Results 1 to 7 of 7

Thread: reglare faruri RAV4 din 2008

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    rav4 2008

reglare faruri RAV4 din 2008

Salut,nu de mult am achizitionat acest RAV 4 din 2008 motor 2 litri benzina...Foarte multumit pana acum,sper sa ma bucur de ea cativa ani fara probleme prea mari...
    Masina am cumparat-o personal din Irlanda,e cu volanul pe partea dreapta,as vrea s-o inscriu (daca s-o mai putea...) in Romania iar problema mea sunt farurile...care cred ca va trebui sa le schimb...Asa am patit la un Citroen ZX pe care l-am adus acum 8 ani,dupa tentative de reglare a trebuit sa le schimb...
    Stie cineva daca se pot regla pentru mersul pe partea dreapta a strazii,sau trebuie neaparat sa le schimb...? Am citit undeva ca unele masini au o clapeta pe la faruri pentru treaba asta...M-am tot uitat pe-acolo dar nu am vazut nimic sa semene a clapeta...
    Multumesc in avans...

Mods Fan LittleM@n's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Brevis, Yaris T-Sport, Prius & CarinaE
    Din ce am vazut pana acum, la nici o toyota nu am gasit o clapeta sa schimbe unghiul sub care bat farurile. Singura masina la care am vazut sa existe a fost un Audi A8.
    Cumpara faruri din dezmembrari (sau poate gasesti ieftine aftermarket, poate gasesti ceva ieftin pe net), pentru mers pe dreapta si aia e.
    '10 Subaru Legacy B4 2.5i
    '02 Brevis 2.5 Ai250
    '03 Prius 1.5 NHW11
    '04 Yaris 1.5 T-Sport
    '92 CarinaE 1.6 GLi
    Ex '16 Mazda CX-5 2.0 AT FWD
    Ex '03 Avensis T25 2.0 D-4D Tspirit Liftback
    Ex '08 Honda Civic 1.8 S
    Ex '99 Yaris 1.0

Toyota Addict Methane's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Auris TS Hybrid
    Sunt niște stickere la protecțiile de faruri care puteau fi mutate în cazul în care conduci din Europa în UK sau invers. Detalii în manualul de instalare a protecțiilor de faruri: https://www.toyota-tech.eu/aimupload...0%20445-01.pdf
    Auris 2017 TS Hybrid
    Ex Auris '12 1.6 Unique Plus. Ex Yaris '08 1.3 Luna

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    rav4 2008
    Multumesc pentru raspunsuri,stickerele le-am pus cand am intrat in tara ca sa nu ma'njure prea multa lume,nu cred ca sunt acceptate la RAR...Cred ca nu am de ales decat sa le schimb...Numa' sa nu ma puna astia sa schimb si volanu'...😀

Toyota Addict Methane's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Auris TS Hybrid
    Dar RAR cum verifică farurile? Se uită dacă lumina bate cum trebuie sau verifică marcajele de pe ele?
    Auris 2017 TS Hybrid
    Ex Auris '12 1.6 Unique Plus. Ex Yaris '08 1.3 Luna

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    rav4 2008
    RAR verifica daca bat cum trebuie... cred ...
    Stickerele astea sunt pt a le folosi perioade scurte de timp si am observat ca mai mult diminueaza lumina decat o directioneaza in alta parte...Cu faza mica abia-abia vad ceva...E nasol rau,le-am pus exact dupa instructiunile pt modelul asta de masina...

Mods Fan LittleM@n's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Brevis, Yaris T-Sport, Prius & CarinaE

reglare faruri RAV4 din 2008

Da, RAR verifica daca bat cum trebuie. Si la fiecare ITP verifica acelasi lucru de fiecare data.
    Mare le-a fost mirarea alora de la RAR cand m-am dus cu Avensisul si au vazut ca bat bine, le-au verificat de 3 ori. Parca aveam fata de cocalar, sa vin cu faruri de “bembeu” dreptaci care cauta pasari pe cer...
    Sper sa ti-o treaca si sa o poti inmatricula, ca stiu ca taxele/asigurarile sunt mai mici in Ro decat in EN/IRL, pur si simplu merita bataia de cap

Ca idee, un far de-al meu era balarit, abia se vedea (probabil se matuise sticla de la lupa), si am gasit nou, la un service amarat, cu 200RON, pe OLX. Probabil il luasera pentru cineva, dar ramasesera cu el. D-asta zic, cauta, ca sigur gasesti.
    '10 Subaru Legacy B4 2.5i
    '02 Brevis 2.5 Ai250
    '03 Prius 1.5 NHW11
    '04 Yaris 1.5 T-Sport
    '92 CarinaE 1.6 GLi
    Ex '16 Mazda CX-5 2.0 AT FWD
    Ex '03 Avensis T25 2.0 D-4D Tspirit Liftback
    Ex '08 Honda Civic 1.8 S
    Ex '99 Yaris 1.0