Results 1 to 5 of 5

Thread: sigurantele fuzibile pentru lumini de drum si intalnire

Membru junior stelica68's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes

sigurantele fuzibile pentru lumini de drum si intalnire

Avensis T27 2.0l D-4D combi 126 cai nu mi se mai aprinde becul de faza scurta pe stanga . Am citit pe aici cum s-ar putea inlocui acasa greoi si cu putin noroc dar inainte sa fac asta as vrea sa va intreb : are siguranta fuzibila fiecare bec in parte sau doua cate doua pe faza ? as vrea sa verific mai intai siguranta nu sa am surpriza ca desfac pe acolo si gasesc becul nears ! care or fi alea ?

Click image for larger version. 

Name:	IMG_20181211_142209.jpg 
Views:	31 
Size:	3.08 MB 
ID:	18717

Master of VVT-i Legionaru''s Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Toyota Yaris 1.5 VVT-iE & Honda Accord 2.4 i-VTEC Type S
    La T25 era pt fiecare bec in parte.
    Citeste pe eticheta de pe capacul cutiei de sigurante si o sa ti dai seama.
    Toyota & Honda Fan

BasicPost Thanks/Likes
    Click image for larger version. 

Name:	IMG_20190113_121825.jpg 
Views:	20 
Size:	2.01 MB 
ID:	18718becul ars ! la T27 faza scurta este modelul H11 - 12V - 55W - . L-am dat jos in aprox. 1 min. (cel din stanga) . Celalalt din dreapta nu stiu daca este loc asa ca la asta din stanga
    sigurantele in tablou sunt cele din dreapta sus din imagine de culoare rosie de 10A . Bafta !

Membru senior
    BasicPost Thanks/Likes
    Toyota Avensis T27 -2.2 DCat - Automata
    Becul pe partea dreapta se schimba mai usor decat cel de pe partea stanga pentru ca este mai mult spatiu. In stanga este cotul de la filtrul de aer in dreptul farului si iti trebuie putina indemanare sa desfaci becul, dar nu este ceva de speriat.
    Daca nu ma insel pe partea dreapta este gatul la vasul pentru lichid de parbriz in dreptul farului dar si acolo se poate face schimbarea usor.
    Recomand Osram Night beaker + 130% ( 150 lei setul ) pentru un plus de lumina noaptea. Am pus si o poza cu noile becuri in topicul dedicat consumului de carburant.

BasicPost Thanks/Likes
    Mi-a cumparat fiimiu H11 Philips made in Germany original . E putin spre albastru a costat 54 de lei de la Carreffour . Tot 55W dar lumineaza mai bine decat vechiul Osram . L-am montat la fel de usor . Cu prima ocazie cand ajung la Carreffour o sa cumpar si pentru dreapta acelasi bec . Aveti dreptate , am inlaturat acel cot care este prins intr-un cep de plastic pe tabla , am desfacut acel capac de protectie printr-o usoara rotire invers acelor de ceasornic . Am montat becul dar inainte de asta m-am jucat cu becul ars sa vad pozitia pe pipaite , am pus capacul de protectie si cotul . Foarte usor !!!!