Results 1 to 5 of 5

Thread: Sfat achizitie Avensis T25

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    -

Sfat achizitie Avensis T25

Salut,

Am nevoie de ajutorul vostru.

Urmeaza sa imi achizitionez prima masina a mea. Ca varianta cea mai ok pt mine m-am gandit la Avensis T25.
    Bugetul care il am este 4000-5000 euro.
    Ma gandesc este ok bugetul pentru o masina din 2006 -2007.

Imi este foarte greu sa ma decid la ce motorizare sa ma opresc, nu o sa conduc mult in Bucuresti mai mult inafara.

-Ma gandeam la benzinar 1.8 vvti sau 2.0 vvti (motoarele dupa 2005) am auzit ca sunt foarte ok.
    - Dar, fiind faptul ca o sa circul mai mult inafara si nu prin oras ma bate gandul si la diesel, dar nu prea stiu multe despre aceste moatoare 2.0 si 2.2 (care e diferenta intre d4d si d-cat?) .Am auzit ca 2.2 trage bine dar ar avea mai multe probleme.

--------------------------------------------------------------------------------

Orice sfat/parere este binevenita :

-Este bugetul ok?
    -Ce motorizare recomandati?
    -Merita sa apelez la cineva sa imi aduca masina din germania sau alta tara sau sa caut in Romania de la proprietari?
    -La ce sa trag atentia mai mult cand verific masina totusi e o masina pesste 10 ani vechime.

Multumesc!

Forum Fan
    BasicPost Thanks/Likes
    Prius G3 2012+GPL, Honda NC 700 XA
    Bugetul pare ok.
    Ca fost posesor de Ave T25 2.0 D4D iti recomand sa iei 1,8 benzina VVTi. Mult mai putina bataie de cap (dar si mai gurmand)
    De vazut acte in regula, istoricul de service, de facut verificarea masinii la dealer.

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    -
    Am gasit doua anunturi:

1) 1.8 vvti 2006 186000 km la 3600 euro

2) 2.0 vvti 2008 cica 160000km la 4100 euro (se poate verifica cumva km real?)

https://www.olx.ro/oferta/toyota-ave...tml#87d0c557f5
    https://www.autovit.ro/anunt/toyota-...rm#xtor=SEC-81

Ce parere aveti?

Moderator
    BasicPost Thanks/Likes
    Corolla 1.6 2014
    Bugetul e ok, iar ca motorizare 1.8 benzina. Mai putine probleme fata de 2.0, piese gasesti fara probleme si consum decent.
    2.0 diesel e ok pentru drumuri lungi, cutia in 6 trepte e un plus, dar ca la orice diesel mai apar probleme. Ambreiajul este exponential mai scump fata de un benzinar(asta ca exemplu).
    Eu as alege o masina cumparata de noua din Romania, cu istoric in reprezentanta sau cu facturi pentru orice interventie facuta. Un service competent iti poate spune daca a fost implicata in accidente grave(cauti deformari ale lonjeroanelor, reparatii la stalpi, revopsiri in locuri ascunse ochiului).
    Daca vorbim de o aripa revopsita, o usa o bara ...astea sunt nimicuri. Oricum se ocupa altii pe parcurusl anilor de mici lovituri, oricat de grijului ai fi tu. Eu as cauta o masina cu cel mult 130-140 k km. Ai rabdare si vei gasi.

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    -
    Bine v-am gasit,
    Intentionez sa cumpar un Avensis 2.0, benzina, an 2007. Stiu, 1.8 era mai potrivit, dar asta de 2.0 este mai la indemana (aproape) si pare o masina ingrijita. Vineri ma duc sa o vad si sa o testez. Pentru mine ar fi prima japoneza, dar pentru un vechi posesor de Toyota, cu ochi format si experienta, cum vi se pare la prima vedere?

https://www.olx.ro/oferta/vand-toyot...tml#413761403f

Va multumesc.

Tags for this Thread