Results 1 to 5 of 5

Thread: Schimb ulei cutie de viteze automata

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    RAV4 D-CAT 2011

Schimb ulei cutie de viteze automata

Salut,

Am o Toyota RAV 4 din 2011, cu transmisie automata si motor 2.2 D-CAT.

Are 103.000 km. Imi puteti spune va rog daca exista un numar de km la care trebuie schimbat uleiul, sau doar se inspecteaza si se schimba numai daca este nevoie? Este posibil sa mai fi fost tratat subiectul, insa am cautat in tot forumul si nu am gasit.

Multumesc!

Membru senior
    BasicPost Thanks/Likes
    Toyota Avensis T27 -2.2 DCat - Automata
    Eu am Avensis cu acelasi tip de motor si cutie automată . La reprezentanta Toyota Nord in București au spus că uleiul este lifetime si nu se schimba ( pt care am platit~250 lei).
    În alte documentații si site-uri scrie ca uleiul se schimba la 60.000 km. Atentie ca exista si filtrul de ulei in cutie care se înlocuiește odată cu uleiul. Eu am inlocuit si busonul sa stiu ca totul este în regulă.

Trimis de pe al meu SM-J530F folosind Tapatalk

Mods Fan LittleM@n's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Brevis, Yaris T-Sport & CarinaE
    Nu trebuie sa schimbi filtrul neaparat. Eu as schimba uleiul la fiecare 60k km, si filtrul la cate 120k km.
    Da, Toyo recomanda lifetime...I’m not sold to that...
    '07 Rover 75 Connoisseur KV6 2.5 | '10 Subaru Legacy B4 2.5i | '02 Brevis 2.5 Ai250 | '04 Yaris 1.5 T-Sport | '92 CarinaE 1.6 GLi
    Ex '03 Prius 1.5 NHW11 | Ex '16 Mazda CX-5 2.0 AT FWD | Ex '03 Avensis T25 2.0 D-4D Tspirit Liftback | Ex '08 Honda Civic 1.8 S | Ex '99 Yaris 1.0

Toyota Addict kretzu77's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Corolla E15 Luna 1.4 D-4D, Prius 3 Executive Business Solar
    Quote Originally Posted by robertb View Post
    La reprezentanta Toyota Nord in București au spus că uleiul este lifetime si nu se schimba ( pt care am platit~250 lei).
    Vezi ce vallabilitate are uleiul pe cutie (ulei OE Toyota).
    Daca uleiul are termen de valabilitate, clar ca nu poate fi lifetime.
    Le spui sa-ti dea sta in scris, in conditiile in care au luat la cunostinta termenul de valabilitate scris pe bidon, ca au confirmarea producatorului si ca sunt raspunzatori de eventualele defectiuni ale cutiei de viteze (cu reparatie gratuita de catre handicapatii aia de la Toyota Nord). Si ca respectiva hartie este opozabila in relatia cu Toyota Jp, cu ANPC si cu organele abilitate in solutionarea proceselor civile.
    Sa-i vad atunci daca iti dau in scris ca e lifetime.

Iar lifetime nu inseamna viata ta, ci viata masinii. Iar viata masinii este data de durata medie de utilizare a ei. Care tot scade in ultimii 10 ani de la un producator la altul.
    Ne nastem pe rand si murim pe sarite!

Membru senior
    BasicPost Thanks/Likes
    Toyota Avensis T27 -2.2 DCat - Automata
    Ai dreptate,dar stiind ca există intervale de schimb ale uleiului am plecat. Începusem discutia aprinsă ca mi-au ținut masina pe elevator o ora fără să facă nimic altceva decât să desfacă putin surubul la cutie ca sa picure putin ulei si sa concluzionează că uleiul este ft bun si in plus nu se schimba .
    Sper sa nu mai am nevoie sa ajung la ei .. puteau ft bine sa faca operatia si sa ma taxeze dar ei s-au mulțumit cu 250 lei.

Trimis de pe al meu SM-J530F folosind Tapatalk