Results 1 to 4 of 4

Thread: Check engine light trc off vsc off avensis(eroare P0107)

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Toyota Avensis T25 2.0 D-4D

Check engine light trc off vsc off avensis(eroare P0107)

Salutare,
    Am aprinsi in bord martorii check engine+trc off+vsc la o toyota avensis t25 2.0 diesel 2004 116 cp.
    Am fost la diagnoza si apare eroarea P0107,eroarea nu au reusit sa o stearga.
    Mi-au spus ca trebuie schimbat senzorul MAP,am schimbat senzorul si eroarea nu o pot sterge,martorii nu se sting.
    Ce ar putea fi ati avut aceasta problema?

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    toyota avensis 1,8 2007
    Salut.Am avut aceeasi problema si la tester mi-a spus ca senzorul de oxigen functioneaza lent dar totusi au reusit sa stearga eroarea. Mi-a recomandat mecanicul sa pun benzina din alta parte (eu puneam de la PETROM). Am pus de la ROMPETROL si acum nu s-a mai aprins. SUnt niste tutoriale pe youtube cum sa incerci sa stingi becurile.Bafta

Mods Fan LittleM@n's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Brevis, Yaris T-Sport & CarinaE
    Becurile sunt aprinse pentru ca tu chiar ai o problema cu masina/motorul, nu trebuie sa incerci sa le opresti fortat.
    Senzorul de MAP l-ai schimbat; dar mufa si firele daca au semnal le-ai verificat? Ce valori de presiune de admisie iti indica la diverse turatii? Sunt corecte?
    '07 Rover 75 Connoisseur KV6 2.5 | '10 Subaru Legacy B4 2.5i | '02 Brevis 2.5 Ai250 | '04 Yaris 1.5 T-Sport | '92 CarinaE 1.6 GLi
    Ex '03 Prius 1.5 NHW11 | Ex '16 Mazda CX-5 2.0 AT FWD | Ex '03 Avensis T25 2.0 D-4D Tspirit Liftback | Ex '08 Honda Civic 1.8 S | Ex '99 Yaris 1.0

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Avensis D4-D 126cp
    din experienta, eroarea apare atunci cand: alimentezi cu un combustibil care nu ii place sau rezervorul este aproape gol. am crezut si eu la un moment dat ca este MAP dar dupa alimentare a disparut. bafta