Results 1 to 2 of 2

Thread: Lexus is250 AWD - Antigel - Sfaturi

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Lexus is250

Lexus is250 AWD - Antigel - Sfaturi

Salut. Pot spune ca am achizitionat de ceva timp un Lexus is250 AWD, 208Cp, V6 (modelul pentru america). Dupa un timp mi s-a dus pompa de apa si am schimbat pompa se auzea un zgomot ciudat la ea. Atunci cand mi s-a stricat pompa s-a ridicat temperatura apei dar nu foarte mult. Nu a ajuns la rosu. Am oprit masina am lasat sa se raceasca si am constatat ca daca o acceleram peste 80-90 acul de la apa ramanea unde trebuie(putin sub jumatate). Daca statea putin in trafic sau coboram in viteza crestea apa. Ok, am schimbat pompa, dupa schimbarea pompei nu mai creste apa, dar in schimb atunci cand dau capacul de la motor jos si desfac capacul acela de presiune de pe pompa de apa nu vad antigelul. Cineva mi-a spus ca trebuie sa se vada antigelul si sa fie pana in gat. Intrebarea sau intrebarile mele mai pe scurt sunt urmatoarele:

1) Daca nu e facuta bine aerisirea e posibil ca eu sa nu vad antigelul acolo unde trebuie sa il vad? (Ideea e ca tot am mai pus dar degeaba)
    2) E posibil sa mi se fi dus garnitura de chiuloasa?
    3) Daca s-a dus garnitura de chiuloasa imi puteti da un pret pentru garnitura si un pret la manopera? Sau un pret de reprezentanta? Cat ma poate ajunge la reprezentanta? Preturi informative +-
    4) Un schimb de ulei la cutie (automata) cu tot cu filtru cam cat ma ajunge la reprezentanta? Pret informativ +-

Multumesc frumos pentru raspunsuri!

Mods Fan LittleM@n's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    CarinaE
    La reprezentanta e simplu, dai un telefon/mail, si primesti o cotatie de pret.
    Fiind V6, manopera la garnitura de chiuloasa probabil e dubla decat deobocei (2 randuri de cilindrii, dublu de lucru). E posibil ca cel care ti-a schimbat pompa de apa sa nu-ti fi montat garniturile calumea la loc, si sa se scurga undeva, poate chiar in motor.
    Sa nu mergi cu apa-n motor, ca-l faci praf.
    Dar cati litrii ai pus, de tot mai intra?
    M-as astepta sa ai nevoie de minim 6-7.
    '09 BMW 740i | '08 Kia K2900 | '92 CarinaE 1.6 GLi
    Ex '09 BMW 120i | Ex '04 Yaris 1.5 T-Sport | Ex '04 Jaguar XJ6 | Ex '02 Brevis 2.5 Ai250 | Ex '07 Rover 75 Connoisseur KV6 2.5 | Ex '10 Subaru Legacy B4 2.5i | Ex '03 Prius 1.5 NHW11 | Ex '16 Mazda CX-5 2.0 AT FWD | Ex '03 Avensis T25 2.0 D-4D Tspirit Liftback | Ex '08 Honda Civic 1.8 S | Ex '99 Yaris 1.0

Tags for this Thread