fi trebuit sa schimb si piesa inferioara din colana de directie (cea care intra in caseta de directie), dar poate cu alta ocazie.

https://www.ebay.fr/itm/ARBRE-DE-TRA...SG0H:rk:1:pf:0

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Unde anume dadeai cu vaselina ? Ca parca se aude un pic si la mine si mi-asi baga un pic nasul pe acolo sa ung preventiv.

Membru junior rav410wrc's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Toyota Rav4 2.2 D-4D, VW T-Roc 1,5 TSI Evo
    Salut Sharky,
    1) Cumperi vaselina alba cu teflon (cica nu curge la temperaturi mari..., ma rog!!);
    2) Dai presul la o parte;
    3) Scoti ornamentul din plastic(in dreapta pedalei de acceleratie) care tine mocheta lipita de tunelul median(este prins intr-o clema si un lacas);
    4) Tragi, cu grija, mocheta(este prinsa cu un scai) dinspre dreapta inspre stanga, spre portiera;
    5) Dai jos ornamentul din plastic aflat in josul airbag-ului pt genuchi(este prins in 2 suruburi si in 2 cleme);
    6) Dai jos, de pe coloana de directie, protectia din plastic aflata la baza ei(este prinsa cu 2 piulite din plastic);
    7) Dupa ce scoti acea protectie din plastic vei observa ca acoperea o fanta(un hau) de jur-imprejurul piesei inferioare din coloana de directie(cea care intra in caseta)
    8) Pui, frumos, 1 ziar... 2-3, ca sa "NU faci ca la porci"!!
    9) Iar apoi, cu o tija din plastic(lunga de 15-20 cm), aplici vaselina de-a roata piesei inferioare din coloana de directie, prin fanta respectiva;
    10) Scoti, cu grija, ziarul uns si montezi toate piesele inapoi in ordinea in care le-ai demontat.

PS. ADMIN, am observat ca dc scriu un text(mesaj) mai mult de 10 minute, trebuie sa-i dau copy/paste, ca sa nu-l pierd si sa ma loghez din nou, pt ca se delogheaza automat de pe contul meu?!? Este o regula generala sau mi se-ntampla numai mie??

Moderator
    BasicPost Thanks/Likes
    Corolla 1.6 2014
    Raspuns la ps...bifeaza "tine-ma minte- remember me" cand te loghezi si chiar daca se delogheaza va posta mesajul.

Trimis de pe al meu SM-J530F folosind Tapatalk

Tags for this Thread