Results 1 to 7 of 7

Thread: Service Iasi pt garnitura chiuloasa arsa RAV4? (fara reprezentanta, pls)

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Toyota RAV4 III (2007), 2.2D-4D

Unhappy Service Iasi pt garnitura chiuloasa arsa RAV4? (fara reprezentanta, pls)

Salut!

Am mare nevoie de ajutorul celor din zona Iasi!

Caut de ceva vreme un service in Iasi pentu a schimba garnitura de chiulasa pentru un RAV4 III (2007), 2.2D-4D, dar nu prea am noroc iar ce gasesc nu prea inspira incredere/competenta.

Masina e luata din 2008, deci am 10 ani si doar 65.000 km (...stiu, stiu ) dar anul asta a inceput sa dea afara lichidul de racire (antigelul) iar de ceva vreme tot completez cu antigel+/apa distiliata, dar nu pot sa o duc la infinit asa (inteleg ca e si riscant).

Am fost la reprezentanta in Iasi (celebrul Mega Auto), si au diagnosticat fara echivoc (vas de expansiune incetosat, exclus termostat, etc.) cum ca e garnitura arsa si trebuie schimbata (am aflat apoi ca este marea problema costisitoare la acest model), dar mi-au cerut o mana si un picior pentru asta (3 zile manopera + piese = un total de peste 9000 RON, cu tot cu TVA), aproape o jumatate din valoarea masinii!

Personal, as opta spre a repara masina si a o pastra pt inca o vreme, pt ca e o masina buna, dar e si gandul de a o vinde, pt ca are o varsta de acum.

In orice caz, problema trebuie reparata, dar nu mi se pare rezonabile pretentiile reprezentantie.

Asa ca, tinand cont ca e vorba de o problema deja infama, va rog frumos sa imi recomandati un service bun, care se pricepe la o asa operatie (am inteles ca e mai delicat la motoarele astea, ia mult timp, nu toti sa baga si nu toti se pricep, deci e cam riscant) si care ofera garantie... pentru zona Iasi, sau macar regiunea Moldova.

Mi-ar fi destul de greu de crezut ca nu poate fi rezolvata in Iasi si ca sunt singurul din zona cu problema asta.

Multumesc anticipat si apreciez orice raspuns/ajutor!

Mods Fan LittleM@n's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Brevis, Yaris T-Sport, Prius & CarinaE
    Cauta un pic la Toyota si fa presiuni, pentru ca daca ai avut masina de noua si revizii la reprezentanta, erau pe undeva niste colegi care mentionau ca Toyota acceptase sa deduca o parte a reparatiilor sub forma unei garantii extinse (pana la 8 sau 10 ani pentru problema in cauza, can’t really remember).
    La doar 65k km, si probabil masina intretinuta, ar trebui sa ai un pic de suport din partea producatorului, deci eu in prima instanta as insista la ei pana as obtine cea mai buna oferta.
    Chiar si daca primesti piesele gratis si platesti doar manopera, tot e cel mai bine.
    '07 Rover 75 Connoisseur KV6 2.5 | '10 Subaru Legacy B4 2.5i | '02 Brevis 2.5 Ai250 | '03 Prius 1.5 NHW11 | '04 Yaris 1.5 T-Sport | '92 CarinaE 1.6 GLi
    Ex '16 Mazda CX-5 2.0 AT FWD | Ex '03 Avensis T25 2.0 D-4D Tspirit Liftback | Ex '08 Honda Civic 1.8 S | Ex '99 Yaris 1.0

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Salut si merci de raspuns!

Da, am vazut si eu acel mesaj, insa garantia extinsa acopera doar "pana in 7 ani/180000Km", masina mea implinind deja 10 ani prin martie, anul acesta (luata prin martie 2008). E aiurea, ca doar am aproape toate reviziile facute la ei (mai putin prin ultimii ani) si nici nu au zis absolut nimic atunci cand ne-au facut diagnoza, in urma cu vreo luna, cum ca ar fi o problema cunoscuta la acest mode (mai concret, defect de fabricatie). Ar fi fost normal sa zica ceva, daca erau onesti...

La ce deviz mi-au facut (9000 RON) si la felul in care s-au purtat, am dubii mari ca ar fi ceva loc de intelegere cu ei (mai ales ca am inteles ca vor sa se renunte la brand-ul Toyota si sa se reprofileze pe altceva). Nu stiu, as putea sa mai incerc o data, desi tare am impresia ca voi face drumul pana la reprezentanta degeaba...

Dar totusi, oare chiar nu stie nimeni vreun service cu un mecanic sa se priceapa la Toyota prin zona? La cat de comuna e problema asta, m-as fi asteptat sa fie mai multi... sau majoritatea au folosit masina mai mult, s-a stricat mai repede si au apucat sa rezolve la reprezentanta (ca inca se incadrau in cei 7 ani/180.000 km)?

Membru junior burebista's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Prius Gen3 2009
    Ai citit p'aici?

Eu personal fug de reprezentanțe ca dracul de tămâie.
    If it ain't broke... fix it until it is.

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Asta incerc si eu sa fac, mai ales dupa scorul care mi l-au cerut la reprezentanta...

Am vazut thread-ul acela. Am sa incerc sa il sun pe colegul care si-a lasat numarul, poate am noroc...

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Toyota Rav4 177 HP
    Da, in Iasi e Nea Costica, cica bun omu. Am nr lui de tel. Daca te intereseaza da-mi PM

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Quote Originally Posted by Paliu View Post
    Da, in Iasi e Nea Costica, cica bun omu. Am nr lui de tel. Daca te intereseaza da-mi PM
    Salut! Incerc si cu Nea Costica, daca imi dai numarul. Ti-am trimis PM.

Tags for this Thread