Results 1 to 4 of 4

Thread: Schimbare amortizoare fata

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Corolla 2006 1.4 VVTi Sedan & Avensis 2008 1.6 sedan

Schimbare amortizoare fata

Salutare colegi!
    Masina de care voi scrie este Avensis t25 1.6 benzina, înmatriculată feb2008, 150k km. Anul trecut am schimbat amortizoarele (Kayaba) si arcurile spate (Suplex cumpărate de la LittleM, erau noi) si sunt mulțumit de comportamentul mașinii, parca e alta.
    Am decis sa schimb amortizoarele pe fata, care sunt cele originale, dar as vrea sa cumpăr monotubulare pentru ca sunt mai fiabile, țin mașina mai bine "lipita" de sol și important as mai câștiga 1-2 cm înălțime pt partea din fata.
    Problema e ca nu am găsit decât bitubulare, dacă aveți informații de unde pot cumpăra monotubulare va rog sa ma îndrumați.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Mods Fan LittleM@n's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Brevis, Yaris T-Sport, Prius & CarinaE
    A, stai un pic, nu mai am arcurile pe balcon?
    Sa vezi ca am si uitat ca am ramas fara ele
    Apropo, pui si tu o poza cum sta masina de spate? E mai inalta decat trebuie?

Pe fata e aceeasi combinatie, exista arcuri de drumuri grele (Irlanda/Rusia); nu cred ca amortizoarele iti vor face mai diferenta, cu atat mai putin nu vor contribui la nici o crestere (sau scadere) de garda.
    Dar la ce monotubulare te referi exact?
    '10 Subaru Legacy B4 2.5i
    '02 Brevis 2.5 Ai250
    '03 Prius 1.5 NHW11
    '04 Yaris 1.5 T-Sport
    '92 CarinaE 1.6 GLi
    Ex '16 Mazda CX-5 2.0 AT FWD
    Ex '03 Avensis T25 2.0 D-4D Tspirit Liftback
    Ex '08 Honda Civic 1.8 S
    Ex '99 Yaris 1.0

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Corolla 2006 1.4 VVTi Sedan & Avensis 2008 1.6 sedan
    Da, arcurile tale au fugit sub masina mea si se simt bine acolo, la fel si eu, s-a schimbat mult tinuta de drum.
    Maine fac niste poze in parcare la serviciu, masina arata mai bine inaltata de spate, cand am familia si bagajele in portbagaj se mai lasă ceva, dar sta mai bine decat cu arcurile moi originale.
    Legat de amortizoare monotubulare am citit câteva articole și am ajuns la concluzia ca sunt de preferat. Am cautat pe autokarma, epiesa si inca vreo 2 site-uri, dar am gasit doar bitubulare. Am trecut pe căutare drumuri grele, dar la fel nu se gasesc, sunt cu precizare "nu pentru export tari Rusia, Irlanda". Daca ai un link te rog.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Mods Fan LittleM@n's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Brevis, Yaris T-Sport, Prius & CarinaE

Schimbare amortizoare fata

Pai stai un pic, ai citit doar din povesti ca exista amortizoare bi si mono tubulare, dar faci presupunere ca exista si pt avensis?
    Nu e chiar asa, cel mai probabil nu sunt.
    Uite, ca sa fie simplu, apuca-te si cauta in cataloagele de produs online ale diversilor producatori buni de amoritzoare, gen KYB, Sachs, Koni, Tein, etc, vezi ce gasesti si e pe placul tau, apoi cu codul intrebi pe la magazinele de piese. Daca ei nu au, iar ele sigur inca se fabrica de catre producator, cel mai probabil le vei gasi pe ebay.
    '10 Subaru Legacy B4 2.5i
    '02 Brevis 2.5 Ai250
    '03 Prius 1.5 NHW11
    '04 Yaris 1.5 T-Sport
    '92 CarinaE 1.6 GLi
    Ex '16 Mazda CX-5 2.0 AT FWD
    Ex '03 Avensis T25 2.0 D-4D Tspirit Liftback
    Ex '08 Honda Civic 1.8 S
    Ex '99 Yaris 1.0