Results 1 to 10 of 10

Thread: Probleme corolla automata pedala frana-ambreiaj

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes

Probleme corolla automata pedala frana-ambreiaj

Bună ziua, sunt posesoare a unei toyota corolla hackback 2005,benzina,1,6 automata. Am cumpărat-o acum un an jumătate din Germania de la o familie care a ținut-o mai mult īn garaj. Km- 86.000 cu toate reviziile făcute la toyota. La puțin timp după achiziționare am sesizat un zgomot la pedala de frānă-ambreiaj. Doar cānd este īn d sau īn r și doar la plecarea de pe loc cānd o ridic foarte puțin. Un carait se aude ca de fier, ca ceva neuns. Dacă ridic pedala brusc, acest zgomot e inexistent, apărānd doar la ridicare fina,chiar f fina. Am mers la service, 2 chiar și mi s-a spus ca e normal la mașinile automate, răspuns cu care nu sunt mulțumită deloc. Am schimbat și plăcuțele de frānă iar acest sunet nu a dispărut. Ma poate īndruma cineva īntr-o direcție? A mai pățit cineva asta? Ma īngrijorează!

Trimis de pe al meu F5121 folosind Tapatalk

Toyota Addict bog_dee's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Corolla E12 HB 1.4vvti 2005
    Cutia nu e automata clasica (cu convertor de cuplu), e o cutie manuala robotizata.

Se cunoaste despre ele ca sunt destul de problematice fata de manuale. La anumite perioade de timp ele trebuie recalibrate datorita uzurii, cauta pe forum despre cutie MMT

Moderator
    BasicPost Thanks/Likes
    Corolla 1.6 2014
    Mie imi suna a non problema. Se aud probabil placutele de frana. La eliberarea pedalei de frana in stilul descris cam asa se aude. Probabil ca o inregistrare audio ar fi edificatoare.

Trimis de pe al meu SM-J530F folosind Tapatalk

Mods Fan LittleM@n's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Brevis, Yaris T-Sport, Prius & CarinaE
    Nu e MMT, pe Corolla 2005 e automata clasica; revenind la problema ta, e de la frane. Scartaie franele cand ii dai drumul usor: rotile vor sa se invarta, tu le tii pe loc -> scartaie.
    Incearca sa ii dai drumul incet la frana in N, pe teren plat: se aude? Banuiesc ca nu.
    Pune-te in panta, scoate-o la N, si da-i drumul usor din frana, apoi cand o ia la vale, apasa din nou frana usor sa o tii la punctul ala de pleaca/nu pleaca. Scartaie la fel, sau nu?
    '10 Subaru Legacy B4 2.5i
    '02 Brevis 2.5 Ai250
    '03 Prius 1.5 NHW11
    '04 Yaris 1.5 T-Sport
    '92 CarinaE 1.6 GLi
    Ex '16 Mazda CX-5 2.0 AT FWD
    Ex '03 Avensis T25 2.0 D-4D Tspirit Liftback
    Ex '08 Honda Civic 1.8 S
    Ex '99 Yaris 1.0

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Quote Originally Posted by LittleM@n View Post
    Nu e MMT, pe Corolla 2005 e automata clasica; revenind la problema ta, e de la frane. Scartaie franele cand ii dai drumul usor: rotile vor sa se invarta, tu le tii pe loc -> scartaie.
    Incearca sa ii dai drumul incet la frana in N, pe teren plat: se aude? Banuiesc ca nu.
    Pune-te in panta, scoate-o la N, si da-i drumul usor din frana, apoi cand o ia la vale, apasa din nou frana usor sa o tii la punctul ala de pleaca/nu pleaca. Scartaie la fel, sau nu?
    Nu! Asa nu caraie. Și totuși dacă e de la frāne, ce sa spun la service sa verifice mai exact?

Moderator
    BasicPost Thanks/Likes
    Corolla 1.6 2014
    Vezi aici: E acelasi sunet? Cu volumul tare.
    https://www.youtube.com/watch?v=t-_uEv1hW2M

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Quote Originally Posted by Alre View Post
    Vezi aici: E acelasi sunet? Cu volumul tare.
    https://www.youtube.com/watch?v=t-_uEv1hW2M
    Mulțumesc pt răspuns. Este exact același sunet. Am filmat doar ca nu īmi accepta formatul și nu pot īncarca video aici. Voi citi comentariile de pe YouTube.

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Quote Originally Posted by Claudyne View Post
    Mulțumesc pt răspuns. Este exact același sunet. Am filmat doar ca nu īmi accepta formatul și nu pot īncarca video aici. Voi citi comentariile de pe YouTube.

Am citit și se pare ca este un mister pt mulți dintre posesorii diverselor mărci de mașini. Spun ca nu este nimic īngrijorător remarcānd ca s-a īntāmplat și la mașini cu o vechime de 3 ani. Mulțumesc īncă o data!

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Quote Originally Posted by Claudyne View Post
    Bună ziua, sunt posesoare a unei toyota corolla hackback 2005,benzina,1,6 automata. Am cumpărat-o acum un an jumătate din Germania de la o familie care a ținut-o mai mult īn garaj. Km- 86.000 cu toate reviziile făcute la toyota. La puțin timp după achiziționare am sesizat un zgomot la pedala de frānă-ambreiaj. Doar cānd este īn d sau īn r și doar la plecarea de pe loc cānd o ridic foarte puțin. Un carait se aude ca de fier, ca ceva neuns. Dacă ridic pedala brusc, acest zgomot e inexistent, apărānd doar la ridicare fina,chiar f fina. Am mers la service, 2 chiar și mi s-a spus ca e normal la mașinile automate, răspuns cu care nu sunt mulțumită deloc. Am schimbat și plăcuțele de frānă iar acest sunet nu a dispărut. Ma poate īndruma cineva īntr-o direcție? A mai pățit cineva asta? Ma īngrijorează!

Postez videohttp://cloud.tapatalk.com/s/5c574935cd370/MOV_0725.mp4

Toyota Addict bog_dee's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Corolla E12 HB 1.4vvti 2005
    Quote Originally Posted by LittleM@n View Post
    Sursa: https://media.toyota.co.uk/2004/06/t...oyota-corolla/

"MULTI-MODE MANUAL TRANSMISSION IMPROVES FUEL ECONOMY
    The Multi-mode Manual Transmission is being offered for the first time on a Toyota diesel. The system, a £500 option, is unique in its segment, being a manual transmission, driven by electric motors. As it has an automatic clutch, there is no clutch pedal.
    MMT operates in three different modes, according to driver choice: automatic in normal or sporty mode (E and Es) and manual, in which the driver selects the gears by means of a sequential shift lever.
    In E mode, MMT can reduce fuel consumption and carbon dioxide emissions by about two per cent (in EC combined cycle driving), compared to the performance of a conventional manual transmission. This is possible thanks to system software that designs the gearshift pattern to benefit fuel economy.
    When Es mode is selected, the transmission makes quicker gear changes at higher revs, in order to deliver a sportier drive."

Later Edit: Acum vad ca e 1.6 benzina... corect.. A/T clasic, 4 viteze..