Results 1 to 7 of 7

Thread: Bobine de inductie

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Corolla HB 1.4 (E12)

Bobine de inductie

Salut dragi colegi,

Am o Toyota Corolla HB 1.4 Benzina din 2006. Ma confrunt cu o problema tehnica destul de enervanta si anume ca mi se duc bobinele de inductie in special dar si becurile h7 pe faza scurta. Banuiesc ca ar fi ceva pe partea de alimentare. Am verificat bateria si alternatorul si par a fi in regula.
    Imi puteti spune ce ar putea fi? Cineva care s-a mai lovit de problemele astea.

Moderator
    BasicPost Thanks/Likes
    Corolla 1.6 2014
    Salut, bobinele de inductie s-au dus pe rand sau ai montat noi si s-au ars si alea? De obicei cand pica o bobina veche, urmeaza la un interval relativ si celelate. Cat despre becurile H7 de pe piata, cele considerate bune si cu lumina puternica, au o durata de viata scurta(un an, un an jumatate sau mai putin daca mergi mult noaptea).
    Totusi, o verificare amanuntita nu strica pe partea de incarcare.

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Corolla HB 1.4 (E12)
    Da, bobinele de inductie s-au dus pe rand toate 4 ( ceea ce ma asteptam si eu). Ultima care s-a dus din seriala originala a fost in noiembrie anul trecut. Ieri m-am trezit ca s-a dus una din cele schimbate, de asta mi s epare ciudat. Inca nu am pus diagnoza sa stiu care e. Ce am montat ulterior nu a fost OEM (Denso), asta ar fi o posibila problema, dar am pus ceva aftermarket de la Magneti ( nu stiu cat de "fiabile" sunt astea) .
    Legat de becuri, le schimb cam la 5-6 luni, ceeea ce mi se pare cam des, tinand cont ca nu prea merg noaptea , iar pe timpul zilei nu le folosesc intotdeauna , mai ales cand sunt in oras.
    Ce pot sa mai spun e ca am montata o baterie de 65Ah, in loc de 55 Ah. Daca am baterie de putere mai mare ar trebui sa-mi streseze alternatorul pentru ca trebuie sa incarce mai mult. Ma gandesc totusi sa nu fie de la un contact de masa imperfect , altceva nu am in minte si/sau bobinele care nu sunt OEM.

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Toyota Corolla 1.4 2005
    Salut, aceeasi problema cu bobinele de inductie am avuto si eu, desi lea-am schimbat (Magneti si Delphi) s-au dus foarte repede, le-am inlocuit cu ngk si problema s-a rezolvat, la fel si becul se ardea, am depistat problema atunci cand am schimbat farul, nu facea contact cum trebuie, o seara buna !

Master of VVT-i Legionaru''s Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Toyota Yaris 1.5 VVT-iE & Honda Accord 2.4 i-VTEC Type S
    Eu am pus intr un timp Facet si cand mi s a ars una, le am schimbat pe toate cu cele OEM pe care le dadusem jos de tampit.
    Toyota & Honda Fan

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Corolla HB 1.4 (E12)
    Da, multumesc de idei. M-am decis ca am sa le inlocuiesc pe toate OEM.

Mods Fan LittleM@n's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Brevis, Yaris T-Sport, Prius & CarinaE
    Pune Denso sau NGK; astea sunt in echiparea OEM pe majoritatea Toyotelor. Restul sunt facaturi.
    Becul, cum ziceau si baietii, incearca cu becuri normale.
    Ia-ti si un charger de USB pe bricheta cu voltmetru (sunt cativa dolari pe net), sau doar un voltmetru simplu, si urmareste tensiunea in mod constant. Ar trebui sa ai undeva la 13V si ceva in mers constant, poate 14V, depinde de caderea de tensiune pana la bricheta, dar in nici un caz peste.
    '10 Subaru Legacy B4 2.5i
    '02 Brevis 2.5 Ai250
    '03 Prius 1.5 NHW11
    '04 Yaris 1.5 T-Sport
    '92 CarinaE 1.6 GLi
    Ex '16 Mazda CX-5 2.0 AT FWD
    Ex '03 Avensis T25 2.0 D-4D Tspirit Liftback
    Ex '08 Honda Civic 1.8 S
    Ex '99 Yaris 1.0