Results 1 to 11 of 11

Thread: Navigație din fabrica Avensis T25

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes

Navigație din fabrica Avensis T25

Buna ziua,

Am și eu nevoie de ajutorul dumneavoastră. Am o Toyota Avensis din 2007, aceasta nu a venit echipată cu GPS. Aș vrea eu să îi pun însă am nevoie de acel acel mecanism și suport în care ar fi trebuit să stea GPS ul din fabrica (eu am doar acel capac) . Am cautat pe internet, am gasit câteva coduri însă nu ma ajuta foarte mult pentru a găsi piesa respectivă. Cei care au mai schimbat/făcut așa ceva imi puteți da un link de unde pot cumpăra acea piesă? Sau în caz contrar am nevoie de o serie de șasiu de la un Avensis care a avut din fabrica GPS pentru a găsi piesa exactă (cel puțin așa mi-a zis o cunoștință de la un magazin de piese auto?) . Multumesc în avans pentru tot ajutorul dat!

Toyota Addict pufy2010's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    avensis 2.2 yaris 1.4

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    -
    Mai bine una aftermarket de pe aliexpress. - android.

Forum Fan vvt-i_fan's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    2018 Honda Civic Sport Plus - 1.5 VTC Turbo
    Quote Originally Posted by Ing3ras View Post
    Buna ziua,

Am și eu nevoie de ajutorul dumneavoastră. Am o Toyota Avensis din 2007, aceasta nu a venit echipată cu GPS. Aș vrea eu să îi pun însă am nevoie de acel acel mecanism și suport în care ar fi trebuit să stea GPS ul din fabrica (eu am doar acel capac) . Am cautat pe internet, am gasit câteva coduri însă nu ma ajuta foarte mult pentru a găsi piesa respectivă. Cei care au mai schimbat/făcut așa ceva imi puteți da un link de unde pot cumpăra acea piesă? Sau în caz contrar am nevoie de o serie de șasiu de la un Avensis care a avut din fabrica GPS pentru a găsi piesa exactă (cel puțin așa mi-a zis o cunoștință de la un magazin de piese auto?) . Multumesc în avans pentru tot ajutorul dat!
    Nu ai nimic legat de navigatie acum, ai doar un spatiu de depozitare. Ai nevoie de toata unitatea + cabluri, aceasta inlocuind spatiul de depozitare.
    2018 Honda Civic Sport Plus - 1.5 VTC Turbo

Mods Fan LittleM@n's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Brevis, Yaris T-Sport, Prius & CarinaE
    Nu merita sa montezi asa ceva pe T25. Sistemul are un design de acum 15 ani, hartile sunt in urma cu vreo 10, nu-mi dau seama la ce te poate ajuta mai bine decat un telefon in bord...

Ai de luat toata unitatea respectiva cu ecran, plus alte cabluri si mufe, plus unitatea GPS de sub scaun, plus antena GPS, si probabil inca cateva chestii de care nu m-am lamurit cand am dat-o jos pe a mea, gen bypass pentru difuzorul soferului ca sa auzi GPS-ul si alte cateva chestii.
    Nu e asa simplu cum pare la prima vedere, nu ai de adaugat doar unitatea cu ecran.
    '10 Subaru Legacy B4 2.5i
    '02 Brevis 2.5 Ai250
    '03 Prius 1.5 NHW11
    '04 Yaris 1.5 T-Sport
    '92 CarinaE 1.6 GLi
    Ex '16 Mazda CX-5 2.0 AT FWD
    Ex '03 Avensis T25 2.0 D-4D Tspirit Liftback
    Ex '08 Honda Civic 1.8 S
    Ex '99 Yaris 1.0

Toyota Addict pufy2010's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    avensis 2.2 yaris 1.4
    navigatia originala este depasita. Poti insa sa folosesti mecanismul de rabatare si sa instalezi in locul ecranului o navigatie de 7 inch. Eu am avut o tableta cu android, dar nu avea intrare pentru camera de mers inapoi. Am inlocuit tableta, cu un gps cu platforma wince6.0, care are intrare si pt. camera. Ca si costuri, probabil iesi mai ieftin cu o navigatie dedicata, ce se monteaza in locul unitatii audio. Insa pozitia este prea joasa si risti sa te uiti in jos, cu pierderea din campul vizual a soselei. Si asta se intampla in zone pe care nu le cunosti. De altfel , pozitia deasupra grilelor de ventilatie e cea mai buna -vezi noile modele de auto. Daca totusi vrei sa ai un gps , fara sa modifici prea mult, poti opta pentru o navigatie integrata in oglida retrovizoare

vezi aici http://www.club-toyota.ro/forum/show...1489#post91489

Membru senior
    BasicPost Thanks/Likes
    Avensis D-4D Linea Techno 2007 - 5 usiR 21 1.9 dT Corsa CDTI Kia Cerato CRDIMegane dci R 21 Turbo
    Pe Avensis facelift (aduca si modelul 2007), navigatia OEM nu este in spatiul de depozitare de deasupra bordului, este unitate 2DIN cu touch-screen in locul radioului clasic. Iar DVD-urile cu harti se cumpara de la Toyota.
    Avensis D-4D Linea Techno 5 usi - 2007

Mods Fan LittleM@n's Avatar
    BasicPost Thanks/Likes
    Brevis, Yaris T-Sport, Prius & CarinaE
    Vezi ca sunt 2 tipuri de navigatii cu care puteai lua masina si scria Toyota pe ele: una e OEM, adica pusa in fabrica, acolo sus, si una pseudo-OEM, instalata in 2DIN, cum spui, de catre dealer.
    '10 Subaru Legacy B4 2.5i
    '02 Brevis 2.5 Ai250
    '03 Prius 1.5 NHW11
    '04 Yaris 1.5 T-Sport
    '92 CarinaE 1.6 GLi
    Ex '16 Mazda CX-5 2.0 AT FWD
    Ex '03 Avensis T25 2.0 D-4D Tspirit Liftback
    Ex '08 Honda Civic 1.8 S
    Ex '99 Yaris 1.0

Membru senior
    BasicPost Thanks/Likes
    Avensis D-4D Linea Techno 2007 - 5 usiR 21 1.9 dT Corsa CDTI Kia Cerato CRDIMegane dci R 21 Turbo
    La faza 2, adica facelift incepand cu 2006, asa cum e a mea si a colegului care a initiat topicul, Avensis-ul venea din fabrica cu unitate 2DIN, pe care scrie Toyota. Este 100% OEM, TNS 700 cu DVD pentru harti, pe care nu le poti lua decat de la Toyota. Masina mea a venit cu navigatia asta din fabrica, la dealerul de unde a fost cumparata am luat-o imediat ce a fost livrata...
    Navigatia in partea de sus era doar la faza 1 si erau doua modele, din cate stiu eu, unul cu ecran culisant si al doilea, monocrom, care folosea displayul existent in locul respectiv, unde la faza 2, fie ca are navi, fie ca are radio, este spatiu de depozitare.
    Avensis D-4D Linea Techno 5 usi - 2007

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Quote Originally Posted by pufy2010 View Post
    navigatia originala este depasita. Poti insa sa folosesti mecanismul de rabatare si sa instalezi in locul ecranului o navigatie de 7 inch. Eu am avut o tableta cu android, dar nu avea intrare pentru camera de mers inapoi. Am inlocuit tableta, cu un gps cu platforma wince6.0, care are intrare si pt. camera. Ca si costuri, probabil iesi mai ieftin cu o navigatie dedicata, ce se monteaza in locul unitatii audio. Insa pozitia este prea joasa si risti sa te uiti in jos, cu pierderea din campul vizual a soselei. Si asta se intampla in zone pe care nu le cunosti. De altfel , pozitia deasupra grilelor de ventilatie e cea mai buna -vezi noile modele de auto. Daca totusi vrei sa ai un gps , fara sa modifici prea mult, poti opta pentru o navigatie integrata in oglida retrovizoare

vezi aici http://www.club-toyota.ro/forum/show...1489#post91489
    Multumesc frumos, asa aveam de gand sa fac, imi trebuia doar mecanismul, poate nu m-am exprimat eu corect in postare !

Membru junior
    BasicPost Thanks/Likes
    Multumesc tuturor pentru raspunsuri, fiind destul de costisitor acel mecanism in final am optat pentru o Navigatie Dedicata 2 DIN.